REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Dům ze slámy. Kolik stojí?

„Postavím si rodinný dům ze slámy a ušetřím dost peněz,“ si myslí mnoho věci neznalých stavebníků. I alternativní stavební materiály stojí peníze. Kolik jste schopni ušetřit (nebo neušetřit) financí při stavbě rodinného domu s využitím slámy? Je to skutečně to nejlevnější řešení? Nutno podotknout, že lidí, kteří si staví dům s využitím tohoto přírodního materiálu přibývá, nicméně jejich motivací nejsou primárně finance.
Dům ze slámy. Kolik stojí?

Rozbor této problematiky nám poskytl Ing. Daniel Grmela, konzultant a projektant přírodních staveb.

Oproti konvenční dřevostavbě ušetříte při stavbě slaměného domu zejména na tepelné izolaci a to cca 200tis. a podobná bude i úspora na zdivu při srovnání s klasickou zděnou stavbou z pórobetonových tvárnic nebo zdiva typu "therm". Pokud bude vše ostatní srovnatelné s konvenční stavbou (střecha, komín, vytápění a ohřev teplé vody, okna a dveře, založení...) není zde ani při svépomocné stavbě prostor uspořit o mnoho více.

Při stavbě firmou na klíč budou ceny srovnatelné s konvenční stavbou – balíky a místní hlína jsou levné, ale při ceně práce 150-250 Kč/hod vychází součet materiál + práce u domu slaměného přibližně nastejno s domem z konvenčních materiálů.

Nízké ceny je možné dosáhnout zmenšením velikosti a maximálním zjednodušením domu (kompaktní tvar, optimalizace velikostí oken, vytápění bez rozvodů, založení na pilířích...)

Cena závisí na mnoha faktorech

Menší stavba je levnější, zdaleka však v přepočtu na m2 ne přímo úměrně. Rozptyl pořizovacích cen je u alternativních staveb veliký.  Záleží, jaké jsou ostatní stavební materiály a výrobky (samotná sláma a hliněné omítky jsou jen malou částí z ceny stavby).

Jaká je základová půda a jaký je způsob založení?

Jaký je standart a míra luxusu použitých povrchů, vybavení a zařízení (taška z inzerátu za odvoz, nejlevnější nová taška v akci anebo nová taška bez ohledu na cenu... budete topit darovanými Petrami (i ty spolehlivě vytopí jakýkoli běžný slaměný dům), sálavými akumulačními kamny stavěnými svépomocí, kamny od renomovaného kamnáře anebo teplovodním systémem s kotlem na biomasu, tepelným čerpadlem, solárními kolektory nebo fotovoltaickými panely?

Jaký bude energetický standart oken a dveří?

Budete balíkovat a omítat sami, formou workshopu anebo se zedníkem?

Rozdíl v cenách součtu výše uvedených položek je ve statisících a může být až několik milionů.

Jak velký rozptyl cen u domů ze slámy můžeme očekávat?

Dá se počítat s cenou rodinného domu ze slaměných balíků od 7 tis./m2 užitné plochy při stavbě svépomocí a v "punk style" (= když si všechno uděláte z toho nejlevnějšího materiálu, s použitím nejlevnějších, recyklovaných či repasovaných výrobků (bazarová okna, tašky z bouračky atp.) z druhé ruky, bez faktur, bez nároků na běžný evropský standart bydlení atp. A úplně sami! Tedy i bez architekta nebo projektanta.

Cenový rozptyl domu ze slaměných balíků s najmutím některých řemeslníků (minimálně tesaře) je aktuálně nejčastěji mezi 15 – 25 tis./m2.

Při najmutí řemeslníků na všechna základní stavební řemesla (zedník, tesař, truhlář, pokrývač, klempíř, elektrikář, instalatér) je to 25 – 30 tis./m2 užitné plochy.

Dům ze slámy firmou na klíč vychází na 30-35 tis./m2 v nízkoenergetickém a na 35-40 tis./m2 v energeticky pasivním standartu. Typický RD 4+1 o 120 m2 užitné plochy může přijít na 900 tis. - 4,8 mil. dle toho, jak se celý projekt uchopí.

Ceny slaměných domů, které uvádím, vycházejí z referenčních příkladů obdobných staveb včetně zemních prací, základů a včetně dokončovacích prací a běžného vybavení. (Tedy ne jako firmy běžně uvádějí ceny za hrubou stavbu bez zemních prací a základové desky.)

Zde uvádím pořizovací ceny slaměných domů i ceny za m2 užitné plochy zjištěné pomocí dotazníků.

Cena hrubé stavby činí obvykle z celkové ceny domu od prvního kopnutí do země až "po muškáty do oken" cca polovinu. Na základě zevrubnější konzultace o vašem domě, o vás a o způsobu, kterým hodláte svůj dům stavět, můžeme cenu odhadnout v menším rozpětí, ale přesně ani tak ne.

Ing. Daniel Grmela

provádí poradenství se zaměřením na nízkoenergetické a pasivní domy z přírodních materiálů. Zpracovává projektové dokumentace pro stavební řízení a provedení staveb, koordinuje projektové profese. Lektoruje přírodně stavitelské kurzy a workshopy zaměřené na provádění izolací ze slaměných balíků a omítek z místní hlíny. Provozuje webové stránky www.slamak.info.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Slaměné domy: Shnije sláma po dešti a lze na slaměnou stěnu zavěsit kuchyň?

Slaměné domy: Shnije sláma po dešti a lze na slaměnou stěnu zavěsit kuchyň?

Slámu a jí podobné stavební materiály pro stavbu domů používali lidé od nepaměti, a i když se na ní v průběhu let skoro zapomnělo, sílí hnutí za její opětovné využití, a nejen mezi laickými nadšenci ale i mezi projektanty u nás i v zahraničí. Dnes si budeme s Danem Grmelou povídat o slámě a jejích vlastnostech.

Zdroj: Fotolia.com - bennnn

Skladování slaměných balíků pro stavbu rodinného domu

Chcete si postavit dům za použití slámy jako tepelné izolace? Mít dům, který nevyužívá žádné nebezpečné materiály a je šetrný k životnímu prostředí i lidskému zdraví? Dům spjatý s přírodou? Je to možné, ale nekonvenční stavební materiály vyžadují dobrou znalost problematiky a řemeslnou zručnost. Již skladování…

Mýty o slaměných domech: Opravdu ho sežerou myši? A jak dobře hoří?

Mýty o slaměných domech: Opravdu ho sežerou myši? A jak dobře hoří?

Slámu a jí podobné stavební materiály pro stavbu domů používali lidé od nepaměti, a i když se na ní v průběhu let skoro zapomnělo, dnes sílí hnutí za její opětovné využití, a nejen mezi laickými nadšenci ale i mezi projektanty u nás i v zahraničí. I přesto v porovnání s ostatními materiály zůstává na okraji zájmu. Na…

REKLAMA
REKLAMA