REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zabezpečte pasti okolo svého domu. Zachráníte životy zvířat

Že žádné pasti okolo nemáte? Určitě nějakou najdete. Stavby a lidské vynálezy vytvářejí matoucí prostředí. Ptáci, žáby i další živočichové jsou vystaveni smrtelným pastem, jako jsou vodní nádrže, sudy na vodu, větrací šachty, svisle stojící roury či fukary, velké prosklené plochy. I svůj bytový nebo rodinný dům můžete lehce přizpůsobit tak, abyste nemuseli řešit mrtvé ptáky či žáby v bazénu, na balkónech nebo v ucpaném potrubí. Zabezpečení takových pastí je přitom často rychlé a jednoduché.

Na vnitřní okraj vodních nádrží či sudů na vodu stačí položit kousek pletiva či na hladinu instalovat dřevěnou plovoucí desku, po kterých se pták dokáže vyšplhat ven. Svisle stojící roury či fukary stačí položit do vodorovné pozice, či horní vstup uzavřít pletivem nebo dřevěnou deskou. Další nebezpečí mohou představovat i komíny či okapy se svody dešťové vody, které můžeme zabezpečit buď komínovou čepičkou či instalací pletiva.

Sudy a drobné nádrže na vodu

Nádrže s vodou (sudy, vany, napáječky atd.) představují nebezpečí, Pokud mají hladké stěny, po namočení se z nich ptáci ven nedostanou a hynou. Podobné nádrže má každý. Nenechte ptáky i další druhy zvířat zbytečně hynout. Pokud nádobu nepoužíváte, otočte ji dnem vzhůru. Pokud ji používáte, umístěte do ní plovák a drátěný pruh na okraj, aby se případné oběti snadno dostali ven.

Sýček utonulý v obyčejném vědru s vodou. Z okraje spadnul a nedokázal se dostat po kolmé stěně ven. Foto: Ronald van Haxen

Bazény

Smrtelné nebezpečí představují i bazény, přes jejichž hladké stěny se náhodný koupající (pták, žába, váš domácí miláček, velký hmyz) není schopen snadno dostat. Pomůžeme mu instalací „froglogu“ což je malé plovoucí molo (o velikosti většího plováku na dezinfekci) plovoucí u okraje bazénu vedoucí na břeh.

Roury a trubky

Další nebezpečí představují duté, kolmo stojící objekty (ponechme stranou komíny). Například prázdné sudy na půdě, trubky z fukaru na seno či od klimatizací atd. Do všech těchto předmětů mohou ptáci zapadlout, když stojí kolmo. Řešení je jednoduché – položte je, aby byly volně průchozí, nebo je zabezpečte, aby se do nich nedostali, například pletivem či poklopem.

Kolmo stojící nepotřebné plechové roury uskladněné na půdě je lepší položit. Jak prosté, přesto to zachrání život. Foto: Martin Šálek

Prosklené plochy, okna

Stejně jako pro ostatní druhy ptáků, i pro sýčky jsou nebezpečné prosklené plochy. Ve skle se může zrcadlit okolní krajina, případně může být průhledné. Proč ptáci naráží do skel, o tom jsme podrobně psali již dříve na ESTAV.cz. V obou případech si ptáci myslí, že bez problému proletí, nám musí být jasné že se smrtelně pletou. Sklo je třeba zviditelnit, nejlépe hustým polepem. Jen silueta dravce nepomůže. Ideální je mřížka, nebo různé jiné polepy, které ale nejsou dále než 10 cm od sebe. O vhodném zabezpečení skel jsme psali již dříve v článku na ESTAV.cz.

Ostatní pasti

V okolí lidských sídel ale číhá řada dalších nebezpečí. Provázky volně pohozené nebo omotané někde u plotu či stromu, do kterých se mohou ptáci zamotat, staré povalující se sítě jsou také nebezpečné. Především u větších zemědělských objektů to jsou staré nepoužívané nádrže na melasu, sila atd. Je nutné se na své okolí podívat i ptačíma očima a nebýt lhostejný. Odstraněním pastí zabráníte zbytečné smrti.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - thongchai

Systém dešťové kanalizace. Jak odvádět vodu ze střech

Dešťová kanalizace je částí vnitřní kanalizace, sloužící k odvádění srážkových vod především ze střech a zpevněných ploch v objektu. Zahrnuje trubky, tvarovky, příslušenství (např. vpusti) a drobné objekty (např. revizní šachty). Do odpadního potrubí dešťové kanalizace nesmí být napojeno připojovací potrubí od…

REKLAMA