REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Jak pevné jsou skleněné mosty? Zkouška odolnosti vás přesvědčí

Skleněné mosty jsou teď v módě. Rekordmanem co do počtu jejich realizací i extrémních provedení je nyní bezpochyby Čína, která se může světu pochlubit 6 metrů širokým a 430 metrů dlouhým mostem v horách u Čang-ťia-ťie.

Odvážným nabízí nevšední rozhled po údolích, které se vinou v průměru 360 metrů pod nimi. Jak se čínští provozovatelé a správci mostu, stejně jako designér celého projektu, izraelský architekt Haim Dotan, vypořádali z nařčení a obav o nedostatečné stabilitě stavby?

Když byla masivní stavba nad kaňonem Wulingyuan 13. září roku 2016 slavnostně otevřena, vzbuzovala značnou nedůvěru. Přeci jen, dílo opírající se o čtyři klenuté podpůrné pilíře a závěsný systém působilo v krajině strmých hor dost nepřirozeným dojmem. Ten podtrhovalo 120 prosklených bloků pochozí podlážky, vyrobených z tvrzeného skla. Výhled do okolí byl sice nádherný a nerušený, ale trochu kalený strachem a nejistotou. Vydrží, nebo nevydrží? Návštěvníci si také stěžovali na podezřele zvuky, a nakonec i na několik prasklin, které se na jeho povrchu objevily. Po třinácti dnech tak byl z bezpečnostních důvodů raději odstaven z provozu.

Pro čínské investory, které tahle zábava přišla na 3,4 milionů dolarů, a izraelského architektka Haima Dotana, autora projektu, to byla velmi špatná reputace. Most, který se měl poeticky ztrácet v mlze nad útesy, je také mohl profesně zruinovat. Nastalo tedy velké hledání chyb. Ukázalo se, že nestály na straně stavitele, ale návštěvníků. Stavba mostu byla technicky dimenzována na provoz 800 lidí denně (což víc než dobře pokrývá pravidelné přechody lidí z vesnic na obou stranách), ale návštěvníků se tu po otevření procházelo současně kolem osmi tisíc, a v jednom dni jejich počet dokonce přesáhl 80 000. Stačilo tedy jen regulovat denní provoz, aby zůstala stabilita zachována. Dne 30. září 2016 byl skleněný most znovu otevřen, teď už za kontrolovaných podmínek.

Pořád tu ale byla k vyřešení otázka otřesené pověsti architekta a stavitelů. Média sice několikrát popsala systém trojvrstvých tvrzených skleněných desek (širokých 1,5 centimetrů, lepených k sobě), s tím, že každá samostatně by bez problémů člověka dokázala unést. Ale nikdo tomu moc věřit nechtěl. A tak byla zrealizována velkolepá show (na které nechyběly místní celebrity nebo reportéři z BBC), při které se s jištěním mohli pokusit probít skrz sklo mostu bouracími kladivy. Neúspěšně.

Jak pevné jsou skleněné mosty? Zdroj: Mirror.co.uk

I když se jim několika údery podařilo poškodit sítí prasklin povrchovou vrstvu, k dalším dvěma se neprobili. A aby provozovatelé mostu dokázali, že se skutečně není čeho bát, nechali přes rozbitou desku projet pasažéry naložené SUV. Tato skutečně důkladná demonstrace pak návštěvníky uklidnila. Možná bychom u některých našich kontroverzních projektů měli vyzkoušet něco podobného. Byly přeci časy, kdy u nás zedníci museli udělat na komínu postaveného domu stojku, ne?

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Dopravní stavby

Na dopravní stavby pro příští rok není dost peněz

Na dopravní stavby pro příští rok není dost peněz

Na dopravní stavby plánované v příštím roce bude potřeba 109 miliard korun, stát přitom počítá se zhruba 87 miliardami. Všechny stavby se tak zřejmě zahájit nepodaří. V rozhovoru pro dnešní Mladou frontu Dnes (MfD) to řekl generální ředitel stavební firmy Eurovia CS Martin Borovka. Čísla podle něj vycházejí z výpočtů ...

Zdroj: Hufton+Crow

Jak vypadá nejdražší letiště světa: Představuje se pekingský Daxing

Dne 26. září přistálo vůbec první civilní letadlo na nově otevřeném letišti v pekingském Daxingu, jedné z nejostřeji sledované stavbě posledních let. Monstrózní projekt, který nás zaujal především nevšedním organickým pojetím centrálního terminálu z návrhářské dílny slavné architektky Zahy Hadíd, toho však v sobě ...

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

SŽDC v příštím roce investuje do modernizací nádraží 720 mil. Kč

Správa železnic plánuje v příštím roce investovat do rozsáhlých modernizací nádražních budov přes 720 milionů korun. Letos to zatím bylo kolem 405 milionů korun. Organizace vypíše také tendry na kompletní rekonstrukci 23 budov. Na dnešní konferenci Nádraží 2019 to řekl náměstek Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) ...

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní systém Lindab SolarRoof

Střešní systém Lindab SolarRoof

Střešní systém Lindab SolarRoof

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA