REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Designové Vánoce: Jak se navrhují vánoční ozdoby

Vánoce jsou velký business, o tom není sporu. Z pohledu designu je často škoda, že klienti investují do řady nesmyslných dárků koncem roku a nakupují věci, které nepotřebují. A během roku šetří na vybavení interiéru, které každý den užívají a berou do ruky.

Pojďme se ale na Vánoce podívat jinou optikou. Pojďme se podívat na dekorace, kterými zdobíme své interiéry. Ty jsou někdy méně jindy více vkusné. Obecně bych doporučovala, co se týče množství vánočních dekorací, držet se hesla „méně je více“. A zamyslet se nejen nad množstvím, ale také nad celkovým tématem, konceptem a sladěním.

Vánoční ozdoby - Irisa

Věděli jste, že i vánoční ozdoby mají svůj vlastní veletrh? Ten se koná každý rok koncem ledna ve Frankfurtu nad Mohanem a nese příznačný název Christmasworld. Zde kromě prezentace ozdob najdeme i sekci vánočních trendů. Trendy pro sezonu 2019/2020 jsou: Luminous celebration, Sweet traditions, Tender festivities a Essentian ceremonies.

U ozdob je třeba dobře promyslet, jaký typ materiálu budeme používat, jak je budeme kombinovat a na jaký strom či jiný objekt je budeme instalovat. Velmi oblíbené jsou nyní ozdoby z papíru, které mohou mít různou podobu a lze je vytvořit i vlastnoručně. Také lze použít jedlé ozdoby, které si upečete a možná sníte dříve, než jimi budete zdobit. Mezi tradiční a stále velmi žádané patří ozdoby skleněné. Jejich výroba má v České republice velkou tradici a vyváží se také do zahraničí.

Vánoční ozdoby - Iva Bastlová, Irisa

Měla jsem příležitost se do výroby nejen podívat, ale také pro českého výrobce navrhnout dvě kolekce, která jsou určené právě pro letošní rok. První nese název PASTEL DECO a tvoří ji ozdoby v jemných pastelových odstínech. Kolekce evokuje noblesu, eleganci a nadčasovost. Oslavuje vánoce dekorativností, něhou a krásou s příchutí nostalgie. Motivy jsou rafinované, přesto zdobné nikoli však přezdobené. Zde můžeme hovořit o vyrovnaném poměru dekorativnosti a střízlivosti, která vás nikdy neomrzí a bude se dobře kombinovat i s vašimi stávajícími ozdobami. Stromeček s těmito ozdobami vás pohladí a chytne za srdce.

Druhá kolekce COLOUR CELEBRATION reaguje na aktuální trendy ze zahraničí, přesto je v barvách velmi tradiční. Objevuje se zde hlavně červená, sytě modrá a fialová, jež jsou stále favority v prodeji. Tato kolekce oslavuje Vánoce pomocí sytých barev a pozitivní energie. Vánoce jsou přeci oslavou pro celou rodinu, tak proč si nedopřát explozi barev a ohňostroj lásky k našim bližním. Motivy jsou netradiční, nejde o konkrétní tvary, ale o abstraktní oslavu vánoc. Odstíny se prolínají, vpíjí a vše lemuje zlatá, která nesmí o tomto svátku chybět. Těchto ozdob si všimne každý a bude na ně celý rok vzpomínat!

Ozdoby vyrábí Irisa – výrobní družstvo ze Vsetína. Zde můžete ozdoby nejen zakoupit, ale podívat se při exkurzi přímo na ruční výrobu.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Interiér

Světlý, klidný byt s velkou knihovnou, která tvoří prostor

Světlý, klidný byt s velkou knihovnou, která tvoří prostor

Čeho si na svém obydlí vážíme nejvíc? Toho, že uvnitř našeho bytu nebo domu můžeme být sami sebou. A právě přirozenost se stala základní hodnotou, od které odvíjí atraktivní moskevský projekt svou sílu. Renovovaný byt nepředstírá, že by byl luxusním obydlím; nehraje si na uměle vytvářené pozlátko nebo přidaný styl. ...

Foto: Mike Schwartz Photography

Ze staré autodílny vykouzlili díky rekonstrukci moderní loftový byt

Pokud by nám někdo nabídl bydlení ve vybydlené autodílně, asi bychom zdvořile odmítli. Byť by to bylo v Chicagu. Nebo spíš právě proto: zimy jsou tady na americkém severu skutečně tuhé, a představu velké vymrzlé haly nevyhřeje ani optimismus ze získaného prostoru. Dá se vůbec takový prostor civilizovat? Architekti ...

Chytře využitá továrna v Holešovicích. Dřevěné buňky uvnitř betonové budovy

Chytře využitá továrna v Holešovicích. Dřevěné buňky uvnitř betonové budovy

V roce 2014 se mladý pár, ačkoliv oba původně vystudovaní architekti, nadchl pro výrobu stylových módních doplňků do města v čele s dnes již takřka ikonickým roll top batohem. Jejich produkty si na designových veletrzích velmi rychle získaly své zákazníky a firma se postupně začala rozrůstat. Stávající prostory ...

Foto: Milan Hutera

Slaměný dům z prefabrikovaných panelů v prudkém svahu u Bratislavy

Polo-intenzivní zelená střecha rozprostírá svá křídla nad slaměným domem, který se vznáší nad propastí. Je to ultra-nízkoenergetický ekologický dům bez kompromisů na kvalitě. Jednou z nejekologičtějších tepelných izolací je sláma. Ovšem výstavba ze slaměných balíků je poměrně pracná, a proto vznikl systém ...

Kavárna dekonstruktivismu, ze které by se zatočila hlava i Dalímu

Kavárna dekonstruktivismu, ze které by se zatočila hlava i Dalímu

Do baru, kavárny a restaurace, které dohromady spoluvytváří zábavní komplex v Novém Dillí, kvůli jídlu, kávičce nebo pití vlastně nikdo moc nechodí. Přesto se tenhle podnik vyplatí kvůli zážitku navštívit. Je totiž ukázkou dekonstruktivního designu a velmi nevšední, psychedelické architektury. Schází se tu hráči ...

REKLAMA