REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Nahý a skleněný vánoční stromek

Druhá nejvyšší budova Londýna, mrakodrap Shard, si pochopitelně zaslouží hodně originální vánoční stromek. Sama budova trochu vypadá při troše představivosti jako stromek. Ale to co uvnitř vytvořil Lee Broom jako vánoční dekoraci, si svoji pozornost taktéž zaslouží.

Mrakodrap The Shard si posledních sedm let osobuje právo na utváření londýnského panoramatu. Jeho 95 pater a 309,6 metrů výšky ve skle a oceli vám zarámuje celou londýnskou City. Tato druhá největší budova ve Velké Británii (a šestá nejvyšší v Evropě) podle návrhu Renza Piana je prostě nepřehlédnutelná. Proti obloze ostře vyprofilovaný skleněný střep spojuje s šedivými nebesy celý Southwark. Proto možná překvapí, jak se tahle nesporná dominanta dokázala prosadit i „zevnitř“, a ve světě osobitého interiérového designu zazářila vlastně nenápadným vánočním stromkem.

Nahý a skleněný vánoční stromek Foto: David Cleveland

Nahota je krásná

Autorem projektu, který nese oficiální pojmenování Strom (ze) skla, je renomovaný britský designér Lee Broom. Dílo vytvořil jako součást své kolekce Nude („Akt“), ve které poukazuje na to, že přirozená čistota a prostá nahota, či spíše nezahalenost, je výrazově krásná. Vánoční stromek je tedy čistým vyjevením důvěrně známé kónické struktury, která se však při bližším pohledu rozpadá na několik stovek segmentů. Teprve celý soubor prvků dává smysl jako vánoční strom, stejně jako Shard byl jen směsí oceli a skla, než se stal dominantou.

Strom (ze) skla byl vystaven před svátky v roce 2017 v restauraci na 31. podlaží zmíněného mrakodrapu, a svým skulpturálním pojetím na něj silně odkazuje. I když je umístěn v interiéru, rámuje totiž horizont výhledu, jen tentokrát z oken, byť stále s pozadím Londýna. Vytvořen je z 245 ve sklárně manuálně vyfoukaných komponent, se zasazeným LED podsvícením. Každá část připomíná „malý střípek“, a repetitivním zacyklením dochází k vytváření celistvého obrazu stromku o výšce deseti metrů.

Jednotlivé součásti jsou přitom volně zavěšeny ke stropu, a tedy stejně jako Shard připoutány k obloze. Jen tady, s odkazem na poetiku svátků, stříbrnou nití.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Sklo v interiéru

Zdroj: AdobeStock-maros013

Vila Tugendhat – perla funkcionalismu s pohnutým osudem

Její výstavba byla zahájena před 90 lety, 1. června 1929: Přesto stále vila Tugendhat od funkcionalistického architekta Ludwiga Miese van der Rohe nepřestává inspirovat a udivovat architekty i širokou veřejnost. Jelikož je do konce roku vila vyprodaná a zřejmě se tak do ní o prázdninách již nedostanete, přinášíme vám ...

Nejsledovanější hvězda vánočního stromku? Ta Rockefellerova. Září už 88 let!

Nejsledovanější hvězda vánočního stromku? Ta Rockefellerova. Září už 88 let!

Žádný vánoční stromek se neobejde bez hvězdy, která září na jeho vrcholu. Je to symbol naděje, společné radosti. Hluboký význam má pro osoby věřící i nevěřící. Hvězda totiž přináší pozitivní poselství. A nejinak je tomu i u hvězdy na vánočním stromku v Rockefellerově centru, která je na jeho vrchol usazována už od ...

Designové Vánoce: Jak se navrhují vánoční ozdoby

Designové Vánoce: Jak se navrhují vánoční ozdoby

Vánoce jsou velký business, o tom není sporu. Z pohledu designu je často škoda, že klienti investují do řady nesmyslných dárků koncem roku a nakupují věci, které nepotřebují. A během roku šetří na vybavení interiéru, které každý den užívají a berou do ruky.

REKLAMA