REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Forenzní architektura: Obor pro profesionály se silným žaludkem

Univerzita v Londýně spoluzaložila institut Forenzní architektury, investigativní neziskovky. Proč? Protože doba se mění, a díky snadno dostupné technice o dostupná data skutečně není nouze. Jen je problém z nich vykřesat to správné jádro ověřitelné informace. Protože bez faktů není podložených argumentů, a bez nich se vede diskuse jen těžko.

Tým architektů FA, který sídlí v Goldsmiths, skutečně nemá o práci nouzi. Jen namátkou: porušování lidských práv, akty terorismu, masové hroby, tajné věznice v diktátory ovládaných zemích nebo třeba zločiny páchané na životním prostředí. Jak to všechno souvisí s architekturou? Žijeme v době, kdy není až tak těžké dobrat se nějakého video-záznamu nebo fotek z místa, kde se podobné neradostné věci odehrávají. Při probíhající občanské válce v Sýrii zavěšují ozbrojenci všech stran konfliktu na internet snímky z míst bojů po stovkách za den, a morbidní nahrávky z poprav nepohodlných svědků si ochotně přeposílají i gangsteři z drogových kartelů. Dat je tedy víc než dost.

Hledání odpovědí na nepříjemné otázky

Pokud ale chceme skutečně zjistit, kde se interpretovaná událost odehrála, je to už složitější. Je zapotřebí pracovat s vícero zdroji, využít leteckých a satelitních snímků, a z jednotlivých fragmentů videozáznamu vystavět skutečné dějiště popisovaného činu nebo zločinu. Zhusta na základě rozmístění budov, jejich stavebního slohu, orientace a vzdáleností. A přesně tohle dělají lidé z institutu Forenzní architektury. Přiřazují datům skutečnou povahu informace, tím, že těží z často drastických záběrů, pořízených v místě. Na jejich základě pak dokáží popsat nebo rekonstruovat události, o nichž se většinou moc nemluví. Příklad? Dochází skutečně v Kamerunu k masovým popravám opozice?

Zdroj: forensic-architecture.org

Místní vláda to popírá, a video, které jste viděli ve zprávách, může být jen podvrhem. Lidé z FA ale analyzují záběry, nakreslí mapu, přiřadí k ní konkrétní místo. Název vesnice. A pokud chtějí komisaři Organizace Spojených Národů prověřit skutečnost v terénu, už vědí, kam mají jet. Data, která zpracovávají v FA, mají i dokumentární povahu. Například drastický požár textilní fabriky v pákistánském Karáčí byl pro místní úřady záhadou. Neměli přílišný zájem tuto nehodu, která vyústila v desítky mrtvých, nějak prošetřovat. FA ale dokázala z dostupných videosnímků rekonstruovat, kde k požáru došlo (v jakém patře), a jak se celá událost vyvíjela. A že z místa požáru nebylo úniku. Z dat se stala informace. Nikdo už pak nemohl mlžit ohledně nulové bezpečnosti provozu.

Architektura jako nástroj spravedlnosti

Tým Forenzní architektury odvádí možná nevděčnou, ale do krajnosti přínosnou práci. Ano, Palestinci z hnutí Hammás skutečně umísťují odpalovací zařízení svých raket, namířených na Izrael, na střechy svých mateřských školek. A v případě odvety se pak zaštiťují těly zmrzačených dětí. Ano, zásah policejních jednotek proti Oscaru Perézovi ve Venezuele byl státem provedenou popravou. Co lidé z FA dokážou, dobře demonstrovali svou prací na analýze požáru v londýnské Grenfell Tower v roce 2017. Oheň si tehdy vyžádal 71 lidských životů, a kolem celé události vznikla řada kontroverzních tezí.

Zdroj: forensic-architecture.org

Hovořilo se o sabotáži i teroristickém útoku. Eyal Weizman, šéf týmu FA, ale dokázal díky fotkám a videosnímkům najít příčinu požáru. A přispěl tím k obvinění pravého pachatele, tedy na zabezpečení budovy šetřícího provozovatele. Weizman smutně připouští, že s tím jak se více lidí přesouvá do měst, jde s nimi i násilí, které se koncentruje na malé ploše. Rozpoznat pak v případě výbuchu, zda šlo o teroristický útok nebo nehodu, jde nezbytné. A expertizy znalců forenzní architektury, dokáží tišit paniku i odhalovat možná budoucí rizika.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Články

Zdroj: AdobeStock - pressmaster

Žáků odborných škol přibývá. Covid-19 zájem o řemeslo nesnížil

Praktická výuka je pro studium řemesla stěžejní. Kvůli protiepidemickým opatřením se ale v loňském školním roce učni do školních dílen téměř nepodívali. I proto se ředitelé středních odborných škol báli, že do prvních ročníků letos nastoupí výrazně méně žáků. Jejich obavy se ale nenaplnily. Naopak. Většina středních…

Zdroj: AdobeStock - vladimirnenezic-1

Není sklo jako sklo. Okenní skla mají technické možnosti, které se vyplatí využívat

Není sklo, jako sklo. Okenní sklo může mít různé vlastnosti. Na domě můžeme využít skla akustická, protipožární, bezpečnostní. Náhledem do budoucnosti je technologie aktivních skel, které se zatemňují či zmatní řízeně. Začneme ale pěkně popořadě. Z čeho se okenní sklo skládá? A proč se nedávají na celý dům stejná skla?

Zdroj: AdobeStock - Wayhome Studio

Vyplatí se hypotéka nebo nájem? Výpočty překvapí. A jak to udělat chytře?

Hypotéka nebo nájem? Odvěká otázka měla vcelku jasnou odpověď, ale se vzrůstajícími ceny nemovitostí, zdražujícími se hypotékami a pokulhávajícím turistickým ruchem ovlivňujícím krátkodobé pronájmy se situace mění. V rozhovoru šéfredaktora ESTAV.cz s analytikem realitního trhu Vítem Souralem jsme se na problém…

Zdroj: Metropolis Arkitekter

Malá univerzální dřevostavba na ostrově umožní odpočinek i díky sauně

Rozměry skromný projekt, nenáročně vedený, s důrazem na typologii místně příslušných staveb a jejich historii. Přesto stavba, která dává odpověď na požadavky současnosti, a reaguje i na klima v ne vždy klimaticky pohostinných oblastech Stockholmského souostroví.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA