REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Práce architekta s LED osvětlením

Architektura je umění práce se světlem. Když se k tomu přidají zajímavé technické a technologické možnosti, spojené s moderním designem a neortodoxním využitím, máme našlápnuto ke zdařilému výsledku. Co je to za zkratku, dnes již všudypřítomné LED?
Práce architekta s LED osvětlením

LED je dioda emitující světlo, anglicky Light Emitting Diode. V češtině ji můžete potkat pod názvem elektroluminiscenční dioda, světelná nebo svítivá dioda, hovorově prostě LEDKA. Na rozdíl od žárovek, doutnavek a výbojek má LED malé nároky na proud i napětí. Z toho pramení využití LED ve všech možných odvětvích, kde jsou nároky na osvětlení a možnou úsporu spotřeby.

Ta úspora je větší než se domníváme, protože veškerá energie dodaná je spotřebovaná na viditelné spektrum světla s minimem vyprodukovaného tepla. Proti klasickým zdrojům světla tato úspora činí 85 - 90 %. To už je na zamyšlenou. Ve světle těchto diod nelze přehlédnout zprávu, že letošní cenu Alfreda Nobela získali Japonci Isamu Akasaki, Hiroši Amano a Šudži Nakamura za vývoj modrých světelných diod umožňujících vytvoření nového, ekologického světelného zdroje.

„Nikdy neměj strach ze stínů. Prostě znamenají, že někde nablízku svítí světlo.“
Ruth Rendellová, spisovatelka

Základy technologii LED položili už před dvaceti lety. V současné době nachází tato technologie široké uplatnění od osvětlení domácností a kanceláří, částí architektury vně i uvnitř, podsvícení displejů až po využití u moderních velkoplošných barevných obrazovek či blesku fotoaparátů, v automobilovém průmyslu, nasvětlení užitého umění, v optických vláknech, hračkách apod. Jejich využití je široké a velmi rozmanité, snazší by bylo možná vypočítat, kde se LED technologie nepoužívá.

Oproti klasickým žárovkám je životnost LED cca stonásobná a dokáže vyřešit potřebu světla v chudých regionech (bez možností elektrické energie a její sítě) jen s pomocí kupř. levné solární místní energie.

© Anatol - Fotolia.com

LED z pohledu architekta

No a co na to architekt? Jednotlivé atributy zde vyjmenované, umocněné o variabilitu barev, minimální nároky na místo, využití bez potíží i v exteriéru, v různých teplotách a podmínkách, hrají ve prospěch LED osvětlení a dalšího využití v rozličných technických „vychytávkách“. Pokud se snažíme „držet prst na tepu doby“, potom LED osvětlení, a vše co s touto problematikou souvisí, je obrovský krok dopředu.

LED pásky lze vsazovat do spár, do různých profilů, do špatně dostupných míst, do rohů skříněk, pod police a skříňky, za skleněné police k jejich prosvětlení ad. Stejně tak můžeme osvětlovat místa, jako jsou vnitřní prostory skříní, skříněk i zásuvek. Vše lze spínat klasickým vypínačem, manuálně nebo dálkovým ovládáním, časovačem, skříňovým spínačem, nebo vše řídit přes domácí PC.

Pásky používané na spodním líci zábradlí, v hraně schodnice, nástěnná designová světýlka osvětlující stupně schodiště, světla zabudovaná v dlažbě, zvyšují komfort, bezpečnost i osobitost vašeho interiéru. S touto technologií dokážeme dostatečně rozsvítit prostor pro práci, ale taky navodit atmosféru pro relaxaci, intimní osvětlení nebo osvětlení k posezení s návštěvou. Do osvětlení, kde klasickou žárovku nahrazujeme žárovkou LED (žárovka je tvořena SMD diodami), lze využít žárovku, která vypadá takřka shodně s původní.

Nebo využijeme různých možností tvarových (polokoule, kužel, tzv. kukuřice) i technických, včetně potřebného chlazení. To vše v provedení s paticemi, jaké si trh žádá. Osvětlení osazené LED může vypadat stejně jako běžné osvětlení a nevybočovat z užitého standardu, může být imitací retro osvětlení, ale taky dokáže vyniknout neotřelým moderním designem. Chcete stěnu „posypat“ množstvím drobounkých světýlek nebo světlo koncentrovat do úzkého svazku? Možností a řešení je nepřeberné množství.

Teď záleží na invenci technika, grafika, designéra nebo architekta, jak s touto nabídkou naloží. A to ještě tento typ osvětlení a využití LED technologie rozhodně neřekl poslední slovo. Pomocí superjasné LED, společně s optikou, lze vytvořit přenosový kanál pro video v DVD kvalitě. A to jsme stále u viditelného spektra světla. LED vytvářející infračervené světlo využíváme např. v dálkových ovladačích audio a video techniky, hraček, sportovních potřeb.

© Witold Krasowski - Fotolia.com

Nic není dokonalé, ani LED

Využití LED technologie se jeví jako skvělý počin. Co nějaké nevýhody? Pokud chceme korektně zvážit, co se ocitá na miskách vah, pak je třeba zvážit i možná úskalí. K nevýhodám může patřit nemožnost směrovosti světla pod několik stupňů (což nahrazují lasery), potřeba přesného napájecího zdroje kvůli přehřívání a životnosti LED, případně nároky na chlazení. Nezanedbatelné jsou zatím pořád ještě vyšší náklady a díky světelnému toku LED jich potřebujeme většinou více. Nicméně možnosti, které nám tato technologie poskytuje i do budoucna, vysoce převažují nad možnými nedostatky.

Využití LED technologie je nesporně technologií, která nabízí obrovské možnosti a určitě se máme ještě na co těšit.

Ing. arch. Petr Brandejský

Prošel projekcí BVV, pracoval na „volné noze“, následně ve firmě zabývající se komplexními službami v oblasti návrhů kancelářských celků a realizací logistického uspořádání. Od r. 2008 pracoval jako hlavní architekt nadnárodní společnosti v oblasti investiční výstavby. Po návratu na „volnou nohu“ se zabývá mimo zmíněných činností i inspekcí nemovitostí a odbornými recenzemi. Od roku 2014 píše, jako externí redaktor pro Moravu, pro internetový portál zabývající se stavebnictvím a úsporami energií TZB-info.cz a pro internetový portál určený široké stavební veřejnosti ESTAV.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - Cinematographer

LED pásky v nábytku pomohou vytvořit originální atmosféru interiéru

Trendů v nábytku je celá řada, my se tentokrát zaměříme na nábytek se světelným zdrojem. Nepůjde o svíticí plastové pohovky, stolky či jiné netradiční záležitosti, ale o integrované světelné zdroje. Ty se stále častěji objevují na zahraničních veletrzích a stávají se běžnou záležitostí v nábytku.

Přirozené světlo v interiéru - jaký má vliv na naše chování

Přirozené světlo v interiéru - jaký má vliv na naše chování

Přirozené světlo ve vaší domácnosti je věc poměrně běžná, tudíž jí často nepřikládáme důležitost, ale pozor! V interiéru však trávíme paradoxně až 80 % našeho času. To už stojí za pozastavení a úvahu. Jako vždy a ve všem je to o úhlu pohledu a hlavně o variantě, když to, co považujeme za běžné, absentuje nebo má…

REKLAMA