REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Barva roku 2019: Jaké barevné trendy můžeme očekávat v interiérech?

Každý nový rok sebou přináší i novou barevnost, kterou po světě vyhlašuje řada významných společností. Nejde o to, že bychom hned měli vše vyměnit a řídit se diktátem. Je to reakce na vývoj společnosti a jejich preferencí. Každé zvolené barvě předchází pečlivý výzkum a nejde jen o sázku do loterie, i když nikdy není možné stoprocentně určit, zda se barva uchytí či nikoliv.

Jednou z nejvlivnějších „určovatelů“ barev roku je koncern Pantone. Ten na sklonku roku 2018 vyhlásil svou barvou roku odstín Living Coral. Tento korálový odstín je popisován jako oranžová barva se zlatým podtónem a podobně jako korálové útesy, poskytující přístřeší a ochranu, je korálová plná útěchy, povzbuzení a naděje.

Druhou významnou společností je Akzo Nobel, jež vlastní značku interiérových nátěrových hmot Dulux. Zde vyhrál teplý a hřejivý odstín Spiced honey. Tato velmi neutrální barva kořeněného medu je univerzální a lze ji charakterizovat i jako obyčejná, nudná a fádní. Ve své kráse se ukáže až v kombinaci s jinými odstíny, ať také neutrálními nebo výraznými.

Za zmínku stojí i barva roku značky PPG, kterou se letos stal odstín Night watch. Tato dost netradiční barva je velmi temná a její aplikace v interiéru nebude snadná. Velmi tmavá zelená může totiž v nesprávné aplikaci působit ponuře až depresivně. Inspirací pro tuto volbu je však příroda a ta by měla spíše energii dodávat!

Čtvrtou barvu, kterou zmíníme, je královna značky Sherwin-Williams, opět výrobce nátěrových hmot. Zde bude letos vládnout odstín Caver clay. Tato teplá terakotová barva funguje jako chameleon. Podle toho, s čím ji zkombinujete (modrá, krémová, červená, růžová), tak bude působit. Je to velmi zajímavá základna, která proteplí a zútulní řadu chladných interiérů.

Co dodat závěrem? Všimněte si, že všechny barvy roku od různých značek mají něco společného a nádherně jdou i k sobě. Těšme se na nové realizace a produkty z těchto odstínů a nebojme se je použít!

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Barvy v interiéru

Odvažte se! Barevnost interiéru může porušovat pravidla, tvrdí designérka

Odvažte se! Barevnost interiéru může porušovat pravidla, tvrdí designérka

Barvy dokážou interiér změnit k nepoznání. Každý člověk vnímá barvy jinak, a je proto důležité, aby designér při návrhu interiéru přihlédl k preferencím klienta. Zásadní vliv má i kombinace barev a jejich odstíny. Pohrajte si s barvami ve vašem bytě! Na co si dát pozor a kde hledat inspiraci poradí designérka Iva ...

zdroj: Pedro Cavaco Leitão

Stísněný historický domek rekonstruovali na moderní bydlení v bílém

Malé domky v centru velkých měst často neoplývají prostorem ani dostatkem světla. Při plánování rekonstrukce jsou architekti a majitelé svázaní celou řadou problémů: Památková ochrana, statika domu, omezená možnost přístavby, zachování původního vzhledu a další. Jak tedy zařídit moderní bydlení v historickém domku? ...

Byt ovládla šedá! Vítejte v Batmanově jeskyni

Byt ovládla šedá! Vítejte v Batmanově jeskyni

Někteří lidé vnímají dospělost jako poměrně fádní fázi života, a tak se raději přidržují hravého dětství. Majiteli moskevského bytu dočista vyhovoval svět superhrdinů. Jenže kam má po stěhování do nového apartmánu uložit své sesbírané klenoty? To už je práce pro architekta s citem pro praktický design.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA