REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Největší umělý vodopád na světě je větší než Niagara. Ochlazuje mrakodrap

Budova v v čínském Kuej-jang svým obyvatelům i celému městu nabídla opravdový vodopád. Technické dílo, které ochlazuje stěnu prosklené budovy padající vodou, trumfne svou velikostí i Niagarské vodopády však není prostou kontroverzí.
Největší umělý vodopád na světě je větší než Niagara. Ochlazuje mrakodrap

V čínském provinčním městě Kuej-jang teď mají o senzaci víc. Postarala se něj budova s výškou 121 metrů, která byla dokončena v roce 2016. Svým provozovatelům přišla evidentně nekompletní. Proto se rozhodli pro netradiční způsob, jak na svůj podnik ve čtyřmilionové metropoli upozornit. Podařilo se jim to na výbornou: O jejich hotelu teď mluví celý svět. Jak to? Vše díky instalovanému vodopádu, který přečerpává vodu do nejvyšší pater, a pak ji nechá samospádem stéci z výšky 108 metrů, až do bazénu na prostranství před hotelem.

Pohled je to bezesporu úchvatný, zvukový efekt nepřekonatelný a vlhkost v okolí vodního díla osvěžující. Projekt, který ihned aspiroval na titul nejvyššího umělého vodopádu na světě, si dal na „propagaci“ pořádně záležet. Celá instalace probíhala v přísném utajení, a o zahájení provozu celého díla nebyla veřejnost vůbec informována.

Haló hasiči? Z hotelu teče voda!

I proto se hned po spuštění ozvaly desítky lidí, kteří média i bezpečnostní složky země informovaly o neobvykle intenzivním úniku vody v nejvyšších patrech Liebian Building. A když na místo dorazily televizní štáby, měli už provozovatelé hotelu o mediální podporu postaráno. „Místo se tak zajisté stane turistickou atrakcí i novým symbolem města,“ píší teď například místní Kan Kan News.

Ne všichni tento záměr chválí. Ozvaly se například kritické hlasy, útočící na projekt jako na neopodstatněné mrhání s vodou, které není nikdy dost. A také, že hodina provozu umělého vodopádu je pěkně nákladnou záležitostí. Manažeři hotelu ale tyto informace zpochybňují: „Předně, v bazénu i celém vodopádu je zužitkována voda dešťová, recyklovaná. Zařízení také nebude v provozu neustále, ale jen během určitých hodin. Vytrvalý provoz bude udržován jen během oslav a výjimečných svátků.“

A náklady na provoz? Hodina vodopádu stojí 118 dolarů (cca 3000 kč). Za elektřinu tu dáme desetkrát tolik.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Dvojdům, který je oslavou dávného přátelství a divokých opic

Dvojdům, který je oslavou dávného přátelství a divokých opic

Přátelství je nade vše. Dva manželské páry středního věku byly přáteli po celý svůj život, a tak jim přišlo příhodné poptávat nové bydlení provedené jako duplex, dva zrcadlově převrácené a propojené domy. Ti lidé prostě chtějí trávit čas společně!

Foto: João Morgado

Kamenný dům po dědečkovi si zachoval původní konstrukci. Uvnitř je moderní

Stěhování za bydlením z ruchu velkoměsta do odlehlých vesnic je trendem sledovaným u mnoha mladých rodin. Interiérový architekt se vydal stejným směrem a splnil si svůj sen. Vrátil se ke svým kořenům a zrekonstruoval si dům po svém dědečkovi, do podoby moderního domu se zachováním původní kamenné konstrukce.

Věž s byty a kancelářemi v centru Prahy, na které lze farmařit

Věž s byty a kancelářemi v centru Prahy, na které lze farmařit

Projekt Dream Tower představuje inovativní řešení multifunkční budovy v centru nově se rozvíjející části Prahy – Nových Butovicích. Kombinací různých funkcí a technologií jako městské farmaření nebo soběstačné hospodaření s vodou a energiemi přináší koncept pro městský dům budoucnosti. Návrh budovy byl oceněn cenou ...

Trutnovský areál Bojiště zkrášlily dřevěné konstrukce navržené studenty

Trutnovský areál Bojiště zkrášlily dřevěné konstrukce navržené studenty

V areálu Bojiště u Trutnova vyrostly pro veřejnost dřevěné umělecké objekty, které navrhovali a sami instalovali studenti prvních ročníků Fakulty umění a architektury v Liberci a Fakulty architektury vratislavské polytechniky. Bojiště tak zdobí velké písmeno „B“ z jeho loga nebo prolézačka v podobě děla. Jak dřevěné ...

Proč jsou paneláky tak barevné? Přijďte si o tom popovídat!

Proč jsou paneláky tak barevné? Přijďte si o tom popovídat!

Podívejme se na panoramata mnohých českých měst. Nezřídka uvidíme velká paneláková sídliště. Důvodem jejich vzniku byla především bytová krize a nutnost rychlé výstavby řízené centrálním plánováním. Jak ale vypadají dnes v době prosazování individuálních zájmů? Barvy a tvary až zrak přechází, architekti pláčou a ...

REKLAMA
REKLAMA