REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Originální letní dům s dřevěnou fasádou ladí se zahradou

Ceníte si vlastního klidu? Nevyměnili byste ani za nic těch pár chvilek, kdy můžete být aspoň chvilku sami? Mladý majitel pozemku ve Vinkeveenu to přesně takhle má; ve své přírodní zahradě na malém poloostrově by nejraději zůstal celé léto. K tomu, aby si mohl takový sen splnit, mu ale něco chybělo. Nenáročné obydlí, ve kterém by mohl slunečnou sezónu na místě svých snů strávit.

Zahrada je tu na prvním místě. Její konkrétní dispozice sice neznáme, majitel je ale popisuje slovy jako rozlehlá a fantastická. Vzhledem k tomu, že ji z jedné strany obkružuje malebný říční kanál a malá vodní nádrž je součástí kompozice, rádi tomu věříme. V jednotlivých úsecích je růst stromů ponechán volně a bez zásahů, v dalších je pak v trendu pravidelnost a geometrická úprava chodníčků. Prostě spousta práce i radosti na jednom místě. Majitel by si obou rád užíval celé léto, ale k tomu je zapotřebí nějaké minimální obytné zázemí. Místo, kde by mohl relaxovat poté, co odloží motyčku, a kochat se výsledky svého díla. Současně ale nechtěl stavbou narušovat styl zahrady. Chtěl, aby jeho letní domek byl co nejmenší.

Rozděleni prostorem, spojení myšlenkou

Na týmu architektů ze studia i29, který vedl Chris Collaris, pak spočíval nesnadný úkol. Dokázat, že ani minimalistické pojetí stavby nemusí být v protikladu otevřenému prostoru a autentického, uvolněného vyznění obytného objektu, který akcentuje okolní přírodu. Základní myšlenkou, od které se projekt Tiny Holiday Home odvíjel, byla představa propojených místností dělené boxové stavby. Jinými slovy, postavit uprostřed zahrady obytnou „krabici“, byť by zabrala jen 55 metrů čtverečních, by prostě bylo příliš. V rozvolněné kompozici zeleně, rákosin, keřů a vody by to byla estetická rána přímo na komoru. Jenže co se stane, když se zmíněný box rozdělí na čtyři menší objekty, z nich každý bude odpovídat dispozicím jedné místnosti?

Zdroj: Ewout Huibers

Čtyři jsou méně než jedna

Matematikové by s námi jistě nesouhlasili, ale v tomto pojetí jsou čtyři méně než jedna. A byť se i s propojujícím prahem zpevněného chodníku/terasy zvýšila zastavěná plocha na 75 metrů, vizuálně stavba obydlí se zahradou splývá. Rozmělnit objem na několik menších částí by samozřejmě nefungovalo, kdyby pro fasády nebyl užit přiměřený materiál. V tomto případě se jím stala tmavá borovice, která se na pozadí zeleně ztrácí a rozrušuje kontury stavby. „Větší prostě neznamená vždycky lepší, a výraznější také nemusí být pokaždé správnou volbou,“ komentuje užitý styl Collaris. Pečlivě rozvržený plán umožňuje využít každý centimetr zastavěné plochy, a přitom zachovat dojem až luxusní volnosti.

Když vás ráno budí kvetoucí záhony

Každá místnost se totiž otevírá do různých částí zahrady, odlišným panoramatickým výhledům, a s ostatními komunikuje přes společné malé patio, na kterou vedou posuvné dveře. Majitel a jeho hosté tak tráví svůj čas v interiéru i zahradě současně, sami rozhodují o tom, jak bude interiér otevřený nebo přístupný vlahému povětří a vůním zahrady. Obývací pokoj, kuchyně, dvě ložnice, pracovna, dvě toalety. Zdá se až neuvěřitelné, jak se to sem všechno mohlo poskládat. Místnosti přitom nezápasí s šerem nebo přesvícením: jejich okna jsou uzpůsobena optimální orientaci, tak aby získala z místa co největší potenciál. Rozmanitost vychází i z různých výšek stropů, kostky nejsou stejně vysoké.

Zdroj: Ewout Huibers

Pocta inteligentnímu designu

Pocitové volnosti v jednotlivých místnostech bylo dosaženo vypilovaným designem: zakázkový nábytek a vestavěné skříně totiž neubírají prostor k životu. Slouží ke grafickému podtržení kvalit stavby. Pracovalo se tu přitom s jednoduchými materiály. Světlá dubová ostění, černé desky pracovních povrchů, hlazená betonová podlaha. „V každém detailu jsme se zaměřili na řešení, které je efektivní pro využívaný prostor,“ vysvětluje Collaris. „Každý aspekt designu je pojmenován, abychom vytvořili čistý a jednotný zážitek, který v každém zanechá silný dojem.“ A přesně takový Tiny Holiday House je. Konzistentní v každém detailu, upravený. Ale přitom velmi osobní a nestrojený. Prostě jako dobře udržovaná zahrada, která vám přináší radost.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Zdroj: Norihito Yamauchi

Rodinný dům boří zažité představy o bydlení

Pojmenovat projekt rodinného domu Osm střech, tři šatny skoro vypadá, jako by jeho tvůrci byli na štíru s fantazií. Jenže tenhle mimořádný projekt názorně dokládá, že invence architektům rozhodně nechyběla. Zažitá pravidla japonské rezidenční architektury staví na hlavu, a výsledkem je velmi svěží, moderní bydlení, ze ...

Festival Open House Praha zítra otevře budovy veřejnosti

Festival Open House Praha zítra otevře budovy veřejnosti

Bohatý program pro odborníky i širokou veřejnost slibuje 5. ročník festivalu Open House Praha 2019. Zahájen bude o víkendu 18. a 19. května a zájemci mohou navštívit celkem 80 běžně nepřístupných budov a prostorů. Tím ale program zdaleka nekončí. Organizátoři připravili celou řadu tematických akcí a debat, které se ...

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Pražský obchodní dům Kotva se stal definitivně památkou

Pražský obchodní dům Kotva se stal definitivně památkou. Proti dřívějšímu rozhodnutí ministerstva kultury nikdo nepodal rozklad, takže nabylo právní moci. Prohlášení Kotvy za památku podle serveru nerozporoval ani vlastník budovy, firma Pražská správa nemovitostí miliardáře Václava Skaly.

Podívejte se do Plas. Architektura, stavitelství a řemesla mají své muzeum

Podívejte se do Plas. Architektura, stavitelství a řemesla mají své muzeum

Centrum stavitelského dědictví Plasy je návštěvníkům otevřeno v malém městě na severu Plzeňska v areálu bývalého cisterciáckého kláštera již od roku 2015. Zábavnou a atraktivní formou se v překrásných historických prostorách lze dozvědět vyčerpávající množství informací nejen o historii stavitelství a tradičních ...

Soběstačný kruhový dům nepotřebuje elektřinu. Má vlastní bioplynku

Soběstačný kruhový dům nepotřebuje elektřinu. Má vlastní bioplynku

Nezávislost, soběstačnost. A také kladný přístup k životnímu prostředí nebo odvaha pouštět se neprošlapanou cestou. To jsou hlavní motivy, které stojí v pozadí projektu moderního venkovského domu Villa F. Proč je dnes nazýván jednou z nejzajímavějších realizací v Německu?

REKLAMA