REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Falešná města: Kulisy pro válku i chytré metropole

Na první pohled vypadají téměř dokonale. Tedy pokud se na ně díváte z výšky přistávajícího letadla. Když ale do nich zamíříte pěšky, čeká vás nejedno překvapení. Liduprázdné ulice lemují domy s dveřmi, které nejdou otevřít. Buď jsou přibyté, nebo jen namalované. Jaký je význam této podezřelé kulisy? Záleží, ve kterém z falešných měst se právě nacházíte.

Městečko, kde duní výstřely

Například vermontské městečko duchů poblíž Staffordu obvykle není veřejnosti přístupné, i když tu nechybí divadlo, benzínky a obchody. Proč? Dost často se tu střílí, a to i ostrou municí. Celá napodobenina funkčního města je totiž jednou velkou Hoggan´s Alley, jak policisté v zácviku přezdívají realistickým střelnicím. Můžete tu nacvičovat záchranu osob, rychlé přepady nebo prohlídky bytových prostor. Kromě frekventantů policejních kurzů a agentů FBI se tu vždy skrývá i pár „zlých hochů“, kteří program pod dozorem instruktorů zpestřují. Město bylo vybudováno v roce 1987, a jeho architekti nezapřeli smysl pro humor. Konkrétní budovy jsou totiž věrnými kopiemi zločinem nechvalně proslavených lokalit. Je tu například kino, které se nápadně podobná chicagskému Biograph Theatre. Ano, tomu kde byl rozstřílen gangster John Dillinger.

Kulisa města? Vojáci potřebují celý fiktivní stát!

Někdy jedno město nestačí. A tak si na střelnicích u americké vojenské základny ve Fort Irwine vytvořili celý fiktivní stát. Přezdívají mu Atropia, a rozkládá se na ploše úctyhodných 1200 kilometrů čtverečních. Je tu celkem 15 vesnic, dvě městské čtvrtě, malé zastavěné území simulující velkoměsto a také podzemní jeskyně. Proč tolik námahy? Fort Irwine totiž stojí v Mohavské poušti, a domy svým architektonickým střihem odpovídají blízko-východnímu ražení. Vojáci se tu učí pohybovat se v „kulturně odlišném“ prostředí. Je to prostě takový instantní Afghánistán, s decentní příchutí Iráku a Afriky. Stavby, byť jsou většinou vyvedeny z překližky, nabývají věrných proporcí. A přesvědčivosti jim dodávají i najatí statisté, stejně jako vojáci tzv. regimentu Blackhorse. Už léta tu sehrávají roli OPFOR, tedy opozičních sil. Terén znají jako své boty, stejně jako partyzáni. Musí tu být opravdu veselo.

Zdroj: Tire Technology International

Okruh, který není na závody

Dvaatřicet akrů není zrovna málo. Právě takovou plochu ale pokrývá legendární MCITY. Domů je tu spíše skrovně, ale zato tu nešetřili na asfaltu. Parkoviště, kruhové objezdy, mosty, jedno až čtyřproudé silnice. A samozřejmě spousta značek a semaforů. Pokud to tipujete nějaké hřiště pro dopravní bezpečnost, jste velmi blízko. Celý areál má sloužit k testování schopností samořiditelných vozů. I proto to tady nemají lidé z Tesly zrovna rádi. Hřiště MCITY se totiž ukázalo pokaždé jako příliš těžký oříšek, zvlášť když proti autonomním vozům nastoupily ty řízené lidmi, nebo chodci a cyklisté. Vláda ale na tom, aby si chytrá auta prošla tímhle testem, zatím trvá.

Zdroj: U.S. Department of Defense

Jak to vypadá, když to bouchne?

Nevada nabízí turistům různou podívanou, ale výlet do Survival Town skutečně není pro slabé povahy. Vesnička v poušti tu vyrostla v padesátých letech minulého století jen proto, aby ji mohli vojenští inženýři vyhodit do povětří. Tedy přesněji, aby nedaleko od ní mohli odpálit jadernou nálož. A pak mohli vyhodnotit, co vlastně po výbuchu bomby přežije. Domy byly vcelku věrně osazeny běžným vybavením, ledničkami a sporáky. Ve spíži byly naskladněné potraviny, na ulicích stála auta a věrnosti dodávaly i oděvní figuríny, obyvatelé. Výsledek výbušného pokusu rozebírali američtí vědci dalších dvacet let. Díky tomu například víme, že pivo to ustálo bez kontaminace, a noviny se nerozpadly na prach. Na druhé straně, pár zdejších domů výbuch prostě rozfoukal po okolí.

Zdroj: Perkins&Will

Chytré město, co nebude k žití

CITE je nazýváno městem budoucnosti, i když se zatím v novomexické poušti rodí jen pomalu. Je to hlavně proto, že projekt s miliardovými náklady není primárně určen lidem k obývání. Název je zkratkou Center for Innovation, Testing and Evaluation, je tedy místem experimentů, u kterých by lidé překáželi. Ulice, domy, obchody, administrativní centra. To vše má sloužit jen k testování moderních technologií pro „chytrá města“ budoucnosti. Pokud například potřebujete vyzkoušet distribuci zboží s pomocí dronů, nebo centrální řízení mikroklimatu domácností, vydáte se ozkoušet své nápady do CITE. Tedy, až jej jednou někdo konečně dostaví.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

REKLAMA