REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Evropské banky jsou ohledně financování realitních transakcí stále optimistické

Český trh si ve střední a východní Evropě stabilně udržuje roli druhého nejaktivnějšího za sousedním Polskem. Investoři si na českém trhu aktuálně užívají příznivé podmínky plynoucí z intenzivní konkurence bank a nízkých sazeb EURIBOR.
Zdroj: Fotolia.com

Investiční aktivita na poli nemovitostí v posledních měsících pozvolna klesá, ochota bank financovat tyto transakce zůstává stabilní či spíše mírně roste. Za prvních šest měsíců roku 2019 uzavřely finanční ústavy úvěrové transakce v Evropě za 50 miliard eur a do konce roku by se tato suma měla zdvojnásobit. Zjistil to průzkum poradenské společnosti KPMG Property Lending Barometer.

„Nálada na trzích střední Evropy zůstává optimistická. Způsobuje ji především nadbytek peněz na trhu, kde je těžší peníze vhodně utratit než získat. Neočekáváme tedy výrazný pokles hodnoty nemovitostí. Situace hraje do karet společnostem, které zvažují nebo se už pohybují na kapitálových trzích,” konstatuje Pavel Kliment, partner KPMG Česká republika odpovědný za sektor nemovitostí.

Českým trh roste nejrychleji

Nejnižší nezaměstnanost v Evropě (2,2 %) a solidní růst disponibilních příjmů pak z Česka dělá jeden z nejzajímavěji se rozvíjejících trhů v regionu. V první polovině roku 2019 aktivita na českém trhu vzrostla o 83 procent oproti srovnatelnému období v roce předchozím, což je nejvíce z celé sledované oblasti. Druhým nejrůstovějším trhem v daném období bylo Maďarsko s 35 procenty.

Českým bankám se obecně daří vyrovnávat se s konkurencí ve formě alternativního financování komerčních nemovitostí, např. dluhopisy nebo private equity. V případě největších transakcí představují pro velké české banky tradičně konkurenci zahraniční, především německé banky. V pojišťovnách a penzijních fondech zatím bankéři ze střední a východní Evropy významné konkurenty nevidí. „Tato situace se může v blízké době změnit. Pojišťovny, které představují největší evropské investory do nemovitostí, se v posledních letech stále více zaměřují i na poskytování dluhového financování na nemovitostním trhu,“ dodává Pavel Dolák, director KPMG Česká republika. 

Kancelářské projekty mají mezi bankéři největší šanci na úspěch

V regionu CEE jsou mezi bankéři nejoblíbenější kancelářské projekty následované rezidenčními a průmyslovými projekty, i když rozdíly mezi nimi se v posledních letech stále více stírají. Retailové projekty figurují na nižších příčkách, nejméně preferovaná je pak výstavba nových hotelů, vyjma zemí zaměřených na cestovní ruch jako je Chorvatsko.

I v letošním roce rostl podíl poskytnutých úvěrů v eurech, a to bez rozdílu na velikosti dané české banky. „Za tímto trendem stojí mimo jiné další pokles EURIBORu a relativní stabilita české koruny,“ doplňuje Pavel Dolák.

Z oslovených bank vykazují ty české nejnižší podíl problémových úvěrů, a ani jedna z nich neplánuje prodej svých nemovitostních úvěrů. Více než polovina oslovených bank v Evropě není ochotna poskytovat jiné než seniorní financování (například ve formě mezaninových úvěrů). „V Česku je situace obdobná, poskytování jiného než seniorního financování je spíše výsadou menších bank,“ komentuje Pavel Dolák.

Celá studie ZDE.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Reality

Zdroj: Fotolia.com - fotofabrika

Dědictví družstevního bytu: Lze zdědit družstevní byt? Jak probíhá převod?

Při pořizování družstevního bydlení si zájemce nekupuje družstevní byt, ale družstevní podíl, který představuje účast v bytovém družstvu, s nímž je spojeno právo užívat konkrétní družstevní byt. V případě úmrtí do dědického řízení přechází právě zmiňovaný družstevní podíl, se kterým je spojeno právo nájmu k bytu.

Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

O podporu družstevního bydlení mají zájem městské části

Plán podpory družstevního bydlení pomocí poskytnutí městských pozemků, který se kvůli odporu Pirátů a Prahy Sobě nepodařilo prosadit pražské radní Haně Marvanové (za STAN), by mohl fungovat na městských částech. Marvanová to dnes řekla novinářům. Praha 8 a Praha 11 podle ní už podobné projekty rozjíždějí a ona s nimi…

Zákon, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Airbnb se nachází v zóně nevymahatelného práva

U krátkodobých pronájmů typu Airbnb je třeba zajistit vymahatelnost současného práva než vydávat nové regulace. Na jednání k tématu sdíleného ubytování se na tom shodli zástupci ministerstva pro místní rozvoj, hlavního města a podnikatelů v tomto odvětví. Řekla to ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Brno, Ilustrační obrázek © fotolia.com

Lidé podali přes 5000 připomínek k brněnskému územnímu plánu

Lidé v Brně podali během tří měsíců přes 5000 připomínek k návrhu nového územního plánu města. Shromažďoval je Odbor územního plánování a rozvoje magistrátu. Připomínkovací proces skončil v poslední červnový den, uvedli dnes radní na setkání s novináři.

Foto: TZ Galerie Jaroslava Fragnera

Do veřejného prostoru se vrátil život díky Landscape festival. Prožijte ho podle sebe!

Na čtyři desítky výtvarných či architektonických děl, soch, instalací a nejrůznějších kulturních akcí láká na pražském Žižkově osmý ročník Landscape festivalu. Jeho cílem je zpestřit během letních měsíců městské prostředí, upozornit na široký potenciál metropolí a ukázat možnosti zlepšování kvality života lidí, a to…

REKLAMA