REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Jak se plánuje výstavba nové čtvrti. Rohanský ostrov a jeho budoucnost

Rohanský ostrov: nový Karlín? Tak zní název výstavy v Centru architektury a městského plánování (CAMP), která ukazuje proměnu bývalého vltavského ostrova na novou pražskou čtvrť. Území Rohanského ostrova se nachází na pravém břehu Vltavy v sousedství Karlína, Libně a přes řeku Holešovic a v současné době je tento bývalý přístav a skladiště poněkud zapomenutou částí Prahy.

Rozvoj území plánovaný v horizontu příštích dvaceti let přinese nejen výstavbu nových bytů, ale také pobřežní promenádu s cyklostezkou, lávku do Holešovic a na samotném vltavském břehu vznikne jeden z největší parků v metropoli.  S aktuální podobou budoucnosti Rohanského ostrova se mohou návštěvníci CAMPu seznámit od 15. října tohoto roku.

Povídání o bydlení

Území Rohanského ostrova zaujímá rozlohu 44 hektarů – to je pro srovnání plocha deseti Václavských náměstí. Toto rozlehlé území lze velmi dobře vymezit jako prostor mezi tokem Vltavy a ulicí Rohanské nábřeží. Ze západu území ohraničuje Negrelliho viadukt a ze severovýchodu pak Libeňský most. Na více než polovině tohoto území vznikne nová zástavba. V souladu s platným územním plánem lze zbudovat 1750 nových bytů pro cca 4 tisíce lidí a dalších 5 tisíc lidí bude do nové čtvrti dojíždět za prací. Tomu napomáhá také dobré napojení lokality na MHD. Navzdory charakteru výstavby v podobě soukromého developmentu vyvíjí magistrát hlavního města Prahy snahu o otevření diskuse nad výstavbou části bytů jako cenově dostupného bydlení. Výškou a objemem naváží nové budovy na současnou zástavbu v Karlíně a okolí.

Zdroj: TZ CAMP

Ostrov ostrovem

Znovu po více než sto letech se území vrátí jeho původní podoba ostrova a to díky vybudování nového říčního kanálu, který bude součástí protipovodňových opatření Prahy. Na celém území nového fyzického ostrova vznikne Rohanský park o rozloze přes 100 tis. m2, který představuje hlavní veřejnou investici v území. „Přeměna takto rozsáhlé lokality nenastane ze dne na den, ale bude probíhat postupně v několika etapách. Ta první začne již příští rok, přičemž realizace nového parku a hlavní části bytové zástavby proběhne v letech 2030 až 2040,“ říká Petr Hlaváček, první náměstek primátora hl. m. Prahy pro územní rozvoj.

Výstava o výstavbě

Dle slov Ondřeje Boháče, ředitele Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, představuje výstava jak plánovanou zástavbu na území Rohanského ostrova, tak i místo, kde vznikne jeden z největších parků v Praze. K tomu je využita 24 metrů široká projekce kterou prostor CAMPu nabízí.

Součástí výstavy je také velký fyzický model v měřítku 1:1000 a dotykové obrazovky s informacemi o jednotlivých stavebních projektech. Návštěvníci se z nich dozvědí, jak bude řešeno parkování, kolik přibude v nových ulicích stromů, kde je v plánu postavit školu, pobřežní promenádu nebo cyklotrasu. Shrnutí všech nejdůležitějších informací je k dispozici v tradičně volně dostupném katalogu.

Zdroj: TZ CAMP

Do přípravy výstavy Rohanský ostrov: nový Karlín? se poprvé v dvouleté historii CAMPu zapojily také děti – konkrétně žáci ze ZŠ Tusarova. Pro výstavu zpracovaly originální průzkum území Rohanského ostrova, jehož mapové a fotografické výstupy budou v CAMPu ke zhlédnutí. Doprovodný program výstavy tvoří pravidelné komentované prohlídky – první z nich s popularizátorem architektury Adamem Gebrianem se koná 22. 10. 2019 od 18:00.

Minulost a budoucnost Rohanského ostrova

Ačkoliv v dnešní době není Rohanský ostrov fyzicky ostrovem, v minulosti se v meandru řeky obtékající Holešovice skutečně několik ostrovů nacházelo, z nichž jedním je dnešní Štvanice. To dělalo, navzdory nebezpečí záplav, z této lokality vhodné místo pro vznik přístavu, manufaktur a průmyslových podniků. I přes plány Regulační komise v období mezi světovými válkami a pozdějších plánů na výstavu sportovních areálů na Maninách k realizaci nedošlo a území stále zůstávalo vyhrazené průmyslovým podnikům, plynárně a skladům materiálu. Až v roce 2007 uspořádalo hlavní město Praha výběrové řízení na projekt urbanistického rozvoje, který byl podmínkou pro následný odprodej pozemků, a v roce 2018 vznikla urbanistická studie.

Největší část území vlastní hlavní město Praha, zejména část přiléhající k toku Vltavy. Zhruba třetina území v současnosti přechází na základě dříve uzavřených smluv do vlastnictví developerské společnosti Sekyra Group za účelem využití pro novou bytovou výstavbu. Kromě ní v oblasti Rohanského ostrova realizují na ploše zhruba 90 tis. m2 své developerské záměry další převážně tuzemské právnické osoby.

Zdroj: TZ CAMP

Umístění stavebních bloků bude navazovat na stávající uliční síť a studie počítá s plynulou návazností pojízdných ploch, pěší zónou i ploch k parkování. Stávající ulice Rohanské nábřeží bude i nadále plnit funkci kapacitní tranzitní komunikace, na což bude reagovat parter na přivrácené straně zástavby. Ten bude obsahovat především komerční jednotky, v patrech se budou nacházet kancelářské prostory. Bytová část výstavby bude situována v klidnější části území směrem k toku řeky. Prodloužení Urxovy ulice otevře možnost budoucí výstavby mostu mezi Karlínem a Holešovicemi. Nově vznikající lávka HolKa (Holešovice-Karlín) pak přispěje k lepší přístupnosti ostrova Štvanice.

Na rozdíl od historické a stávající zástavby Karlína, kde je parkování řešeno jako podélné nebo příčné v ulicích, bude novější zástavba disponovat velkokapacitním parkováním v podzemních garážích. Také dojde k dvojnásobnému využití kapacity parkovacích míst na povrchu, čemuž bude uzpůsoben uliční profil, například v podobě absence vysokých obrubníků. Kromě parkovacích stání bude v nové uliční síti vysazeno také na 600 stromů doplněných o drobnější parkové plochy.

Transformace takto rozlehlého území pochopitelně nenastane okamžitě. Jako první se dočkáme dokončení rekonstrukce Negrelliho viaduktu v průběhu roku 2020 a v dalších dvou letech lze počítat s realizací prvních administrativních budov a bytových domů Port Karolína, Invalidovna a Karlínské výhledy. V roce 2024 můžeme očekávat realizaci lávky HolKa a také dokončení projektů Rustonka Court, Cross Point Karlín a první etapu projektu Rohan City, který bude následně pokračovat druhou etapou od roku 2028. Dokončení Rohan City a realizaci parku na Rohanském ostrově a potencionální propojení Karlína a Holešovic mostem pak lze pravděpodobně očekávat v rozmezí let 2030 – 2040.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Pozemky a parcely

Zdroj: AdobeStock-Kristyna_Schwarzova

CHKO Třeboňsko zabránilo stavbě přehrady, tlak investorů sílí

Vedení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Třeboňsko zabránilo v posledních letech stavbě přehrady u Veselí nad Lužnicí, fotovoltaických elektráren i průmyslové zóny. Zhruba 95 procent žádostí ale schválí. S infocentry se snaží odlehčit hlavním cyklotrasám. Řekl to Miroslav Hátle, vedoucí Správy CHKO Třeboňsko, která si ...

Vklad do katastru bude dražší. Poplatek se zvýší na 2000 korun, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Vklad do katastru bude dražší. Poplatek se zvýší na 2000 korun

Poplatek za vklad do katastru nemovitostí se pravděpodobně zvýší z nynější tisícikoruny na dvojnásobek. Schválila to dnes Sněmovna v takzvaném daňovém balíčku, který především zvyšuje spotřební daně z lihu a tabákových výrobků. Vláda návrh na zvýšení poplatku obhajuje inflací nebo vyššími administrativními náklady. ...

Bytový dům, ilustrační obrázek © fotolia.com

Česká republika byla varována před situací na trhu s byty od ESRB

Evropský výbor pro systémová rizika (ESRB) vydal varování a doporučení týkající se zranitelnosti trhu s byty ve střednědobém výhledu pro celkem 11 zemí, včetně České republiky. Podle svého dnešního prohlášení ESRB posoudil sektor rezidenčních realit v členských státech EU, na Islandu, v Lichtenštejnsku a v Norsku a v ...

Zaorálek odmítá plán na vytvoření vládní čtvrti v Letňanech

Zaorálek odmítá plán na vytvoření vládní čtvrti v Letňanech

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) odmítá plán premiéra Andreje Babiše (ANO) na vybudování vládní čtvrti v pražských Letňanech. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že peníze chybí v jiných oblastech. Problém chce nadnést na jednání vlády. Babiš napsal, že Zaorálek nemá o projektu správné ...

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní systém Lindab SolarRoof

Střešní systém Lindab SolarRoof

Střešní systém Lindab SolarRoof

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA