Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Průzkum Schneider Electric o přístupu k energetickému managementu

Jen 30 % podniků uvažuje zavést technologie, které umožňují řídit výrobu i spotřebu elektřiny z obnovitelných zdrojů - jde o takzvané mikrogridy či řešení, která optimalizují dodávku energií podle aktuální spotřeby (demand response).

Přístup k řízení energií? Většina firem kopíruje svoji konkurenci

„Sledované firmy přistupují k energetickému managementu po starém a 85 % z nich tvrdí, že podnikají kroky pro snížení emisí přibližně v takovém rozsahu, jako jejich konkurence.  Ekologické projekty, které podniky doteď navrhly nebo už rozeběhly, se soustřeďují především na úsporu energií, vody a redukci odpadů. Jen málo firem zavádí sofistikovanější strategie a pokročilé technologie pro energetický management a snižování emisí,“ shrnuje Radko Svrdlin, generální ředitel společnosti Schneider Electric CZ, která je hlavním hráčem v oblasti řízení energie a průmyslové automatizace.

Řízení energetické efektivnosti Foto: Schneider Electric

Hlavní překážky: Nekvalitní řízení energií a nekoordinovaná práce s daty

Hlavní překážka efektivnějšího managementu energií je podle Radko Svrdlina v samotném řízení energií. „Až 61 % respondentů uvedlo, že v oblasti energetické efektivity a trvalé udržitelnosti nejsou jejich firemní oddělení zkoordinovaná. K dalším bariérám patří nedostatečný datový management, respektive podceňování důležitosti práce s daty. Údaje ze systémů na výrobu energie a řízení její spotřeby jsou roztroušená po množství poboček či v různých lokalitách.

Větrná energie Foto: Bureau Veritas

Polovina firem plánuje nové projekty v oblasti obnovitelných zdrojů

Průzkum Schneider Electric přinesl i několik povzbudivých zjištění. Více než polovina firem už například rozběhla nebo do dvou let plánuje spustit projekty v oblasti obnovitelných zdrojů energií. „Plány pro budoucnost nejsou dílem jen jednoho oddělení, ale širší spolupráce vícerých týmů. Důležité je i to, že se v nich angažuje nejvyšší vedení. V zhruba třech čtvrtinách firem schvaluje tyto iniciativy top management, generální, finanční či provozní ředitelé. Ačkoli návratnost investic je pro ně stále nezanedbatelným faktorem při rozhodování, podniky začínají nazírat na tyto investice z dlouhodobější perspektivy. Například víc než polovina respondentů při hodnocení projektů zohledňuje i vliv na životní prostředí,“ přibližuje výsledky šetření Radko Svrdlin, generální ředitel společnosti Schneider Electric.

O průzkumu Schneider Electric

Průzkum realizovala pro společnost Schneider Electric agentura GreenBiz Research. Zapojili se do něj odborníci na energetickou efektivitu a environmentální management z 236 firem a 11 odvětví.

Schneider Electric CZ, s. r. o.

logo
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5 - Jinonice

telefon: +420 281 088 111, + 420 382 766 333 , Fax: +420 224 810 849
e-mail: podpora@schneider-electric.com

web: www.se.com/cz/cs/, www.inteligentni-bydleni.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Nový web vypinac.cz nabízí výběr stylových vypínačů a zásuvek

Nový web vypinac.cz nabízí výběr stylových vypínačů a zásuvek

Nový webový portál vypinac.cz nabízí řadu užitečných funkcionalit. Díky nim si koncoví uživatelé, ale i odborníci z řad elektrikářů jednoduše navolí design vypínačů a zásuvek, jejich množství a systém za ně sám vypočítá všechny potřebné komponenty a přesměruje na e-shop s dostupným zbožím.

Dejte tvar svým představám s novými stylovými vypínači Sedna Design/Elements

Dejte tvar svým představám s novými stylovými vypínači Sedna Design/Elements

Jako interiéroví architekti i jako nadšení laici oceníte u nové řady vypínačů jejich vzhled ušlechtilých materiálů jako kamene, dřeva, skla nebo kovu. Samozřejmě přivítáte i jejich dobrou cenu. Produktová řada vypínačů a zásuvek Sedna Design/Elements společnosti Schneider Electric je navržena s ohledem na představy…

Jak na chytré osvětlení?

Jak na chytré osvětlení?

Při návrhu nového bytu nebo domu je dobré si uvědomit, že náš organismus je přizpůsobený dennímu cyklu a je zvyklý na přirozený sluneční svit. Nikdo z nás není adaptovaný na život v uzavřeném prostředí, kdy celé dny trávíme v místnostech a jiných prostorách pod umělým osvětlením. Nedostatek slunce pak přináší únavu,…

Spínače a zásuvky ASFORA upoutají elegantním, hranatým designem

Spínače a zásuvky ASFORA upoutají elegantním, hranatým designem

Řada interiérových spínačů a zásuvek ASFORA se hodí nejen pro domácnosti, ale využití najde také v malých a středních kancelářských budovách. Perfektně ladí s každým interiérem a k dostání je ve dvou barevných variantách – bílé a krémové.

Chcete dopřát svým hotelovým hostům nezapomenutelné zážitky?

Chcete dopřát svým hotelovým hostům nezapomenutelné zážitky?

Řešení správy pokojů pro hosty od Schneider Electric jsou navržena s cílem poskytnout hostům kontrolu nad zážitkem, na který nezapomenou. Zároveň zvyšují provozní efektivitu a napomáhají dosáhnout až 44 % úspor.