REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Schiedel komín v dřevostavbě

Jaká jsou specifika komínového tělesa v domech ze dřeva a v energeticky úsporných domech (odlišnosti, problémy, časté chyby a jak jim předcházet, na co dát pozor apod.)?
Schiedel komín v dřevostavbě

Dnešní moderní komínové systémy mají takové vlastnosti, že je lze bez problémů využít jak v dřevostavbách, tak v energeticky úsporných či dokonce pasivních domech. Co se týká dřevostaveb, současný sortiment komínů Schiedel umožňuje vybrat si komín přesně podle představ majitele domu – pro připojení spotřebičů na pevná, kapalná i plynná paliva. Vybírat lze ze dvou základních typů – stavebnicových systémů s keramickou vložkou a lehkých třívrstvých nerezových systémů. V případě dostavby komína ke stávajícímu objektu jsou tyto nerezové systémy velmi výhodné.

Lze je jednoduše využít tam, kde původně nebyl komín v plánu nebo se ho majitelé rozhodli nainstalovat při změně otopného systému. Protože jsou lehké, nevyžadují zřízení základů, ke stavbě postačí dostatečně vysoký žebřík. Ukotvit je lze přímo na zeď. Mohou stát z vnější strany na fasádě a nejsou přitom nijak závislé na vnitřní dispozici objektu. Příkladem může být komín Schiedel Kerastar s vnitřní keramickou tenkostěnnou vložkou, která výborně odolává jak vlhkosti, tak i při vyhoření Na tento komín lze napojit všechny typy spotřebičů na všechny druhy paliv, a to od nízkých teplot spalin až po vysoké. Tenkostěnná keramická vložka, která je uvnitř systému, je od vnějšího nerezového pláště odizolovaná rohoží z minerálního vlákna, jež spolehlivě odolává tepelné zátěži a zaručuje nízkou teplotu vnějšího povrchu pláště komína.

Díky tomu postačí dodržet při instalaci komína běžný bezpečnostní odstup 5 cm od hořlavých materiálů. Komín tak lze postavit opravdu takřka kdekoli. Pozor by si stavebníci měli dát v tom případě, kdy je komín postaven zvenku objektu a kouřovod prochází skrz konstrukci objektu. V tomto místě mohou mít spaliny vysokou teplotu, proto je třeba kouřovod řádně odizolovat vůči stěně objektu. Jako vhodný prvek je možné například slouží prostup Ignis. Schiedel IGNIS je atestovaný stavebnicový prvek na bázi kvalitní minerálně vláknité izolace. Spolehlivě chrání přilehlé stavební konstrukce před přenosem vysokých teplot z kouřovodu. Představuje jednoduché, spolehlivé a hlavně montážně nenáročné řešení, dodávané v několika tloušťkách.

Co se týká komínových systémů v nízkoenergetických a pasivních domech, řešením je komín těsný vůči interiéru v kombinaci se spotřebičem, jehož provoz je nezávislý na vzduchu v místnosti. Těmto požadavkům vyhovuje například komínový systém Schiedel Absolut, na nějž lze napojit všechny typy spotřebičů jak s vysokou, tak nízkou teplotou spalin včetně kondenzačních, a je použitelný pro veškerá běžná paliva. Při jeho konstrukci se počítá i s tím, že v průběhu užívání bude bez problémů možné vyměnit původní připojený spotřebič za novější typ. Komínovou sestavu lze pořídit i v podobě Schiedel Kingfire Parat sestávající se z komínu Schiedel Absolut, který má do své paty přímo integrovanou krbovou vložku.

Díky kvalitnímu komínu je zajištěn bezpečný odvod spalin od spotřebiče, krbová vložka pak umožňuje vychutnat si krásu plápolajícího ohně. Sofistikovaná technologie zabírá minimální prostor v objektu a zajišťuje optimální spalování i maximální využití paliva, takže ani trocha dřeva nepřijde nazmar. Využít však lze i další typy komínů ze sortimentu Schiedel.

Jaké možnosti (typy výrobků) se v souvislosti s dřevostavbou nabízejí?

V případě komínů Schiedel neexistuje žádné omezení. Závisí pouze na majitelích domu, jaký komín si vyberou. Myslet by však vždy měli na kvalitní instalaci komína. Doporučuji proto pověřit výstavbou certifikovanou firmu. Bonusem pro zákazníka je v takovém případě záruka, u výrobků Schiedel až 30 let.

Podle jakých kritérií vybírat komín?

Hledět jen na cenu komína není správné. Úkolem komína je odvádět spaliny, musí být proto zejména spolehlivý a bezpečný. Spolu s tím musí mnoho let čelit extrémní zátěži. Rozhodně se proto vyplatí upřednostnit kvalitní a léty prověřené značky. Důležité je zkontrolovat si i to, že komínový systém má všechny potřebné certifikáty. Z hlediska konkrétních parametrů závisí na tom, zda se bude jednat o komín jedno či dvouprůduchový, jaký je výkon spotřebiče a čím se v něm bude topit.

Jak probíhá montáž na stavbě, je vhodné a možné komín instalovat svépomocí?

Komínové systémy Schiedel jsou konstruovány tak, aby byla jejich montáž co nejjednodušší a eliminoval se počet možných chyb. Díky tomu lze komín postavit i během několika málo hodin.

U každé komínové sady je vždy přibalen montážní návod. Přesto však doporučuji, aby komín instalovala odborná certifikovaná firma. Klient v tomto případě získá zvýhodněnou záruku.

Existuje zvýšené riziko požáru v dřevostavbě? Jaká jsou případná opatření?

Žádné zvýšené riziko není. Základním pravidlem týkajícím se staveb ze všech druhů materiálů je to, že komín musí být kvalitní, musí být dobře postaven a při jeho výstavbě musí být respektovány bezpečnostní předpisy. Majitelé domu by také neměli zapomínat na jeho pravidelné čištění, kontrolu a údržbu.

Schiedel, s.r.o.

logo
Centrála
Horoušanská ul. 286
250 81 Nehvizdy

telefon: 326 999 011
e-mail: info.cz@schiedel.com

web: www.schiedel.cz, www.absolutnikomin.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Kam umístit v domě komín a jaký zvolit typ?

Kam umístit v domě komín a jaký zvolit typ?

V současné době zásadně převažují komíny vícevrstvé, kde spaliny jsou odváděné odpovídající komínovou vložkou tepelně a dilatačně oddělenou od komínového pláště. Podle materiálu použitého na komínovou vložkou se používají komíny keramické, kovové a plastové. Pro komínový plášť se většinou používají lehčené cihelné…