REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Forenzní architektura: Obor pro profesionály se silným žaludkem

Univerzita v Londýně spoluzaložila institut Forenzní architektury, investigativní neziskovky. Proč? Protože doba se mění, a díky snadno dostupné technice o dostupná data skutečně není nouze. Jen je problém z nich vykřesat to správné jádro ověřitelné informace. Protože bez faktů není podložených argumentů, a bez nich se vede diskuse jen těžko.

Tým architektů FA, který sídlí v Goldsmiths, skutečně nemá o práci nouzi. Jen namátkou: porušování lidských práv, akty terorismu, masové hroby, tajné věznice v diktátory ovládaných zemích nebo třeba zločiny páchané na životním prostředí. Jak to všechno souvisí s architekturou? Žijeme v době, kdy není až tak těžké dobrat se nějakého video-záznamu nebo fotek z místa, kde se podobné neradostné věci odehrávají. Při probíhající občanské válce v Sýrii zavěšují ozbrojenci všech stran konfliktu na internet snímky z míst bojů po stovkách za den, a morbidní nahrávky z poprav nepohodlných svědků si ochotně přeposílají i gangsteři z drogových kartelů. Dat je tedy víc než dost.

Hledání odpovědí na nepříjemné otázky

Pokud ale chceme skutečně zjistit, kde se interpretovaná událost odehrála, je to už složitější. Je zapotřebí pracovat s vícero zdroji, využít leteckých a satelitních snímků, a z jednotlivých fragmentů videozáznamu vystavět skutečné dějiště popisovaného činu nebo zločinu. Zhusta na základě rozmístění budov, jejich stavebního slohu, orientace a vzdáleností. A přesně tohle dělají lidé z institutu Forenzní architektury. Přiřazují datům skutečnou povahu informace, tím, že těží z často drastických záběrů, pořízených v místě. Na jejich základě pak dokáží popsat nebo rekonstruovat události, o nichž se většinou moc nemluví. Příklad? Dochází skutečně v Kamerunu k masovým popravám opozice?

Zdroj: forensic-architecture.org

Místní vláda to popírá, a video, které jste viděli ve zprávách, může být jen podvrhem. Lidé z FA ale analyzují záběry, nakreslí mapu, přiřadí k ní konkrétní místo. Název vesnice. A pokud chtějí komisaři Organizace Spojených Národů prověřit skutečnost v terénu, už vědí, kam mají jet. Data, která zpracovávají v FA, mají i dokumentární povahu. Například drastický požár textilní fabriky v pákistánském Karáčí byl pro místní úřady záhadou. Neměli přílišný zájem tuto nehodu, která vyústila v desítky mrtvých, nějak prošetřovat. FA ale dokázala z dostupných videosnímků rekonstruovat, kde k požáru došlo (v jakém patře), a jak se celá událost vyvíjela. A že z místa požáru nebylo úniku. Z dat se stala informace. Nikdo už pak nemohl mlžit ohledně nulové bezpečnosti provozu.

Architektura jako nástroj spravedlnosti

Tým Forenzní architektury odvádí možná nevděčnou, ale do krajnosti přínosnou práci. Ano, Palestinci z hnutí Hammás skutečně umísťují odpalovací zařízení svých raket, namířených na Izrael, na střechy svých mateřských školek. A v případě odvety se pak zaštiťují těly zmrzačených dětí. Ano, zásah policejních jednotek proti Oscaru Perézovi ve Venezuele byl státem provedenou popravou. Co lidé z FA dokážou, dobře demonstrovali svou prací na analýze požáru v londýnské Grenfell Tower v roce 2017. Oheň si tehdy vyžádal 71 lidských životů, a kolem celé události vznikla řada kontroverzních tezí.

Zdroj: forensic-architecture.org

Hovořilo se o sabotáži i teroristickém útoku. Eyal Weizman, šéf týmu FA, ale dokázal díky fotkám a videosnímkům najít příčinu požáru. A přispěl tím k obvinění pravého pachatele, tedy na zabezpečení budovy šetřícího provozovatele. Weizman smutně připouští, že s tím jak se více lidí přesouvá do měst, jde s nimi i násilí, které se koncentruje na malé ploše. Rozpoznat pak v případě výbuchu, zda šlo o teroristický útok nebo nehodu, jde nezbytné. A expertizy znalců forenzní architektury, dokáží tišit paniku i odhalovat možná budoucí rizika.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Články

Foto: Ateliér Habina

Víceúčelový altán z betonu a cedrového dřeva v Prušánkách

V rámci Salonu dřevostaveb se představil kromě jiných i víceúčelový altán pro slavnostní příležitosti v obci Prušánky. Nachází se v jižní části Moravy, kde se dobře daří vinné révě i tradičním folklórním slavnostem.

Byt Krausových Zdroj: Rako

Loos v Plzni. Pohnutý osud špičkových interiérů odráží příběhy jejich majitelů

Rok 2020 byl v mnohém výjimečný. Jednou z těch příjemných výjimečností bylo vyhlášení rokem Adolfa Loose institucemi NPŮ a Muzeem hl. města Prahy. Pojďme se ještě jednou ohlédnout za dílem tohoto významného architekta. Reportérka a architektka Martina Dokoupilová nás podrobně provede několika plzeňskými byty, které…

Zdroj: Fotolia.com - vojtech-herout

Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví po 1. lednu 2021 je možný ale jen někde

Do 31. 12. 2020 měli členové družstev, na jejichž výstavbu byla poskytována finanční, úvěrová a jiná pomoc podle zvláštních předpisů a družstev vzniklých do 31. 12. 1991, zákonný nárok na převod družstevního bytu do osobního vlastnictví, a to za podmínky, že družstvo k převodu včas vyzvali a splnili své závazky vůči…

Zdroj: Adobe Stock -  visualpower

Chcete pokácet sousedův strom v blízkosti hranice pozemku? Bude záležet, kdy byl vysazen

Se vstupem do období vegetačního klidu se množí dotazy, kdy a kdo může požadovat po sousedovi pokácení dřevin, které jsou zasazeny v těsné blízkosti společné hranice v případě, že stromy omezují nebo narušují výkon vlastnického práva nad míru přiměřenou místním poměrům. Jak je to s možností pokácet sousedův strom?

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA