REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Řízené větrání s rekuperací není jen k úspoře energie

Úspora energie, a hlavně finančních nákladů s ní spojených, byla a je hlavní motivací ke stavebním úpravám budov, jako jsou zateplení a výměna oken. Utěsnění obálky domu však vede k zamezení přirozeného proudění vzduchu mezi interiérem a exteriérem stavebními netěsnostmi a dochází tak ke zvýšení koncentrace škodlivin, vlhkosti a v důsledku přítomnosti osob také oxidu uhličitého. Je potřeba častěji větrat. V opačném případě se dostaví zdravotní rizika, zvýšená únava a bolesti hlavy, klesající pozornost, ale ne vždy si tyto problémy spojíme s nedostatkem čerstvého vzduchu.

Oxid uhličitý CO2 je přirozenou součástí prostředí s koncentrací cca 400 ppm. CO2 vzniká při spalování uhlíkatých látek a jako produkt dýchání živých organismů. Při koncentracích nad 1000 ppm se již dostavují negativní účinky na lidské zdraví. Ale CO2 není jedinou škodlivinou, kterou potřebujeme větráním odvést. Pokud při vstupu do místnosti máte dojem špatného vzduchu, lze očekávat zvýšenou koncentraci CO2, vodní páry a dalších škodlivin.

Člověk produkuje: škodliviny z dýchání, kosmetiky, čistících prostředků, vaření, kouření, a i některé hobby aktivity jsou příčinou produkce škodlivin.
Prostředí produkuje: škodliviny z materiálů, barev a lepidel z nábytku, bytových textilií, podlahových krytin, ze stavebních konstrukcí a z provozu spotřebičů
Za dobře vnímané klima pro člověka se obvykle považuje:
  • teplota místnosti v rozmezí 20 - 23 °C
  • relativní vlhkost vzduchu 30 - 60 %
  • CO2 méně než 800 ppm

Centrální větrací jednotka pro byt nebo dům je účinným řešením problémů s vysokou koncentrací CO2 a dalších škodlivin a zároveň pomáhá šetřit náklady na vytápění domu, protože přiváděný čerstvý vzduch je ohříván tepelnou energií z odváděného vzduchu.

Řízené větrání s rekuperací není jen k úspoře energie

Vidět v řízeném větrání s rekuperací jen technický nástroj k úspoře tepelné energie, ke snížení provozních nákladů, je zásadní chybou a omylem. Jeho cílem je zajištění výměny vydýchaného vzduchu se zvýšeným obsahem oxidu uhličitého, s obsahem nejrůznějších chemických látek uvolněných z předmětů v domácnosti, pachů, prachu, případně i radioaktivního plynu radonu, jehož výskyt ze zemního podloží je v České republice nadprůměrný, za vzduch čerstvý, čistý. Řízené větrání je spojovacím článkem skrze stavební konstrukce budovy, mezi plicními sklípky, přes které se dýcháním do plic dostává potřebný kyslík a vnějším prostředím.  Protože obálky domů stavíme stále těsnější, tak potřebujeme mít zmíněný spojovací článek dokonalejší.

Pro větrací jednotky VENTBOX jsou k dispozici výměníky rekuperační, nebo i entalpické. Případná, i pozdější výměna druhu výměníku, je velmi jednoduchá.

Když se stavebníci rozhodují, zda pořídit pro svůj dům decentrální nebo centrální větrací jednotky, často zvažují jen pořizovací náklady. Může jim investičně příznivěji vycházet, že si větrání zajistí například jen dvěma decentrálními jednotkami v největších místnostech a zbytek už ponechají osudu.  Ale je třeba si uvědomit, že malé decentrální větrací jednotky byly vyvinuty především jako dodatečné řešení pro větrání místností bytů v bytových domech po výměně netěsných oken za těsná, odkud také přišla největší poptávka. Dobře promyšlené centrální větrání s rekuperací tepla může nabídnout lepší účinnost, úspornější provoz a další benefity.

Větrací jednotky ThermWet - kvalita se servisem i s dálkovou správou

Při rozhodnutí pro centrální větrací jednotku ThermWet naši specialisté zároveň řeší i otázky spojené s útlumem hluku přicházejícího dovnitř skrz potrubí přivádějícího čerstvý vzduch zvenku a od použitých ventilátorů, jemnost filtrace vzduchu, náročnost servisu a energetickou efektivitu provozu s ohledem na kvalitu výměníků. Důležitá je kvalitní regulace z pohledu plynulosti řízení výkonu tak, aby se nevětralo zbytečně intenzivně, když v domě nikdo není.

Poučení projektanti a stavebníci zvažují volbu mezi rekuperačním výměníkem, ve kterém větší část tepla z odváděného vzduchu přes stěnu výměníku přechází do chladného přiváděného čerstvého vzduchu a výměníkem tzv. entalpickým. V entalpickém výměníku navíc dochází i k prostupu vodních par, což napomáhá k udržení rozumné míry relativní vlhkosti vzduchu uvnitř místností v zimním období. Zatímco v létě je vlhkosti nadbytek, v zimě jí může být nedostatek, což má rovněž neblahé zdravotní dopady.

Ukázka možnosti velmi přehledného a jednoduchého programování provozu větrací jednotkyUkázka možnosti velmi přehledného a jednoduchého programování provozu větrací jednotky

Výhody centrálních větracích jednotek mohou být zásadně ztraceny neodborným návrhem velikosti jednotek, neodborným dimenzováním rozvodů vzduchu do místností a použitím nevhodných potrubí, velikostí a druhem výústek, kterými proudí vzduch do místností.  Zde je dobré připomenout, že návrh centralizovaného větrání domu odborně posoudí, případně i opraví specialisté společnosti ThermWet a za takový návrh pak nesou i odpovědnost.

V zobrazení aktuálního provozního režimu je i přehled informací o aktuálním příkonu a spotřebě elektřiny celkem za předchozí období, hodinová spotřeba a denní.V zobrazení aktuálního provozního režimu je i přehled informací o aktuálním příkonu a spotřebě elektřiny celkem za předchozí období, hodinová spotřeba a denní.

Základní vlastnosti

Větrací jednotky VENTBOX jsou dostupné ve dvou provedeních. Obě provedení obsahují předehřev, by-pass a funkci nárazového intenzívního větrání, denní program a možnost regulace řídicí jednotkou ThermWet P.R.T. a mají k napojení datovou zásuvku RJ 45. Pro montáž je velmi příznivá nízká hmotnost jednotky pouze 28 kg.

Vyšší verze umožňují ovládání přes webové rozhraní (aplikací pro chytrý telefon, tablet), denní program je rozšířen na týdenní programování, a mají měření spotřeby energií. Je pro ně společná možnost využití čidla CO2, RH, CO2 + SQA, případně jen SQA a řízení chodu jednotky podle kvality vzduchu. Webové ovládání umožňuje vzdálenou správu, identifikaci chyb atp.

  • VENTBOX 300 má rozsah průtoku 60 až 300 m3/h při dispozičním tlaku 100 Pa. Tím jsou orientačně vhodné pro větrání obytných prostorů o ploše do 200 m2.
  • VENTBOX 400 má rozsah průtoku 80 až 400 m3/h při dispozičním tlaku 100 Pa. Tím jsou orientačně vhodné pro větrání obytných prostorů o ploše do 300 m2.

Obě jednotky lze sestavit do kaskády řízené formou master-slave.

Pokud je i pro vás nepřijatelné, aby vaše plíce byly znečišťovány nežádoucími a škodlivými látkami, abyste se po ránu cítili spíše unavení než odpočinutí, abyste dýchali vzduch nasycený prachem, alergeny, různými pachy, pak je pro vás řízené větrání s centrální větrací jednotkou ta správná volba. V případě jednotek ThermWet od společnosti KORADO a.s. máte záruku, že i projekt bude odborně správný. A navíc i s možností, že významně ušetříte, pokud si instalaci provedete svépomocí. Svépomocí ale jen tehdy, pokud to bude vaše přání.

Kolik stojí čistý vzduch, tj, kolik stojí zdraví?

Pořízení centrálního větrání s rekuperací na klíč Příklad centrálního větrání pro přízemní RD 150 m2: pořizovací cena cca 125 000,- Kč bez DPH
Možnosti, jak ušetřit Montáž svépomocí má svá úskalí, která lze eliminovat podrobným montážním návodem a podporou na telefonu. Takto můžete ušetřit i 28 % z celkových nákladů

Důležitý je fakt, že s rozvody je potřeba počítat již při stavbě. Mohou se připravit, ale jednotku, která tvoří cca 45 % rozpočtu větrání lze koupit a instalovat i později, až se na ní třeba našetří, když během stavby nezbývají finance.
Provoz centrálního větrání s rekuperací Spotřeba elektrické energie závisí na dobré regulaci a provozu, u modelového domu 150 m2 je průměrná spotřeba cca 261 kWh/rok (včetně předehřevu)
Výměna filtrů 1990,- Kč bez DPH/rok

Kontakt na výrobce.

KORADO, a.s.

logo
Bří Hubálků 869
560 02 Česká Třebová

telefon: 465 506 111
zelená linka: 800 111 506
e-mail: info@korado.cz

web: www.korado.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Inovace od KORADO: univerzální otopné těleso RADIK VKM8

Inovace od KORADO: univerzální otopné těleso RADIK VKM8

Český výrobce KORADO, a.s. vyvinul široký sortiment jednodeskových až třídeskových otopných těles s mnoha variantami napojení na otopnou soustavu zahrnující i velmi oblíbené provedení ventil kompakt, tedy s integrovaným regulačním ventilem.

Vlhkost v bytě? Alergie? Porazte je jednou pro vždy

Vlhkost v bytě? Alergie? Porazte je jednou pro vždy

Patříte i vy k těm, kdo se nemohli dočkat prvních jarních paprsků a těšili se na pořádné provětrání bytu? V zimě se většině z nás větrat moc nechce, jakmile se trochu oteplí, jsou tu alergie.

Nový showroom produktů české značky KORADO se otvírá v Brně

Nový showroom produktů české značky KORADO se otvírá v Brně

Součástí Centra bydlení a designu Kaštanová v Brně bude již od 14. 6. 2019 expozice značky KORADO, předního českého výrobce otopných těles. KORADO nabízí kompletní řešení v oblasti vytápění s důrazem na moderní a nízkoenergetické prvky a systémy.

Koupelnové žebříky jak je neznáte

Koupelnové žebříky jak je neznáte

Otopný žebřík se stal nezbytnou součástí moderní koupelny. Na trhu dnes najdete koupelnové žebříky mnoha barev i tvarů a se zbytkem prostoru je tak snadno sladíte. KORADO nabízí u všech svých koupelnových těles i variantu originálního a praktického prostorového uchycení.

REKLAMA