Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Nahý a skleněný vánoční stromek

Druhá nejvyšší budova Londýna, mrakodrap Shard, si pochopitelně zaslouží hodně originální vánoční stromek. Sama budova trochu vypadá při troše představivosti jako stromek. Ale to co uvnitř vytvořil Lee Broom jako vánoční dekoraci, si svoji pozornost taktéž zaslouží.

Mrakodrap The Shard si posledních sedm let osobuje právo na utváření londýnského panoramatu. Jeho 95 pater a 309,6 metrů výšky ve skle a oceli vám zarámuje celou londýnskou City. Tato druhá největší budova ve Velké Británii (a šestá nejvyšší v Evropě) podle návrhu Renza Piana je prostě nepřehlédnutelná. Proti obloze ostře vyprofilovaný skleněný střep spojuje s šedivými nebesy celý Southwark. Proto možná překvapí, jak se tahle nesporná dominanta dokázala prosadit i „zevnitř“, a ve světě osobitého interiérového designu zazářila vlastně nenápadným vánočním stromkem.

Nahota je krásná

Autorem projektu, který nese oficiální pojmenování Strom (ze) skla, je renomovaný britský designér Lee Broom. Dílo vytvořil jako součást své kolekce Nude („Akt“), ve které poukazuje na to, že přirozená čistota a prostá nahota, či spíše nezahalenost, je výrazově krásná. Vánoční stromek je tedy čistým vyjevením důvěrně známé kónické struktury, která se však při bližším pohledu rozpadá na několik stovek segmentů. Teprve celý soubor prvků dává smysl jako vánoční strom, stejně jako Shard byl jen směsí oceli a skla, než se stal dominantou.

Strom (ze) skla byl vystaven před svátky v roce 2017 v restauraci na 31. podlaží zmíněného mrakodrapu, a svým skulpturálním pojetím na něj silně odkazuje. I když je umístěn v interiéru, rámuje totiž horizont výhledu, jen tentokrát z oken, byť stále s pozadím Londýna. Vytvořen je z 245 ve sklárně manuálně vyfoukaných komponent, se zasazeným LED podsvícením. Každá část připomíná „malý střípek“, a repetitivním zacyklením dochází k vytváření celistvého obrazu stromku o výšce deseti metrů.

Jednotlivé součásti jsou přitom volně zavěšeny ke stropu, a tedy stejně jako Shard připoutány k obloze. Jen tady, s odkazem na poetiku svátků, stříbrnou nití.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Sklo v interiéru

Foto: Eirik Johnson

Celoročně obyvatelná dřevěná chata poskytuje kontakt s přírodou

Nadšení z pobytu v divoké přírodě z nás může velmi rychle vyprchat, když nám počasí předvede svou nevlídnou tvář. Majitelé chaty, ztracené v zalesněných údolích státu Washington, s tím ale počítají. Jejich rekreační obydlí, určené klidně k celoročnímu obývání, s ne úplně optimistickou předpovědí počasí počítá.…

Nejvyšší atrium světa vyrůstá z podzemí a podpírá nebesa

Nejvyšší atrium světa vyrůstá z podzemí a podpírá nebesa

Až donedávna platilo, že nejvyšší atrium, chcete-li zastřešenou dvoranu, bychom nalezli v dubajském hotelu Burj al Arab. Od loňského listopadu to už ale neplatí, a prvenství z hlediska dosažené výšky přebírá stavba mrakodrap Leeza Soho, umístění v čínském Pekingu. Realizace tohoto projektu je přitom poslední dílem,…

Foto: Claire Kurt

Moderní kanceláře pro 21. století ctí individualitu zaměstnanců

Zapomeňte na bezrozměrnou halu s kukaněmi v open-space stylu pro jednotlivé zaměstnance. Budoucnost kolektivní práce si žádá svůj díl pohody a soukromí. Právě takové teď vznikají v Paříži, kde si kvalitních pracovníků váží. A proto jim tu, s vydatnou pomocí architektů, vytvořili unikátní pracovní prostředí.

Zdroj: AdobeStock-maros013

Vila Tugendhat – perla funkcionalismu s pohnutým osudem

Její výstavba byla zahájena před 90 lety, 1. června 1929: Přesto stále vila Tugendhat od funkcionalistického architekta Ludwiga Miese van der Rohe nepřestává inspirovat a udivovat architekty i širokou veřejnost. Jelikož je do konce roku vila vyprodaná a zřejmě se tak do ní o prázdninách již nedostanete, přinášíme vám…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA