REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Pevné cihly vyrobené přímo na stavbě. Znáte proces litifikace?

O kalifornské společnosti Watershed Materials jsme na našich stránkách už psali. Zdá se ale, že její technici mají ještě k budoucnosti stavitelství co dodat. Dokládají to nevšední výsledky patentového zařízení CMU, které je v současnosti testováno v laboratořích v Napa. S rozpočtem 800 000 dolarů se tu možná rodí nová ekologická alternativa stávajícího stavebního procesu.

Skrývka nadložní vrstvy zeminy, která se zajišťuje v místě plánované výstavby, je ve své podstatě noční můrou všech developerů, projektantů a zástupců stavebního dozoru. Za nákladní vozy, které rozváží bahno ulicemi, vás prostě nikdo nepochválí. A poplatky za její ukládání často výrazně navyšuje náklady stavby. Co kdyby ale zemina prostor stavby vůbec neopustila, a místo toho se sama proměnila ve stavební materiál? A přesně o to v novém projektu oddělení výzkumu a vývoje společnosti Watershed Materials jde.

Jednotka CMU (concrete materials unit) je totiž schopná svrchní vrstvu půdy zredukovat co do objemu a kvality na stavivo, ne nepodobné běžně prefabrikovaným cihlám. Jedná se vlastně o gigantický lis s pojezdným pásem a čtyřmi zdvojenými rameny. Slovo „gigantický“ ale nevypovídá o nadměrné velikosti, spíše o výkonu. Ocelová tlačná ramena kleští jsou schopna vyvinout tlak až 250 tun na jednotku plochy. V takovém případě se rozvolněná zemina záhy mění z nezpevněné usazeniny v pevnou a soudržnou horninu. Pevnou a odolnou jako beton.

Zdroj: Watershedmaterials.com

Nejedná se o klasický model práce s upěchovanou a stlačenou zeminou, ale o skutečnou nápodobu přírodního procesu tzv. litifikace.  V tomto případě je ale geologický čas omezen patnácti vteřinami. Po nich se z několika lopat hlíny stává na kámen zpevněný bloček, využitelný přímo v místě stavby jako stavivo. Co to může znamenat? Kromě toho, že může výrazně poklesnout cena stavebního materiálu a spotřeba energie během procesu výroby, odlehčení se mohou dočkat i sami stavitelé.

Přímo na parcele jim vzniká stavební materiál, který nemusí být dovážen, minimalizuje se odpad, který je ihned zužitkován. Zařízení CMU testované v Napa je řízeno počítačem, a co do zátěže zatím bez problémů zvládá sedmihodinový nepřetržitý výkon. Další testy se ubírají cestou dalšího umocnění tlaku, a systému řízení výrobního procesu počítačem.

Zakladatel společnosti Watershed Materials, David Easton, to komentuje slovy: „Nejedná se vůbec o nic nového. Ten nápad využít materiál přímo v místě stavby a pracovat se stlačenou hlínou už měli lidé před pár tisíci lety. S pomocí vědy a techniky jen upgradujeme technologii na komerční úroveň, z jejíž aplikace by jednou mohli těžit všichni.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Brno chce postavit až 50 bytů pro mladé v holásecké lokalitě

Brno chce postavit až 50 bytů pro mladé v holásecké lokalitě

Brno plánuje, že postaví 40 až 50 bytů v holásecké lokalitě V Aleji. Předpokládané náklady jsou 150 milionů korun. Byty by byly družstevní a startovací. Novinářům to řekl náměstek primátorky Oliver Pospíšil (ČSSD). Podle něj by práce mohly být hotové v roce 2023.

Živé rozhovory ESTAV.cz a TZB-info z For Arch: Den druhý

Živé rozhovory ESTAV.cz a TZB-info z For Arch: Den druhý

Středa byl druhý veletržní den akce For Arch. Taktéž druhý den živého vysílání redakcí ESTAV.cz a TZB-info ze stánku. Druhý den pozvání do vysílání přijali právníci, energetický specialista nebo výzkumnice univerzitního centra UCEEB a mnozí další. Veškeré rozhovory si můžete prohlédnout v celodenním streamu.

Živé rozhovory ESTAV.cz a TZB-info z For Arch: Den první

Živé rozhovory ESTAV.cz a TZB-info z For Arch: Den první

Portály ESTAV.cz a TZB-info vysílájí živě z veletrhu For Arch přímo ze svého stánku rozhovory se zajímavými hosty na rozličná stavební témata. V prvním dnu jste tak mohli vidět rozhovory na téma zdravých budov, komentáře k situaci na realitním trhu, či technická témata o řešení větrání či požární odolnosti plochých ...

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Buštěhrad opravuje sociální byty, je o ně velký zájem

Buštěhrad opravuje městské sociální byty. Aktuální rekonstrukce se týká přízemí domu č. p. 128, kde dosud byly dvě bytové jednotky s nedostatečným hygienickým zázemím. Město je přestaví na tři byty s kompletním zázemím, sdělila to na dotaz starostka Buštěhradu Daniela Javorčeková. Hodnota investice činí necelé čtyři ...

REKLAMA
REKLAMA