REKLAMA
Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak na chytré osvětlení?

Při návrhu nového bytu nebo domu je dobré si uvědomit, že náš organismus je přizpůsobený dennímu cyklu a je zvyklý na přirozený sluneční svit. Nikdo z nás není adaptovaný na život v uzavřeném prostředí, kdy celé dny trávíme v místnostech a jiných prostorách pod umělým osvětlením. Nedostatek slunce pak přináší únavu, bolesti hlavy, pálení očí, deprese nebo taky syndrom vyhoření.

V dnešní době však máme prostředky a technologie, pomocí kterých umíme navodit i ve vnitřním prostředí přirozený cyklus denního světla, tedy východ a západ slunce. To má pozitivní vliv na koncentraci při práci, na regeneraci i na odpočinek. Při volbě osvětlení v dané místnosti je proto vhodné brát zřetel na biologické účinky světla.

Dostatečná stimulace organismu správným světlem vede k vyšší produktivitě při práci i ke správnému rozvoji psychických i fyzických dovedností. U dětí je tato stimulace potřebná k jejich ideálnímu psychomotorickému vývoji a správnému rozvoji imunitního systému. U dospělých lidí působí světlo jako protektivní faktor civilizačních chorob, onemocnění očí, sexuální frustrace, rakoviny, deprese a únavy.

Biologické účinky světla jsou podmíněny především jeho teplotou (barvou), intenzitou a dobou expozice. Teplota se udává v Kelvinech [K], intenzita v Luxech [lx]. Výbornou volbou pro osvětlení celé místnosti jsou takové zdroje, u kterých lze nastavit barvu a intenzitu světla podle denní doby, vykonávané činnosti nebo ročního období. Vhodná jsou i světla, která umí postupně zvyšovat svoji intenzitu a pomalu se rozsvěcí. Prudký záblesk v přírodě totiž znamená nějaké nebezpečí, třeba blesk, požár nebo explozi, a náš mozek na tyto signály podvědomě reaguje.

Ráno teplá, při práci studená

Pro ranní vstávání je z biologického hlediska příjemné tlumené světlo teplejší barvy, která se postupně mění na studenější (bílé) a zvyšuje intenzitu. Ideálně tedy automatický režim, který zhruba půl hodiny před vaším budíkem simuluje rozednění a ideálně tak připraví tělo na probuzení. Tuto funkci umí chytrý systém výrobce Schneider Electric, který umožňuje regulaci teploty (barvy) světla a plynulý nástup intenzity.

Vzhledem k tomu, že většina lidí tráví spoustu času zavřená v práci, mělo by být osvětlení právě to nejdůležitější. Vědci proto stanovili ideální cykly plynulé změny teploty světla pro různé činnosti tak, aby napomáhaly vysoké produktivitě člověka a potlačovaly denní únavu.

Podrobnější vysvětlení vlivu umělého osvětlení najdete v článku od Mgr. Šárky Mandíkové, kde se mimo jiné dočtete o účincích slunečního světla na hormonální systém. Článek byl sestaven z odborné literatury a studií, které jsou uvedeny jako prameny.

Jak se vyhnout nevhodnému osvětlení, které může způsobit například problémy se spánkem? Chytrý systém od společnosti Schneider Electric je schopen vhodně řídit teplotu (odstín) bílé barvy a její intenzitu v závislosti na denní době, tak abyste se cítili ve Vaší domácnosti co nejlépe. Systém také umožňuje svítidla plynule stmívat. Příkladem může být postupné rozsvěcení světla ve vaší ložnici, které bude simulovat východ slunce během zimního období.

Dotykový panel KNX Multitouch Pro je součástí chytrého systému pro domácnosti od společnosti Schneider Electric. Jedná se o víceúčelový nástěnný ovladač, který Vám umožní manuální zásah do jinak automatického řízení osvětlení.

Výše je uveden způsob ovládání stmívání, nastavení teploty bíle barvy a výběrů barvy svítidla RGB.

KNX Mutlitouch Pro je velmi všestranný ovladač, mimo osvětlení má mnoho dalších funkcí. Přečtete si o něm více v našem dalším článku.

Schneider Electric CZ, s. r. o.

logo
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5 - Jinonice

telefon: +420 281 088 111, + 420 382 766 333 , Fax: +420 224 810 849
e-mail: podpora@schneider-electric.com

web: www.se.com/cz/cs/, www.inteligentni-bydleni.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Nový web vypinac.cz nabízí výběr stylových vypínačů a zásuvek

Nový web vypinac.cz nabízí výběr stylových vypínačů a zásuvek

Nový webový portál vypinac.cz nabízí řadu užitečných funkcionalit. Díky nim si koncoví uživatelé, ale i odborníci z řad elektrikářů jednoduše navolí design vypínačů a zásuvek, jejich množství a systém za ně sám vypočítá všechny potřebné komponenty a přesměruje na e-shop s dostupným zbožím.

Dejte tvar svým představám s novými stylovými vypínači Sedna Design/Elements

Dejte tvar svým představám s novými stylovými vypínači Sedna Design/Elements

Jako interiéroví architekti i jako nadšení laici oceníte u nové řady vypínačů jejich vzhled ušlechtilých materiálů jako kamene, dřeva, skla nebo kovu. Samozřejmě přivítáte i jejich dobrou cenu. Produktová řada vypínačů a zásuvek Sedna Design/Elements společnosti Schneider Electric je navržena s ohledem na představy…

Průzkum Schneider Electric o přístupu k energetickému managementu

Průzkum Schneider Electric o přístupu k energetickému managementu

Jen 30 % podniků uvažuje zavést technologie, které umožňují řídit výrobu i spotřebu elektřiny z obnovitelných zdrojů - jde o takzvané mikrogridy či řešení, která optimalizují dodávku energií podle aktuální spotřeby (demand response).

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA