Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Střechy s oxidem titaničitým mohou likvidovat smog

Kalifornská univerzita boduje. Výzkumníci z laboratoří chemického a materiálového inženýringu v Riverside (UCR) otestovali zatím první prototypy ochranných nástřiků na bázi oxidu titaničitého, které dokáží aktivně pohlcovat smogové částice. Pokud by byly těmito látkami natřeny střechy domů, mohlo by prý dojít ke snížení koncentrace emisí v rezidenčních zónách až o 97 %.
Střechy s oxidem titaničitým mohou likvidovat smog

Koncentrace oxidů dusíku poklesla při testování v laboratorních podmínkách na ošetřených střechách v rozmezí od 88 – 97 %, a přitom náklady na postřik nepřesahují při plošné aplikaci více než pět dolarů na jednu bytovou jednotku. „Tím, že ze vzduchu odstraníme jednu nebo více reakčních složek, které se podílejí na tvorbě přízemního ozónu nebo smogu, můžeme výrazně zlepšit ovzduší nad celou Kalifornií,“ tvrdí chemik Kawai Tam (UCR).

Jak by to mohlo vypadat v praxi? Pokud by například byl sprejem na bázi oxidu titaničitého ošetřen jeden milion kalifornských střech, dokázaly by za jeden den polapat na jednadvacet tun oxidů dusíku. To jsou přibližně 4 % z jednodenní produkce emisí nad Kalifornií. Pětidolarová investice by ale mohla zásadním způsobem změnit kvalitu ovzduší nad městy jako San Bernardino, Orange nebo Los Angeles, kde se smogem a znečištěným vzduchem obyvatelé zápasí.

Zatímco v Kalifornii se nikdo ale k využití povrchových sprejů na bázi oxidu titaničitého nemá, v Holandsku už je s úspěchem vyzkoušeli na nástřik okrajů vozovek. A výsledek? V centrech měst o 45 % emisí méně.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy