REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Barva roku 2019: Jaké barevné trendy můžeme očekávat v interiérech?

Každý nový rok sebou přináší i novou barevnost, kterou po světě vyhlašuje řada významných společností. Nejde o to, že bychom hned měli vše vyměnit a řídit se diktátem. Je to reakce na vývoj společnosti a jejich preferencí. Každé zvolené barvě předchází pečlivý výzkum a nejde jen o sázku do loterie, i když nikdy není možné stoprocentně určit, zda se barva uchytí či nikoliv.

Jednou z nejvlivnějších „určovatelů“ barev roku je koncern Pantone. Ten na sklonku roku 2018 vyhlásil svou barvou roku odstín Living Coral. Tento korálový odstín je popisován jako oranžová barva se zlatým podtónem a podobně jako korálové útesy, poskytující přístřeší a ochranu, je korálová plná útěchy, povzbuzení a naděje.

Druhou významnou společností je Akzo Nobel, jež vlastní značku interiérových nátěrových hmot Dulux. Zde vyhrál teplý a hřejivý odstín Spiced honey. Tato velmi neutrální barva kořeněného medu je univerzální a lze ji charakterizovat i jako obyčejná, nudná a fádní. Ve své kráse se ukáže až v kombinaci s jinými odstíny, ať také neutrálními nebo výraznými.

Za zmínku stojí i barva roku značky PPG, kterou se letos stal odstín Night watch. Tato dost netradiční barva je velmi temná a její aplikace v interiéru nebude snadná. Velmi tmavá zelená může totiž v nesprávné aplikaci působit ponuře až depresivně. Inspirací pro tuto volbu je však příroda a ta by měla spíše energii dodávat!

Čtvrtou barvu, kterou zmíníme, je královna značky Sherwin-Williams, opět výrobce nátěrových hmot. Zde bude letos vládnout odstín Caver clay. Tato teplá terakotová barva funguje jako chameleon. Podle toho, s čím ji zkombinujete (modrá, krémová, červená, růžová), tak bude působit. Je to velmi zajímavá základna, která proteplí a zútulní řadu chladných interiérů.

Co dodat závěrem? Všimněte si, že všechny barvy roku od různých značek mají něco společného a nádherně jdou i k sobě. Těšme se na nové realizace a produkty z těchto odstínů a nebojme se je použít!

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Barvy v interiéru

Co pomůže ochladit město? Bílá barva!

Co pomůže ochladit město? Bílá barva!

Pohled na budoucnosti lidstva není moc radostný: klimatické změny se nutně odrazí na kvalitě života obyvatel měst, které už dnes hostí přes 50 % globální populace. A v roce 2050 by to mělo být už 75 %. Jedním z častých problémů, které jsou v souvislosti s urbanizací lidské populace spojené, je i efekt tepelných ...

REKLAMA