REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Největší umělý vodopád na světě je větší než Niagara. Ochlazuje mrakodrap

Budova v v čínském Kuej-jang svým obyvatelům i celému městu nabídla opravdový vodopád. Technické dílo, které ochlazuje stěnu prosklené budovy padající vodou, trumfne svou velikostí i Niagarské vodopády však není prostou kontroverzí.
Největší umělý vodopád na světě je větší než Niagara. Ochlazuje mrakodrap

V čínském provinčním městě Kuej-jang teď mají o senzaci víc. Postarala se něj budova s výškou 121 metrů, která byla dokončena v roce 2016. Svým provozovatelům přišla evidentně nekompletní. Proto se rozhodli pro netradiční způsob, jak na svůj podnik ve čtyřmilionové metropoli upozornit. Podařilo se jim to na výbornou: O jejich hotelu teď mluví celý svět. Jak to? Vše díky instalovanému vodopádu, který přečerpává vodu do nejvyšší pater, a pak ji nechá samospádem stéci z výšky 108 metrů, až do bazénu na prostranství před hotelem.

Pohled je to bezesporu úchvatný, zvukový efekt nepřekonatelný a vlhkost v okolí vodního díla osvěžující. Projekt, který ihned aspiroval na titul nejvyššího umělého vodopádu na světě, si dal na „propagaci“ pořádně záležet. Celá instalace probíhala v přísném utajení, a o zahájení provozu celého díla nebyla veřejnost vůbec informována.

Haló hasiči? Z hotelu teče voda!

I proto se hned po spuštění ozvaly desítky lidí, kteří média i bezpečnostní složky země informovaly o neobvykle intenzivním úniku vody v nejvyšších patrech Liebian Building. A když na místo dorazily televizní štáby, měli už provozovatelé hotelu o mediální podporu postaráno. „Místo se tak zajisté stane turistickou atrakcí i novým symbolem města,“ píší teď například místní Kan Kan News.

Ne všichni tento záměr chválí. Ozvaly se například kritické hlasy, útočící na projekt jako na neopodstatněné mrhání s vodou, které není nikdy dost. A také, že hodina provozu umělého vodopádu je pěkně nákladnou záležitostí. Manažeři hotelu ale tyto informace zpochybňují: „Předně, v bazénu i celém vodopádu je zužitkována voda dešťová, recyklovaná. Zařízení také nebude v provozu neustále, ale jen během určitých hodin. Vytrvalý provoz bude udržován jen během oslav a výjimečných svátků.“

A náklady na provoz? Hodina vodopádu stojí 118 dolarů (cca 3000 kč). Za elektřinu tu dáme desetkrát tolik.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Zdroj: Metropolis Arkitekter

Malá univerzální dřevostavba na ostrově umožní odpočinek i díky sauně

Rozměry skromný projekt, nenáročně vedený, s důrazem na typologii místně příslušných staveb a jejich historii. Přesto stavba, která dává odpověď na požadavky současnosti, a reaguje i na klima v ne vždy klimaticky pohostinných oblastech Stockholmského souostroví.

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

Foto: Obec architektů (OA)

Národní cena za architekturu 2021 zná své finalisty

Soutěž Grand Prix Architektů (GPA) – Národní cena za architekturu se blíží ke svému závěru. Porota letošního 28. ročníku vybrala 55 projektů postupujících do finále. Vyhlášení cen se plánuje na 9. listopad.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA