Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Designové Vánoce: Jak se navrhují vánoční ozdoby

Vánoce jsou velký business, o tom není sporu. Z pohledu designu je často škoda, že klienti investují do řady nesmyslných dárků koncem roku a nakupují věci, které nepotřebují. A během roku šetří na vybavení interiéru, které každý den užívají a berou do ruky.

Pojďme se ale na Vánoce podívat jinou optikou. Pojďme se podívat na dekorace, kterými zdobíme své interiéry. Ty jsou někdy méně jindy více vkusné. Obecně bych doporučovala, co se týče množství vánočních dekorací, držet se hesla „méně je více“. A zamyslet se nejen nad množstvím, ale také nad celkovým tématem, konceptem a sladěním.

Věděli jste, že i vánoční ozdoby mají svůj vlastní veletrh? Ten se koná každý rok koncem ledna ve Frankfurtu nad Mohanem a nese příznačný název Christmasworld. Zde kromě prezentace ozdob najdeme i sekci vánočních trendů. Trendy pro sezonu 2019/2020 jsou: Luminous celebration, Sweet traditions, Tender festivities a Essentian ceremonies.

U ozdob je třeba dobře promyslet, jaký typ materiálu budeme používat, jak je budeme kombinovat a na jaký strom či jiný objekt je budeme instalovat. Velmi oblíbené jsou nyní ozdoby z papíru, které mohou mít různou podobu a lze je vytvořit i vlastnoručně. Také lze použít jedlé ozdoby, které si upečete a možná sníte dříve, než jimi budete zdobit. Mezi tradiční a stále velmi žádané patří ozdoby skleněné. Jejich výroba má v České republice velkou tradici a vyváží se také do zahraničí.

Měla jsem příležitost se do výroby nejen podívat, ale také pro českého výrobce navrhnout dvě kolekce, která jsou určené právě pro letošní rok. První nese název PASTEL DECO a tvoří ji ozdoby v jemných pastelových odstínech. Kolekce evokuje noblesu, eleganci a nadčasovost. Oslavuje vánoce dekorativností, něhou a krásou s příchutí nostalgie. Motivy jsou rafinované, přesto zdobné nikoli však přezdobené. Zde můžeme hovořit o vyrovnaném poměru dekorativnosti a střízlivosti, která vás nikdy neomrzí a bude se dobře kombinovat i s vašimi stávajícími ozdobami. Stromeček s těmito ozdobami vás pohladí a chytne za srdce.

Druhá kolekce COLOUR CELEBRATION reaguje na aktuální trendy ze zahraničí, přesto je v barvách velmi tradiční. Objevuje se zde hlavně červená, sytě modrá a fialová, jež jsou stále favority v prodeji. Tato kolekce oslavuje Vánoce pomocí sytých barev a pozitivní energie. Vánoce jsou přeci oslavou pro celou rodinu, tak proč si nedopřát explozi barev a ohňostroj lásky k našim bližním. Motivy jsou netradiční, nejde o konkrétní tvary, ale o abstraktní oslavu vánoc. Odstíny se prolínají, vpíjí a vše lemuje zlatá, která nesmí o tomto svátku chybět. Těchto ozdob si všimne každý a bude na ně celý rok vzpomínat!

Ozdoby vyrábí Irisa – výrobní družstvo ze Vsetína. Zde můžete ozdoby nejen zakoupit, ale podívat se při exkurzi přímo na ruční výrobu.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Interiér

Foto: PION Fotografia

Dům tvořili architekti dle pocitů zákazníků. Rodina se tu cítí skutečně doma

Když si necháte vypracovat projekt novostavby rodinného domu architekty, jak dalece bude návrh odrážet vaše původní představy? Záleží na tom, jakého architekta si vyberete. Polští architekti dokázali symbiózu mezi přáním klientů a provedení dovést na novou úroveň. A rodinný dům tak dokonale sedí potřebám jeho obyvatel.

Letní posezení. Velká fotosoutěž ESTAV.cz a TZB-info pro léto 2020. Zapojte se!

Letní posezení. Velká fotosoutěž ESTAV.cz a TZB-info pro léto 2020. Zapojte se!

Stavební portály ESTAV.cz a TZB-info vyhlašují velkou letní fotosoutěž na téma Letní posezení. Předmětem zájmu letošních záběrů se tak stávají pergoly, terasy, altány, lavičky i přístřešky. Rozhlédněte se kolem sebe na své zahradě nebo při výletech. Mějte oči otevřené a fotoaparát připravený. Vyhrajte zajímavé ceny.

Foto: Tom Ferguson Photography

Nekonečné křivky. Interiér obchodu se suvenýry připomíná jeskyni

Organicky proměnlivá, a přitom neživou přírodou vytvořená struktura. Něco, co dokáže vykouzlit miliarda vodních kapek v krápníkové jeskyni, nebo vítr udělat s nekonečným množstvím zrnek písku na poušti. Taková je inspirace pro design stropu části muzea v katarské Dauhá.

Adolf Loos: průkopník moderního bydlení. Zúčastněte se on-line prohlídky vily

Adolf Loos: průkopník moderního bydlení. Zúčastněte se on-line prohlídky vily

Rok 2020 byl vyhlášen Rokem Adolfa Loose. Od jeho narození uplyne 150 let. Česká centra se do těchto oslav zapojují programem nazvaným Adolf Loos – Pioneer of Modern Living. Prostřednictvím facebookové a instagramové platformy se návštěvníci seznámí nejen s průřezem Loosovy tvorby v Čechách i na Moravě, realizacemi…

Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Chata v Krkonoších je ze dřeva obložená plechem. Dali ji jméno Černá Voda

Pěkná chata nemusí být velká jako stodola nebo vyumělkovaná roubenka, aby se o ní pochvalně mluvilo. Ta na dohled od hraničního přechodu u krkonošské Pomezní je svými parametry vlastně jen kapesní. Ale její zpracování a celkově chytré provedení jí přidává na velikosti. Tahle horská chata, pojmenovaná Černá Voda, si…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA