REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zabezpečte skla před nárazy ptáků! Zachráníte jim život. Černá silueta nestačí

Skleněné plochy jsou nezbytnou součástí každého rodinného domu či administrativní budovy. Potřebujeme mít okna přivádějící dostatek světla. Každé sklo je ale pastí pro ptáky, mate jejich smysly a nezřídka na to ptactvo doplácí svým životem. Skleněné plochy lze navrhovat nebo dodatečně zabezpečit tak, aby to lidské oko téměř nepoznalo, ptáci však překážku uvidí. A nejedná se jen o rodinné domy či administrativní budovy, skleněné plochy zabíjí i na zastávkách nebo protihlukových stěnách, skleněných zábradlích a podobně.

První důležitá informace zní: Černá ptačí silueta sama o sobě nefunguje, je to mýtus, na který stále doplácí tisíce ptáků životem.

Je to problém, o kterém se příliš nemluví, setkal se s ním ale skoro každý. Pták narazí do skleněné plochy a zbyde po něm jen skvrna. Potom buď zraněný odletí a nad jeho životem visí velký otazník, nebo zemře na místě.

Silueta sama o sobě ptáky neodradí! Je to pro ně jen černý flek, kterému se vyhnou. Nijak je ale nevyplaší, jak si lidé někdy myslí. Ptáci se budou snažit proletět okolo siluety, tam je ale čeká náraz do skleněné pasti. Zdroj: AdobeStockSilueta sama o sobě ptáky neodradí! Je to pro ně jen černý flek, kterému se vyhnou. Nijak je ale nevyplaší, jak si lidé někdy myslí. Ptáci se budou snažit proletět okolo siluety, tam je ale čeká náraz do skleněné pasti. Zdroj: AdobeStock

Jak skla proti nárazům ptáků zabezpečit? Nejlepší je, když stavba teprve vzniká ve vašich představách nebo na pomyslném rýsovacím prkně projektanta. Můžeme ovlivnit prakticky vše – umístění oken vzhledem k okolní zeleni, instalaci žaluzií, pergol a dalších ochranných prvků, výběr skel a ostatní důležité detaily. Většinou už ovšem dům stojí a nezbývá, než ochranu ptáků řešit dodatečně. Jaké máme možnosti?

Rodinné domy, byty

Výhodou rodinných domů je, že rizikové plochy jsou v naprosté většině případů dobře dostupné – okna (střešní okna obvykle nebezpečná nejsou), dveře, zábradlí teras nebo lodžií. Základem je na nebezpečnou plochu jakkoli upozornit – žaluzií, pergolou, závěsem, záclonou. Pokud nemáte tuto možnost, nezbývá, než rizikovou plochu z vnější (venkovní) strany polepit. Třeba UV nálepky lidé téměř nevidí, zatímco většina ptáků ano. I pro ně platí stejná zásada jako ve všech dalších případech – vzdálenost mezi nálepkami nesmí být větší než 10 cm. V zásadě platí, že jedno prodejní balení nálepek pokryje jedno „standardní“ okno. Více o UV i jiných vhodných polepech a další informace najdete na stránkách cso.cz.

Administrativní a veřejné budovy

Pokud je budova ve fázi přípravy projektu, lze většinu rizik odstranit předem. Možností, jak jim předcházet, je v tuto chvíli poměrně dost:

  • zešikmení stěn obvodového pláště (omezí se tak efekt zrcadlení okolí),
  • výběr matných (pískovaných), potištěných nebo tónovaných skel,
  • nastavitelné venkovní žaluzie,
  • vhodné osvětlení venkovní i interiérové,
  • struktura a rozmístění okrasné zeleně venkovní i v interiérech.

Účinného zabezpečení však lze docílit i na budovách již existujících, i když možnosti jsou v tomto případě omezené a nejčastějším řešením jsou opět polepy venkovních stran výplní nálepkami z materiálů odolných povětrnostním vlivům i běžné údržbě s garantovanou životností alespoň 10 let. Pokud je budova na významné trase pohybu ptáků, doporučuje se také instalace rámů s pevně vypnutou síťovinou s velikostí ok cca. 30 mm před rizikové výplně, instalace venkovních žaluzií v přízemí. Je také možné přistoupit k úpravám okrasné zeleně v exteriéru i interiérech tak, aby ptáky nelákala do blízkosti nebezpečných výplní.

Jak poznat, že pták narazil do skla?

Skoro po každém nárazu zůstává na ploše otisk části ptačího těla, pověstný „mastný flek“. Díky němu se dá přesně identifikovat místo kolize i v případě, že pták bezprostředně po nárazu odletí a tento poznatek pak můžeme využít při umístění polepu. Srážka s rizikovou plochou končí v necelé polovině případů úhynem přímo na místě, ale téměř vždy ptáci utrpí poranění. Nejčastěji jde o vnitřní krvácení a otřesy mozku. A jak takové poranění poznáme?

Pták po silnějším nárazu:

  • je apatický, načepýřený
  • zavírá oči
  • ztrácí rovnováhu

Jak poskytnout první pomoc a co dál?

Pokud pták vykazuje známky poranění, je nejlepší jej umístit na suché, stinné a klidné místo a kontaktovat místně příslušnou záchrannou stanici živočichů. Při delší prodlevě před předáním poraněného ptáka do odborné péče je možné podávat po kapkách vodu tak, aby se nedostala do nozder (pomocí brčka, kapátka apod.). Kontakty na Záchranné stanice živočichů v ČR.

Kam a jak hlásit úhyny ptáků?

Česká společnost ornitologická provozuje databázi pozorování ptáků birds.cz, do které lze kromě běžných údajů o místě a času pozorování zadat také jako příčinu úhynu nebo poranění náraz do nezabezpečené plochy. Tento údaj se následně promítne do interaktivní mapy Ptačí pasti.

Anebo hodnoťte (ne)bezpečnost zastávek hromadné dopravy v projektu Bezpečné zastávky (zastavky.birdlife.cz). Úhyny ptáků na nebezpečných výplních je užitečné nahlásit příslušnému oblastnímu inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP). ČIŽP jako orgán státní správy je oprávněna nařizovat opatření k zabezpečení rizikových ploch. Kontakty na jednotlivé inspektoráty.

Aktuální informace o problematice prevence kolizí ptáků s nebezpečnými plochami poskytují stránky České společnosti ornitologické (cso.cz). Aktuální přehled nebezpečných míst, kde docházelo, nebo ještě stále dochází, k úhynu ptáků poskytne interaktivní mapa Ptačí pasti (viz předchozí stránka s odkazem). Užitečné informace a rady vám poskytnou také specializované internetové stránky ochranaptaku.cz, připravené ve spolupráci s ČSO.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zabezpečte pasti okolo svého domu. Zachráníte životy zvířat

Zabezpečte pasti okolo svého domu. Zachráníte životy zvířat

Že žádné pasti okolo nemáte? Určitě nějakou najdete. Stavby a lidské vynálezy vytvářejí matoucí prostředí. Ptáci, žáby i další živočichové jsou vystaveni smrtelným pastem, jako jsou vodní nádrže, sudy na vodu, větrací šachty, svisle stojící roury či fukary, velké prosklené plochy. I svůj bytový nebo rodinný dům…

REKLAMA