REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Evropské banky jsou ohledně financování realitních transakcí stále optimistické

Český trh si ve střední a východní Evropě stabilně udržuje roli druhého nejaktivnějšího za sousedním Polskem. Investoři si na českém trhu aktuálně užívají příznivé podmínky plynoucí z intenzivní konkurence bank a nízkých sazeb EURIBOR.
Zdroj: Fotolia.com

Investiční aktivita na poli nemovitostí v posledních měsících pozvolna klesá, ochota bank financovat tyto transakce zůstává stabilní či spíše mírně roste. Za prvních šest měsíců roku 2019 uzavřely finanční ústavy úvěrové transakce v Evropě za 50 miliard eur a do konce roku by se tato suma měla zdvojnásobit. Zjistil to průzkum poradenské společnosti KPMG Property Lending Barometer.

„Nálada na trzích střední Evropy zůstává optimistická. Způsobuje ji především nadbytek peněz na trhu, kde je těžší peníze vhodně utratit než získat. Neočekáváme tedy výrazný pokles hodnoty nemovitostí. Situace hraje do karet společnostem, které zvažují nebo se už pohybují na kapitálových trzích,” konstatuje Pavel Kliment, partner KPMG Česká republika odpovědný za sektor nemovitostí.

Českým trh roste nejrychleji

Nejnižší nezaměstnanost v Evropě (2,2 %) a solidní růst disponibilních příjmů pak z Česka dělá jeden z nejzajímavěji se rozvíjejících trhů v regionu. V první polovině roku 2019 aktivita na českém trhu vzrostla o 83 procent oproti srovnatelnému období v roce předchozím, což je nejvíce z celé sledované oblasti. Druhým nejrůstovějším trhem v daném období bylo Maďarsko s 35 procenty.

Českým bankám se obecně daří vyrovnávat se s konkurencí ve formě alternativního financování komerčních nemovitostí, např. dluhopisy nebo private equity. V případě největších transakcí představují pro velké české banky tradičně konkurenci zahraniční, především německé banky. V pojišťovnách a penzijních fondech zatím bankéři ze střední a východní Evropy významné konkurenty nevidí. „Tato situace se může v blízké době změnit. Pojišťovny, které představují největší evropské investory do nemovitostí, se v posledních letech stále více zaměřují i na poskytování dluhového financování na nemovitostním trhu,“ dodává Pavel Dolák, director KPMG Česká republika. 

Kancelářské projekty mají mezi bankéři největší šanci na úspěch

V regionu CEE jsou mezi bankéři nejoblíbenější kancelářské projekty následované rezidenčními a průmyslovými projekty, i když rozdíly mezi nimi se v posledních letech stále více stírají. Retailové projekty figurují na nižších příčkách, nejméně preferovaná je pak výstavba nových hotelů, vyjma zemí zaměřených na cestovní ruch jako je Chorvatsko.

I v letošním roce rostl podíl poskytnutých úvěrů v eurech, a to bez rozdílu na velikosti dané české banky. „Za tímto trendem stojí mimo jiné další pokles EURIBORu a relativní stabilita české koruny,“ doplňuje Pavel Dolák.

Z oslovených bank vykazují ty české nejnižší podíl problémových úvěrů, a ani jedna z nich neplánuje prodej svých nemovitostních úvěrů. Více než polovina oslovených bank v Evropě není ochotna poskytovat jiné než seniorní financování (například ve formě mezaninových úvěrů). „V Česku je situace obdobná, poskytování jiného než seniorního financování je spíše výsadou menších bank,“ komentuje Pavel Dolák.

Celá studie ZDE.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Reality

Nejdražší ulice v ČR: Pražská ulice Na Příkopě je 18. nejdražší ulicí světa

Nejdražší ulice v ČR: Pražská ulice Na Příkopě je 18. nejdražší ulicí světa

Pražská ulice Na Příkopě se umístila na 18. místě v žebříčku 68 nejdražších ulic světa. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Cushman & Wakefield. Česká ulice si proti loňsku polepšila o jedno místo. Nejdražší je hongkongská Causeway Bay, následuje horní část Páté avenue v New Yorku. Na třetím místě zůstala New ...

Zdroj: AdobeStock-syda-productions

Jak prodat nemovitost s realitním makléřem krok za krokem. A kolik jeho služby stojí?

Prodej nemovitosti je pro běžného člověka akt, který jej potká pouze jednou, dvakrát za život. Není hanbou si přiznat, že se v něm ne zcela dobře orientujete. Na tyto služby je dobré si pozvat profesionála – realitního makléře. Ovšem pozor, jako v každém oboru i zde jsou velké rozdíly v odbornosti. Jak by měla práce ...

Vklad do katastru bude dražší. Poplatek se zvýší na 2000 korun, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Vklad do katastru bude dražší. Poplatek se zvýší na 2000 korun

Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se pravděpodobně zvýší z nynější tisícikoruny na dvojnásobek. Schválila to dnes Sněmovna v takzvaném daňovém balíčku, který především zvyšuje spotřební daně z lihu a tabákových výrobků. Vláda návrh na zvýšení poplatku obhajuje inflací nebo vyššími administrativními náklady. ...

Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

Praha zřídila komisi pro podporu družstevního bydlení

Hlavní město zřídilo komisi, která má na starosti přípravu podpory družstevní výstavby bytů na území metropole. Magistrát by měl pro stavby poskytovat volné pozemky. Včera o tom rozhodli pražští radní. Program má být určen pro středně příjmové skupiny lidí, kteří si v současné bytové situaci nemohou v metropoli ...

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní systém Lindab SolarRoof

Střešní systém Lindab SolarRoof

Střešní systém Lindab SolarRoof

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA