REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Pevné cihly vyrobené přímo na stavbě. Znáte proces litifikace?

O kalifornské společnosti Watershed Materials jsme na našich stránkách už psali. Zdá se ale, že její technici mají ještě k budoucnosti stavitelství co dodat. Dokládají to nevšední výsledky patentového zařízení CMU, které je v současnosti testováno v laboratořích v Napa. S rozpočtem 800 000 dolarů se tu možná rodí nová ekologická alternativa stávajícího stavebního procesu.

Skrývka nadložní vrstvy zeminy, která se zajišťuje v místě plánované výstavby, je ve své podstatě noční můrou všech developerů, projektantů a zástupců stavebního dozoru. Za nákladní vozy, které rozváží bahno ulicemi, vás prostě nikdo nepochválí. A poplatky za její ukládání často výrazně navyšuje náklady stavby. Co kdyby ale zemina prostor stavby vůbec neopustila, a místo toho se sama proměnila ve stavební materiál? A přesně o to v novém projektu oddělení výzkumu a vývoje společnosti Watershed Materials jde.

Jednotka CMU (concrete materials unit) je totiž schopná svrchní vrstvu půdy zredukovat co do objemu a kvality na stavivo, ne nepodobné běžně prefabrikovaným cihlám. Jedná se vlastně o gigantický lis s pojezdným pásem a čtyřmi zdvojenými rameny. Slovo „gigantický“ ale nevypovídá o nadměrné velikosti, spíše o výkonu. Ocelová tlačná ramena kleští jsou schopna vyvinout tlak až 250 tun na jednotku plochy. V takovém případě se rozvolněná zemina záhy mění z nezpevněné usazeniny v pevnou a soudržnou horninu. Pevnou a odolnou jako beton.

Zdroj: Watershedmaterials.com

Nejedná se o klasický model práce s upěchovanou a stlačenou zeminou, ale o skutečnou nápodobu přírodního procesu tzv. litifikace.  V tomto případě je ale geologický čas omezen patnácti vteřinami. Po nich se z několika lopat hlíny stává na kámen zpevněný bloček, využitelný přímo v místě stavby jako stavivo. Co to může znamenat? Kromě toho, že může výrazně poklesnout cena stavebního materiálu a spotřeba energie během procesu výroby, odlehčení se mohou dočkat i sami stavitelé.

Přímo na parcele jim vzniká stavební materiál, který nemusí být dovážen, minimalizuje se odpad, který je ihned zužitkován. Zařízení CMU testované v Napa je řízeno počítačem, a co do zátěže zatím bez problémů zvládá sedmihodinový nepřetržitý výkon. Další testy se ubírají cestou dalšího umocnění tlaku, a systému řízení výrobního procesu počítačem.

Zakladatel společnosti Watershed Materials, David Easton, to komentuje slovy: „Nejedná se vůbec o nic nového. Ten nápad využít materiál přímo v místě stavby a pracovat se stlačenou hlínou už měli lidé před pár tisíci lety. S pomocí vědy a techniky jen upgradujeme technologii na komerční úroveň, z jejíž aplikace by jednou mohli těžit všichni.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Vodní plocha - ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia.com

V Krnově zahájili územní řízení ke stavbě přehrady

Stavební úřad v Krnově zahájil proces územního řízení na výstavbu přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku. Stavba by měla začít v roce 2025. Dnes to řekla mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková. Obec Nové Heřminovy ale s projektem nesouhlasí a podniká veškeré možné kroky, které mají jeho realizaci…

Zdroj: Fotolia.com

Jak prohlásit dům za kulturní památku. Návrh může podat kdokoli, majitele nelze obcházet

Možná vás napadlo, že právě váš dům vykazuje takové hodnoty, že by si zasloužil být kulturní památkou. Jak jej památkou vyhlásit? Jak zažádat a komu? Jak celý proces prohlášení stavby kulturní památkou probíhá? A jak zjistit zda právě tato stavba má šanci na zápis mezi kulturní památky? Poví nám pracovník NPÚ Matěj…

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní rodinný dům ze dřeva na hraně strmého svahu

Vypořádat se se strmým svahem je pro architekta výzvou. Ateliér Sféra se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Výsledkem je příjemná třípodlažní dřevostavba v pasivním standardu zapuštěná do terénu s přímým vstupem do zahrady.

Zateplování, Kingspan, ilustrační obrázek, foto redakce

Energetická střediska EKIS poradí zdarma s úsporami energií

Energetické konzultační a informační středisko - tedy EKIS poradí podnikatelům, správcům bytových domů i obyvatelům rodinných domů, jak uspořit energie. Techničtí specialisté pomohou s přípravou konkrétních řešení. Konzultace jsou dvakrát týdně zdarma.

Zateplení fasády, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com, m_kara

Na bezúročné úvěry na zateplování domů má fond investic miliardu

Na bezúročné úvěry na zateplování bytových domů má Státní fond podpory investic (SFPI) vyčleněnu miliardu korun. V programu Zateplování aktuálně přijal 118 žádostí za 440 milionů korun. Úvěr je možné získat od 500.000 do 90 milionů korun na dobu 20 let. Sdělilo to ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), pod které fond…

REKLAMA