REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Forenzní architektura: Obor pro profesionály se silným žaludkem

Univerzita v Londýně spoluzaložila institut Forenzní architektury, investigativní neziskovky. Proč? Protože doba se mění, a díky snadno dostupné technice o dostupná data skutečně není nouze. Jen je problém z nich vykřesat to správné jádro ověřitelné informace. Protože bez faktů není podložených argumentů, a bez nich se vede diskuse jen těžko.

Tým architektů FA, který sídlí v Goldsmiths, skutečně nemá o práci nouzi. Jen namátkou: porušování lidských práv, akty terorismu, masové hroby, tajné věznice v diktátory ovládaných zemích nebo třeba zločiny páchané na životním prostředí. Jak to všechno souvisí s architekturou? Žijeme v době, kdy není až tak těžké dobrat se nějakého video-záznamu nebo fotek z místa, kde se podobné neradostné věci odehrávají. Při probíhající občanské válce v Sýrii zavěšují ozbrojenci všech stran konfliktu na internet snímky z míst bojů po stovkách za den, a morbidní nahrávky z poprav nepohodlných svědků si ochotně přeposílají i gangsteři z drogových kartelů. Dat je tedy víc než dost.

Hledání odpovědí na nepříjemné otázky

Pokud ale chceme skutečně zjistit, kde se interpretovaná událost odehrála, je to už složitější. Je zapotřebí pracovat s vícero zdroji, využít leteckých a satelitních snímků, a z jednotlivých fragmentů videozáznamu vystavět skutečné dějiště popisovaného činu nebo zločinu. Zhusta na základě rozmístění budov, jejich stavebního slohu, orientace a vzdáleností. A přesně tohle dělají lidé z institutu Forenzní architektury. Přiřazují datům skutečnou povahu informace, tím, že těží z často drastických záběrů, pořízených v místě. Na jejich základě pak dokáží popsat nebo rekonstruovat události, o nichž se většinou moc nemluví. Příklad? Dochází skutečně v Kamerunu k masovým popravám opozice?

Zdroj: forensic-architecture.org

Místní vláda to popírá, a video, které jste viděli ve zprávách, může být jen podvrhem. Lidé z FA ale analyzují záběry, nakreslí mapu, přiřadí k ní konkrétní místo. Název vesnice. A pokud chtějí komisaři Organizace Spojených Národů prověřit skutečnost v terénu, už vědí, kam mají jet. Data, která zpracovávají v FA, mají i dokumentární povahu. Například drastický požár textilní fabriky v pákistánském Karáčí byl pro místní úřady záhadou. Neměli přílišný zájem tuto nehodu, která vyústila v desítky mrtvých, nějak prošetřovat. FA ale dokázala z dostupných videosnímků rekonstruovat, kde k požáru došlo (v jakém patře), a jak se celá událost vyvíjela. A že z místa požáru nebylo úniku. Z dat se stala informace. Nikdo už pak nemohl mlžit ohledně nulové bezpečnosti provozu.

Architektura jako nástroj spravedlnosti

Tým Forenzní architektury odvádí možná nevděčnou, ale do krajnosti přínosnou práci. Ano, Palestinci z hnutí Hammás skutečně umísťují odpalovací zařízení svých raket, namířených na Izrael, na střechy svých mateřských školek. A v případě odvety se pak zaštiťují těly zmrzačených dětí. Ano, zásah policejních jednotek proti Oscaru Perézovi ve Venezuele byl státem provedenou popravou. Co lidé z FA dokážou, dobře demonstrovali svou prací na analýze požáru v londýnské Grenfell Tower v roce 2017. Oheň si tehdy vyžádal 71 lidských životů, a kolem celé události vznikla řada kontroverzních tezí.

Zdroj: forensic-architecture.org

Hovořilo se o sabotáži i teroristickém útoku. Eyal Weizman, šéf týmu FA, ale dokázal díky fotkám a videosnímkům najít příčinu požáru. A přispěl tím k obvinění pravého pachatele, tedy na zabezpečení budovy šetřícího provozovatele. Weizman smutně připouští, že s tím jak se více lidí přesouvá do měst, jde s nimi i násilí, které se koncentruje na malé ploše. Rozpoznat pak v případě výbuchu, zda šlo o teroristický útok nebo nehodu, jde nezbytné. A expertizy znalců forenzní architektury, dokáží tišit paniku i odhalovat možná budoucí rizika.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Články

Zdroj: Fotolia.com - interiorphoto

Konference INTERIÉRY bude o trendech a tradicích

Návštěvníci se mohou těšit na významné světové specialisty v oblasti trendů. Přednášku přislíbila italská architekta a specialistka na trendy Elisabetta Rizzato ze studia Italianbark a Dr. Leonhard Oberascher z Rakouska, který se zaobírá studiem barev a předpovídání trendů.

Semlerova rezidence, foto: PLZEŇ-TURISMUS

Semlerova rezidence se otevírá pro veřejnost

Semlerova rezidence je jediná z realizací dle konceptu od světoznámého architekta Adolfa Loose v Plzni, ve které najdeme Loosův tzv. Raumplan. Nahlédnout lze do celkem 7 interiérů od Loose. Více dochovaných realizací od jednoho ze zakladatelů moderní architektury najdeme pouze ve Vídni.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA