REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

KOMA MODULAR a modulární svět

Ve světě si stále více progresivních investorů pořizuje objekt k podnikání, k ubytování, pro služby nebo pro vzdělávání uplatněním modulární výstavby, a to jak samotných objektů, tak modulárních flexibilních fasád. Tento způsob pořízení majetku získává stále větší oblibu i v našich krajích, protože reaguje na všechny nové podněty a rychle slouží svému účelu, čímž šetří další investice.

Klasické stavebnictví je nemocné

Klasické stavebnictví je nemocné – už při podpisu smlouvy málokdo věří, že dílo bude dokončeno ve sjednaný termín a za sjednanou cenu. K tomu, aby se udělal prostor pro více práce a nedodržení termínů slouží stostránkové smlouvy, které si mnohde protiřečí (dva právníci mají tři právní názory). I když dle zákona nesmí být lhůta splatnosti delší než 60 dnů, tak 90 dnů není výjimkou, nehledě na skutečný termín zaplacení. K tomu zádržné na několik let, kdy po uplynutí se musíte hlásit o své peníze, přispívá k nemravnému jednání v oboru stavebnictví. Stavební firmy už nemají ve svém portfoliu všechny profese, proto si najímají další firmy, které si podnajímají další živnostníky tak, že konečný pracovník není obeznámen se všemi souvisejícími náležitostmi. Anonymita je podhoubím pro vytrácení profesní cti s vlivem na konečnou kvalitu, kdy nakonec není odhalen ani viník, jako například při pádu mostu ve Studénce.

Modulární restaurace McDonald´s, Bratislava Slovensko

Za architektonický vzhled může architekt

Tyto nešvary si modulární výstavba nemůže dovolit, protože se jedná o zprůmyslnění celého procesu. Modulární výstavba a modulární architektura je způsob pořízení objektů průmyslovou metodou. Ve výrazu "Off site building" je obsažen celý smysl této metody výroby staveb. Většina "stavebních" činností se odbývá na jiném místě než na konečném pozemku. Celé velkoprostorové moduly se vyrábí průmyslově na výrobní lince, pod stálým dozorem kvality, dle prověřených výrobních postupů a za stálého prostředí neovlivněné počasím. I vlastní montáž na místě určení je rychlá, efektivní, neobtěžující okolí hlukem, nepořádkem a prachem. Velkoprostorové moduly vyjíždí z linky z 90 % hotové, včetně provedení finálních vnějších a vnitřních povrchů, osazených výplní otvorů, elektroinstalace a zařizovacích předmětů. Na vlastním místě určení zbývá provést jen posledních 10 % finálních prací. Setkáváme se s názorem, že modulární výstavba není krásná. K tomu lze říci pouze jedno – tak jako cihla nemůže za to, jak budova vypadá, tak nemůže ani modul za to, jak celý projekt dopadl. Architektonický výraz budovy, ať už je cihelná nebo modulární, má v rukou pouze architekt.

Interiér mateřské školy

Státní program na výstavbu modulárních bytových domů

Na západ od našich hranic, ale i v USA, Austrálii, Japonsku je chápána modulární výstavba jako jedna z dalších možností pořízení objektů. Existují zde komory a asociace modulární výstavby a architektury, systém se vyučuje na vysokých školách a různí odborníci se dále specializují v oboru. Modulární bytové domy splňují veškeré technické požadované parametry. KOMA systém umožňuje výstavbu modulárních objektů z modulů půdorysných rozměrů až 11 x 3,5m do pěti podlaží. Nicméně v zahraničí existuje nejvyšší modulární budova Apex House v Londýně, která má 29 podlaží a 560 místností a slouží pro studentské ubytování. Nejedná se tudíž o jakési dočasné řešení. Modulárním systémem se běžně realizují školské stavby, zázemí pro sportovce, domovy pro seniory, sportovní zázemí s výhodou možnosti přemístění celé budovy tam, kde je potřeba. V Německu například, když hledala vláda efektivní výstavbu bytových domů, uspořádala prostřednictvím sdruženi bytového průmyslu GdW výběrové řízení na návrh a dodávky modulárních a sériově vyráběných bytových domů. Prohlédněte si výsledek.

Interiér modulárního bytového domu pro seniory a startovací byty, Paříž Francie

Cirkulární ekonomika a životní prostředí

Modulární výstavba navíc odpovídá současným trendům tzv. cirkulární ekonomiky. Na jednu stranu lze pochopit, že se vyrábí výrobky s omezenou životností, bez možnosti repase pro to, aby se vyráběly a kupovaly stále nové a nové produkty a tím se udržovala rostoucí ekonomika. Na druhou stranu se ale spotřebovává stále více a více energií, vytváří se odpady a ničí se životní prostředí. Na proti tomu modulární výstavba umožňuje využívat modulární objekty po dožití na jednom místě, využít je na jiném místě – například modulární mateřské školy nebo dočasné pavilony světových výstav či moduly sloužící jako zázemí, restaurace nebo hotely na mezinárodních sportovních událostech jako jsou Olympiády nebo Mistrovství světa. Jednotlivé moduly lze repasovat a využít i jednotlivě, nemusí se celý objekt prostě bez dalšího užití nenávratně zdemolovat.

Nebojte se modulárních staveb a zařaďte se po bok progresivních investorů.

KOMA MODULAR s.r.o.

logo
Sídlo firmy
Říčanská 1191
76312 Vizovice

telefon: +420 577 007 711
e-mail: info@koma-modular.cz

web: www.koma-modular.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Solidární hotel

Společnost DOSTING se mění na KOMA FACADE

Společnost DOSTING s. r. o., specialista při realizaci prosklených a provětrávaných fasád, hliníkových výplní stavebních otvorů a střešních světlíků, vstoupila koncem roku 2016 do firmy KOMA. KOMA se tak rozrostla na pět společností – KOMA MODULAR, KOMA RENT, KOMA SLOVAKIA a KOMA SPACE.

Prezentace BMW na FFKV 2016

Pop-up architektura ožívá i díky City modulům

Architektura se mění v zážitek, který v sobě snoubí účelnost s uměleckou instalací. Důkazem toho je i několik zajímavých Pop-up realizací společnosti KOMA MODULAR, které byly k vidění na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. City moduly zde sloužily jako zázemí pro Českou televizi i prostor pro…

KOMA restaurace se šatnami pro zaměstnance - rok výstavby 2013

KOMA MODULAR aneb čtvrtstoletí výroby modulárních domů

Společnost KOMA MODULAR působí na trhu modulární výstavby a architektury již 25 let. Díky ní se dnes běžně budují modulární školské stavby, sídla firem a různé objekty pro podnikání všeho druhu. Za čtvrtstoletí KOMA vyrobila tolik modulů, které by tvořily město pro 70 000 obyvatel.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA