REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Vrtání do zateplené fasády má svá pravidla, neřídí se jimi čtvrtina Čechů

Podle aktuálního průzkumu Sdružení EPS ČR polovina Čechů již někdy připevňovala předmět na fasádu svého domu, nebo to v blízké době plánuje. Jen necelá polovina z nich (48 %) ale řešila správný technologický postup. K jeho nedodržení se naopak přiznala téměř čtvrtina dotázaných (22,5 %), přestože tím mohou narušit zateplovací systém domu a tím snížit jeho izolační schopnosti.

Markýza, satelit, domovní číslo či prádelní šňůra, to jsou jen příklady předmětů, které na fasádu svého domu někdy připevňovalo, nebo plánuje připevnit, 54 % Čechů. Častěji jsou to lidé žijící mimo Prahu a povětšinou v zateplených domech a bytech. To však jejich obyvatele nijak neomezovalo. „Očistíme-li výsledky průzkumu od lidí žijících v nezateplených domech, 15 % majitelů či nájemníků zateplených domů se nezajímalo o správné technologické postupy u vrtání do fasády. Každý šestý se pak o správnost postupu možná zajímal, ale neřídil se jím,“ uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení výrobců pěnového polystyrenu.

Zdroj: Průzkum EPS 2018

Nesprávné zásahy do fasády ničí izolaci

Nerespektovat schválené postupy při vrtání do zateplené fasády je však podle odborníků chyba. Zateplení má totiž stejně jako jiná stavební úprava svá specifika, která je nutné respektovat. „Pokud dojde i k sebemenšímu narušení izolace, mohou vznikat tzv. tepelné mosty, kterými uniká teplo z budovy ven. Zateplení vašeho domu vám následně nebude generovat takové úspory na energiích, jak jste si představovali,“ dodává Zemene. Narušení zateplovacího systému navíc může způsobovat také kondenzaci vlhkosti na vnitřních stěnách domu a podporovat výskyt plísní. Na ty si podle loňského průzkumu Sdružení EPS ČR stěžuje téměř čtvrtina českých domácností (23,2 %).

Zdroj: Průzkum EPS 2017

Kvalitně provedené, neponičené zateplení šetří peníze za energie

Pokud se však k zateplené fasádě chováte šetrně a technologicky správně, ušetří vám zateplení významné částky. „U domů postavených v první polovině 20. století může tato úspora dosáhnout až na 50 % výdajů za energie. Pokud si starý dům zateplíte komplexně včetně výměny oken, může úspora dosáhnout až na 75 %,“ uzavírá Zemene. Kromě úspor za energie prodlužuje zateplení životnost budov, zvyšuje jejich tržní hodnotu a pomáhá udržovat optimální teplotu v interiéru po celý rok. Jedničkou mezi izolačními materiály na českém trhu dlouhodobě zůstává pěnový polystyren. Většinový podíl zaujímá na fasádách a plochých střechách. Oblíben je mezi Čechy pro své izolační vlastnosti, vysokou odolnost a životnost minimálně 50 let.

O průzkumech:

Průzkum Sdružení EPS ČR 2018 realizovala agentura IPSOS za pomoci nástroje Instant Research v červenci 20018. V on-line dotaznících odpovídalo 525 respondentů ve věku 18 až 64 let z celé České republiky.

Sdružení EPS ČR

logoNa Cukrovaru 74
278 01 Kralupy nad Vltavou

telefon: + 420 315 725 747; + 420 607 603 132
e-mail: info@epscr.cz

web: www.epscr.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - Konstiantyn Zapylaie

ROZHOVOR: Jak využít a recyklovat pěnový polystyren

Pěnový polystyren je na stavbách oblíbeným materiálem, především ve využití jako tepelného izolantu. Jeho oblíbenost způsobuje příznivá cena a dobré tepelně-izolační vlastnosti. V ČR se jej ...

Zdroj: Fotolia.com - mitifoto

Šest tipů od odborníka, jak správně zateplit

Rozhodnutí zateplit nemovitost většinou předchází zvažování jednotlivých kroků, které tomuto procesu předcházejí. Zateplit svépomocí, nebo najmout odbornou firmu? Kolik ušetřím zateplením peněz? Jaký ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška