Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Krávy na palubu! Budeme chovat hospodářská zvířata přímo ve městech?

Využitelný prostor souše není neomezený, zvlášť když počty obyvatel strmě narůstají. K zemědělské produkci je vhodná jen relativně skromná část suchozemského povrchu, a často si o místo konkuruje s rozrůstajícími sídly. A aby toho nebylo málo, do rovnice s omezeným počtem řešení vstupuje ještě hospodářská produkce masa. Hovězí se také musí někde pást. Rotterdamská společnost Beladon se teď pokouší v praxi demonstrovat alternativní přístup, jak tohle dilema vyřešit.

Už jsme tu měli články, které předkládali utopické vize o přesunu lidstva do mořských měst a na umělé ostrovy. Jinde se zase často hovořilo o přesunu zemědělské produkce na oceánské farmy. Ale Minke van Wingerden to zkouší ještě jinak. Obyvatelům rostoucích měst i zemědělcům uvolňuje prostor tím, že skot pro masnou i mléčnou produkci přesunuje z úrodných pastvin na vodu. A tuhle ideu ještě posiluje tím, že chov se odehrává prakticky na dohled místa spotřeby.

Farma společnosti Beladon, plovoucí na betonovém pontonu, je zakotvená přímo v Rotterdamu. Na její palubě se má nacházet čtyřicítka dojnic, které budou schopny produkovat 780 litrů mléka denně. Tím ale holandské sci-fi nekončí. Přes 80 % krmiva pro stračeny má pocházet z místních (tedy městských) zdrojů. Především by mělo jít o zbytky sladu a výmlatu lokálních pivovarů, nebo odpadními produkty z místních pekáren. Celé zařízení by přitom mělo být maximálně automatizované, a umožnit přítomnému skotu maximální standard welfare.

Zdroj: Beladon

Celá idea napadla van Wingerdena  v roce 2012, kdy se zasekl v New Yorku během hurikánu Sandy. Výpadek zásobování ho na vlastní oči přesvědčil o tom, jak jsou moderní města nesoběstačná. A napadlo jej produkci přiblížit spotřebitelským řetězcům. Čistě technicky mu přišly nejméně náročné plovoucí drůbežárny, ale zajímalo jej, jak dalece je možné myšlenku posunout. V roce 2016 se stal tenhle koncept hodně diskutovaným, ale jako všechny nekonvenční nápady trochu zapadl. Zdálo se, že kraví farma se konat nebude.

A platilo to až do letošního srpna, kdy v Rotterdamu zakotvil betonový ponton. Na jeho profilu nyní probíhá stavba dvoupatrové farmy, která má „řešit problematiku urbanizace, rostoucí populace, nedostatku zemědělské půdy.“ A také znovu-napojit spotřebitele na výrobu, aby si děti nemyslely, že mléko se vyrábí v supermarketu. Van Wingerdenův nápad tak získává velmi konkrétní obrysy, které mohou v konečném důsledku výrazně pozměnit tvář našich měst.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto ČKAIT: Některé z oceněných staveb 20. ročníku Cena inženýrské komory 2023 (zmíněné v textu)

Cena inženýrské komory se blíží do finále. Hlasovat můžete do 31. července

Soutěž, která si získala zaslouženou pozornost, postoupila již do 21. ročníku. Výsledky za rok 2024 budou vyhlášeny 18. října během slavnostního shromáždění delegátů ČKAIT. Kromě odborníků se může do hlasování o nejlepší inženýrské stavby a návrhy zapojit i veřejnost. Kdo se letos uchází…

Foto: BoysPlayNice

Dvoupodlažní dřevostavba v úzkém sepětí s přírodou

Projekt vznikl z potřeby investora Vojenských lesů a majetků SR jako administrativní areál umístěný v přírodě, v přímém kontaktu s lesy, které investor spravuje. Je téměř uhlíkově neutrální a energeticky nezávislý. Materiálem hlavní administrativní budovy je v souladu s celkovou filozofií dřevo.

Foto: Organizátor soutěže Česká cena za architekturu (ČKA)

Skončil nominační večer soutěže Česká cena za architekturu. Představil porotu a pětadvacet realizací, které postupují do užšího výběru

Tradiční architektonické klání pokračuje 10. ročníkem. Na nominačním večeru byla kromě zveřejnění postupujících staveb udělena Pocta ČKA, předána Cena za výjimečný počin v oblasti architektury a poprvé v historii bylo spuštěno hlasování veřejnosti. Výsledky budou slavnostně vyhlášeny během…

Foto: Matej Hakár

Plynoucí prostor s markantním stíněním přesahy střechy

Paralela se žábrami ryby je vcelku přiléhavá, stěny, které cloní jednotlivé části od sousedů i od vstupu, umožňují zároveň zdařile otevřenost dispozice ve směru zahrady, kterou si dům jednoznačně žádá. Takto použité šikminy se promítají do více částí domu včetně mobiliáře, kupříkladu kuchyňského pultu.