REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Pevné cihly vyrobené přímo na stavbě. Znáte proces litifikace?

O kalifornské společnosti Watershed Materials jsme na našich stránkách už psali. Zdá se ale, že její technici mají ještě k budoucnosti stavitelství co dodat. Dokládají to nevšední výsledky patentového zařízení CMU, které je v současnosti testováno v laboratořích v Napa. S rozpočtem 800 000 dolarů se tu možná rodí nová ekologická alternativa stávajícího stavebního procesu.

Skrývka nadložní vrstvy zeminy, která se zajišťuje v místě plánované výstavby, je ve své podstatě noční můrou všech developerů, projektantů a zástupců stavebního dozoru. Za nákladní vozy, které rozváží bahno ulicemi, vás prostě nikdo nepochválí. A poplatky za její ukládání často výrazně navyšuje náklady stavby. Co kdyby ale zemina prostor stavby vůbec neopustila, a místo toho se sama proměnila ve stavební materiál? A přesně o to v novém projektu oddělení výzkumu a vývoje společnosti Watershed Materials jde.

Jednotka CMU (concrete materials unit) je totiž schopná svrchní vrstvu půdy zredukovat co do objemu a kvality na stavivo, ne nepodobné běžně prefabrikovaným cihlám. Jedná se vlastně o gigantický lis s pojezdným pásem a čtyřmi zdvojenými rameny. Slovo „gigantický“ ale nevypovídá o nadměrné velikosti, spíše o výkonu. Ocelová tlačná ramena kleští jsou schopna vyvinout tlak až 250 tun na jednotku plochy. V takovém případě se rozvolněná zemina záhy mění z nezpevněné usazeniny v pevnou a soudržnou horninu. Pevnou a odolnou jako beton.

Zdroj: Watershedmaterials.com

Nejedná se o klasický model práce s upěchovanou a stlačenou zeminou, ale o skutečnou nápodobu přírodního procesu tzv. litifikace.  V tomto případě je ale geologický čas omezen patnácti vteřinami. Po nich se z několika lopat hlíny stává na kámen zpevněný bloček, využitelný přímo v místě stavby jako stavivo. Co to může znamenat? Kromě toho, že může výrazně poklesnout cena stavebního materiálu a spotřeba energie během procesu výroby, odlehčení se mohou dočkat i sami stavitelé.

Přímo na parcele jim vzniká stavební materiál, který nemusí být dovážen, minimalizuje se odpad, který je ihned zužitkován. Zařízení CMU testované v Napa je řízeno počítačem, a co do zátěže zatím bez problémů zvládá sedmihodinový nepřetržitý výkon. Další testy se ubírají cestou dalšího umocnění tlaku, a systému řízení výrobního procesu počítačem.

Zakladatel společnosti Watershed Materials, David Easton, to komentuje slovy: „Nejedná se vůbec o nic nového. Ten nápad využít materiál přímo v místě stavby a pracovat se stlačenou hlínou už měli lidé před pár tisíci lety. S pomocí vědy a techniky jen upgradujeme technologii na komerční úroveň, z jejíž aplikace by jednou mohli těžit všichni.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zdroj: AdobeStock – Brebca

Nový stavební zákon: Jak na změnu stavby nebo na změnu účelu jejího užívání?

Možná zjistíte, že chcete realizovanou stavbu změnit ještě před jejím dokončením. Stejně tak se může stát, že budete potřebovat změnit již postavenou stavbu nebo že bude třeba změnit účel jejího užívání povolený stavebním úřadem. Na všechny tyto situace nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. pamatuje.

Foto: Studio Flusser

ATLAS je prostor, kde můžete být doma, i když tu nebydlíte

ATLAS je prostor, kde můžete být na chvíli „doma“, byť zde přímo nebydlíte a nežijete. Posedíte, počtete, zasníte se, zacvičíte si jógu, zahrajete si na hudební nástroj, pohrajete si, mlčky posedíte při kávě, nebo třeba obdivujete umění, jež se zde mění v čase. Děláte to, co prostě zrovna chcete.

Stavba - zdroj: fotolia

Experti: Užití AI ve stavebnictví je v počátcích, vhodná je pro státní správu

Využívání umělé inteligence (AI) ve stavebnictví je v České republice zatím v počáteční fázi. Kromě užití v jazykových modelech, tedy ve vytváření textů a slov, by technologii bylo možné použít například jako součást robotické výstavby. Největší přínos umělé inteligence ve stavebnictví může být v generativním…

Zdroj: AdobeStock – Asd

Nový stavební zákon: Kdo může provádět stavbu a jak na kolaudaci stavby?

Stavbu vám stavební úřad povolil a čeká vás samotné provedení stavby a její kolaudace. Čtěte, jak celý proces probíhá podle zákona č. 283/2021 Sb. Stavbu zpravidla může provádět jen stavební podnikatel, tj. osoba oprávněná k provádění stavebních nebo montážních prací podle živnostenského…

REKLAMA