REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

I metropole mají i svou seznamku. Jak funguje partnerství měst

Jak vznikají a zanikají vztahy mezi partnerskými, nebo také sesterskými městy? Pro někoho je to možná okrajový fenomén, ale taky praktická zajímavost. Do značné míry totiž tahle sdružení spoluvytváří charakter lidských sídel, a současně jsou tato partnerství významným nástrojem mezinárodní politiky. Třeba tím, že návrhy na sesterství metropolí by z principu neměly odrážet politickou situaci. I když tomu tak samozřejmě není.
Zdroj: Fotolia.com - horvathbotond

Naše Praha se svými jednatřiceti příbuznými je v Čechách i ve světě unikát. Do kapsy hravě strčí třeba San Francisko, které má sesterských měst jen 17. Ještě před pár týdny jich přitom měla kalifornská metropole osmnáct, ale „ve zlém“ se po více než šedesáti letech rozešlo s japonskou Ósakou. Jak to? Mohl za to relativně nevinný pomník, který město nechalo odhalit na podzim roku 2017. Zobrazoval totiž tři ženy, které eufemicky můžeme nazvat komfortní společnice. Měl by to být problém? Pro Japonce rozhodně, protože během druhé světové války zřizovali na dobytých územích nevěstince pro své vojáky, naplněné právě takovými komfortními ženami. Sexuální služby poskytovaly tyto ženy z Filipín, Číny, Barmy, Timoru, Koreje i Singapuru císařským dobyvatelům nedobrovolně. Byly to sexuální otrokyně.

Přátelé na věčné časy, nebo do rozchodu

Ósaka si se San Franciskem vyměnila řadu oficiálních listů, ale Američané se rozhodli kontroverzní pomník na veřejném prostranství ponechat. A tak se cesty dvou sesterských měst po šesti desetiletích rozešly. A kde se vlastně vzala tahle sesterství mezi americkými městy a jejich nedávnými protivníky? V USA vycházela celá idea z touhy po apolitickém sblížení. Program sesterských měst tu nepřímo podporoval i prezident Eisenhower, který ale iniciativu plně ponechával na konkrétních radnicích. Městečko St. Paul v Minnesotě tak v roce 1955 jako první navázalo sesterství s japonským Nagasaki. Důvod? Humanitární pomoc, kterou naturalizovaní Japonci ze Států posílali do své domoviny. Ostatně, přítomnost minorit byla určující v řadě podobných případů.

Hledám města ze stejného těsta

Jihokarolínský Charleston díky početné komunitě Italů spojil svůj osud s italským Spoletem, a dodnes se tu konají dny italské kultury a opery. Texaské San Antonio zase zacílilo na Japonsko z ekonomických důvodů. Napojení na Kumamoto přineslo otevření automobilky Toyota. S Prahou se zase s chutí sdružilo Chicago, které má velmi silnou českou diasporu. Vždyť i jeden ze zdejších starostů, Antonín Čermák, byl původem Čech. Sesterství měst vydatně rozšířilo původní koncept měst-dvojníků. Stačí vzpomenout třeba na Toledo v Ohiu, které si „rozumí“ s pravým Toledem španělským. Existuje dokonce i „seznamka“ nezadaných měst, tzv. databáze SCI, ve které města mohou poptávat sesterské vztahy s jinými. A jak už to tak bývá, vztahy vznikají i zanikají.

Lansing v Michiganu se před lety zřekl sesterství s Petrohradem, protože Rusko potlačovalo práva homosexuálů. A kalifornská Laguna Niguel se pohotově zřekla partnerství s iráckým Al Qa’im, poté co město dobyli militanti z Islámského státu. Jinak ale města navzájem hledají to, co mají společné: průmysl, rodáky, historii, kulturu. Důvody mohou být i kuriózní. Třeba texaské městečko Boring, pojmenované podle svého zakladatele Thomase Boringa, se dalo dohromady se skotským městečkem Dull. Důvod? Název sídla Boring totiž můžeme přeložit jako Nudný, a Dull znamená Mdlý. Mají prostě něco společného.

V Evropě je evidováno více než 14 000 různých forem partnerství, dvojic a kmotrovských měst. Asi nejstarší je přitom svazek mezi německým Paderbornem a francouzským Le Mans, který se datuje k roku 863.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Články

Zdroj: AdobeStock-Kalim

Jak postupovat při povolení neobvyklého domu

Záměry drobného stavebníka postavit si rodinný dům i touhy developerů o stavbě celého bloku bytových domů mohou narazit na nečekané komplikace. Zvláště pak v případě, že se jedná o projekt netradičního vzhledu domu, jeho rozměrů či materiálů. Mohou se ozvat sousedé, kteří se stavbou nebudou souhlasit a budou se jí ...

Zdroj: AdobeStock-AntonioDiaz

Zákon na realitní makléře: Co se změní na trhu s nemovitostmi?

Dlouho očekávaný Zákon o realitním zprostředkování (dále jen „ZRZ“) byl konečně schválen a 8. ledna ho podepsal i pan prezident. Podle informací z Ministerstva pro místní rozvoj by měl být zákon vyhlášen ve Sbírce zákonů v průběhu února. Účinný bude 15 dní od zveřejnění. Přinášíme vám přehled toho nejdůležitějšího, ...

Světlý, klidný byt s velkou knihovnou, která tvoří prostor

Světlý, klidný byt s velkou knihovnou, která tvoří prostor

Čeho si na svém obydlí vážíme nejvíc? Toho, že uvnitř našeho bytu nebo domu můžeme být sami sebou. A právě přirozenost se stala základní hodnotou, od které odvíjí atraktivní moskevský projekt svou sílu. Renovovaný byt nepředstírá, že by byl luxusním obydlím; nehraje si na uměle vytvářené pozlátko nebo přidaný styl. ...

REKLAMA