REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

I metropole mají i svou seznamku. Jak funguje partnerství měst

Jak vznikají a zanikají vztahy mezi partnerskými, nebo také sesterskými městy? Pro někoho je to možná okrajový fenomén, ale taky praktická zajímavost. Do značné míry totiž tahle sdružení spoluvytváří charakter lidských sídel, a současně jsou tato partnerství významným nástrojem mezinárodní politiky. Třeba tím, že návrhy na sesterství metropolí by z principu neměly odrážet politickou situaci. I když tomu tak samozřejmě není.
Zdroj: Fotolia.com - horvathbotond

Naše Praha se svými jednatřiceti příbuznými je v Čechách i ve světě unikát. Do kapsy hravě strčí třeba San Francisko, které má sesterských měst jen 17. Ještě před pár týdny jich přitom měla kalifornská metropole osmnáct, ale „ve zlém“ se po více než šedesáti letech rozešlo s japonskou Ósakou. Jak to? Mohl za to relativně nevinný pomník, který město nechalo odhalit na podzim roku 2017. Zobrazoval totiž tři ženy, které eufemicky můžeme nazvat komfortní společnice. Měl by to být problém? Pro Japonce rozhodně, protože během druhé světové války zřizovali na dobytých územích nevěstince pro své vojáky, naplněné právě takovými komfortními ženami. Sexuální služby poskytovaly tyto ženy z Filipín, Číny, Barmy, Timoru, Koreje i Singapuru císařským dobyvatelům nedobrovolně. Byly to sexuální otrokyně.

Přátelé na věčné časy, nebo do rozchodu

Ósaka si se San Franciskem vyměnila řadu oficiálních listů, ale Američané se rozhodli kontroverzní pomník na veřejném prostranství ponechat. A tak se cesty dvou sesterských měst po šesti desetiletích rozešly. A kde se vlastně vzala tahle sesterství mezi americkými městy a jejich nedávnými protivníky? V USA vycházela celá idea z touhy po apolitickém sblížení. Program sesterských měst tu nepřímo podporoval i prezident Eisenhower, který ale iniciativu plně ponechával na konkrétních radnicích. Městečko St. Paul v Minnesotě tak v roce 1955 jako první navázalo sesterství s japonským Nagasaki. Důvod? Humanitární pomoc, kterou naturalizovaní Japonci ze Států posílali do své domoviny. Ostatně, přítomnost minorit byla určující v řadě podobných případů.

Hledám města ze stejného těsta

Jihokarolínský Charleston díky početné komunitě Italů spojil svůj osud s italským Spoletem, a dodnes se tu konají dny italské kultury a opery. Texaské San Antonio zase zacílilo na Japonsko z ekonomických důvodů. Napojení na Kumamoto přineslo otevření automobilky Toyota. S Prahou se zase s chutí sdružilo Chicago, které má velmi silnou českou diasporu. Vždyť i jeden ze zdejších starostů, Antonín Čermák, byl původem Čech. Sesterství měst vydatně rozšířilo původní koncept měst-dvojníků. Stačí vzpomenout třeba na Toledo v Ohiu, které si „rozumí“ s pravým Toledem španělským. Existuje dokonce i „seznamka“ nezadaných měst, tzv. databáze SCI, ve které města mohou poptávat sesterské vztahy s jinými. A jak už to tak bývá, vztahy vznikají i zanikají.

Lansing v Michiganu se před lety zřekl sesterství s Petrohradem, protože Rusko potlačovalo práva homosexuálů. A kalifornská Laguna Niguel se pohotově zřekla partnerství s iráckým Al Qa’im, poté co město dobyli militanti z Islámského státu. Jinak ale města navzájem hledají to, co mají společné: průmysl, rodáky, historii, kulturu. Důvody mohou být i kuriózní. Třeba texaské městečko Boring, pojmenované podle svého zakladatele Thomase Boringa, se dalo dohromady se skotským městečkem Dull. Důvod? Název sídla Boring totiž můžeme přeložit jako Nudný, a Dull znamená Mdlý. Mají prostě něco společného.

V Evropě je evidováno více než 14 000 různých forem partnerství, dvojic a kmotrovských měst. Asi nejstarší je přitom svazek mezi německým Paderbornem a francouzským Le Mans, který se datuje k roku 863.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Články

Den Architektury netradičně představí bankovní i obchodní domy

Den Architektury netradičně představí bankovní i obchodní domy

Devátý ročník festivalu DEN ARCHITEKTURY, který je v roce 2019 příznačně věnován svobodné architektuře po roce 1989 i výročí Bauhausu, nahlédne také do světa businessu. V rámci četných procházek a exkurzí se mohou zájemci podívat a zblízka prozkoumat obchodní domy, pasáže, budovy bank či spořitelen.

Dvojdům, který je oslavou dávného přátelství a divokých opic

Dvojdům, který je oslavou dávného přátelství a divokých opic

Přátelství je nade vše. Dva manželské páry středního věku byly přáteli po celý svůj život, a tak jim přišlo příhodné poptávat nové bydlení provedené jako duplex, dva zrcadlově převrácené a propojené domy. Ti lidé prostě chtějí trávit čas společně!

Foto: João Morgado

Kamenný dům po dědečkovi si zachoval původní konstrukci. Uvnitř je moderní

Stěhování za bydlením z ruchu velkoměsta do odlehlých vesnic je trendem sledovaným u mnoha mladých rodin. Interiérový architekt se vydal stejným směrem a splnil si svůj sen. Vrátil se ke svým kořenům a zrekonstruoval si dům po svém dědečkovi, do podoby moderního domu se zachováním původní kamenné konstrukce.

Věž s byty a kancelářemi v centru Prahy, na které lze farmařit

Věž s byty a kancelářemi v centru Prahy, na které lze farmařit

Projekt Dream Tower představuje inovativní řešení multifunkční budovy v centru nově se rozvíjející části Prahy – Nových Butovicích. Kombinací různých funkcí a technologií jako městské farmaření nebo soběstačné hospodaření s vodou a energiemi přináší koncept pro městský dům budoucnosti. Návrh budovy byl oceněn cenou ...

REKLAMA
REKLAMA