REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Krávy na palubu! Budeme chovat hospodářská zvířata přímo ve městech?

Využitelný prostor souše není neomezený, zvlášť když počty obyvatel strmě narůstají. K zemědělské produkci je vhodná jen relativně skromná část suchozemského povrchu, a často si o místo konkuruje s rozrůstajícími sídly. A aby toho nebylo málo, do rovnice s omezeným počtem řešení vstupuje ještě hospodářská produkce masa. Hovězí se také musí někde pást. Rotterdamská společnost Beladon se teď pokouší v praxi demonstrovat alternativní přístup, jak tohle dilema vyřešit.

Už jsme tu měli články, které předkládali utopické vize o přesunu lidstva do mořských měst a na umělé ostrovy. Jinde se zase často hovořilo o přesunu zemědělské produkce na oceánské farmy. Ale Minke van Wingerden to zkouší ještě jinak. Obyvatelům rostoucích měst i zemědělcům uvolňuje prostor tím, že skot pro masnou i mléčnou produkci přesunuje z úrodných pastvin na vodu. A tuhle ideu ještě posiluje tím, že chov se odehrává prakticky na dohled místa spotřeby.

Farma společnosti Beladon, plovoucí na betonovém pontonu, je zakotvená přímo v Rotterdamu. Na její palubě se má nacházet čtyřicítka dojnic, které budou schopny produkovat 780 litrů mléka denně. Tím ale holandské sci-fi nekončí. Přes 80 % krmiva pro stračeny má pocházet z místních (tedy městských) zdrojů. Především by mělo jít o zbytky sladu a výmlatu lokálních pivovarů, nebo odpadními produkty z místních pekáren. Celé zařízení by přitom mělo být maximálně automatizované, a umožnit přítomnému skotu maximální standard welfare.

Zdroj: Beladon

Celá idea napadla van Wingerdena  v roce 2012, kdy se zasekl v New Yorku během hurikánu Sandy. Výpadek zásobování ho na vlastní oči přesvědčil o tom, jak jsou moderní města nesoběstačná. A napadlo jej produkci přiblížit spotřebitelským řetězcům. Čistě technicky mu přišly nejméně náročné plovoucí drůbežárny, ale zajímalo jej, jak dalece je možné myšlenku posunout. V roce 2016 se stal tenhle koncept hodně diskutovaným, ale jako všechny nekonvenční nápady trochu zapadl. Zdálo se, že kraví farma se konat nebude.

A platilo to až do letošního srpna, kdy v Rotterdamu zakotvil betonový ponton. Na jeho profilu nyní probíhá stavba dvoupatrové farmy, která má „řešit problematiku urbanizace, rostoucí populace, nedostatku zemědělské půdy.“ A také znovu-napojit spotřebitele na výrobu, aby si děti nemyslely, že mléko se vyrábí v supermarketu. Van Wingerdenův nápad tak získává velmi konkrétní obrysy, které mohou v konečném důsledku výrazně pozměnit tvář našich měst.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Trojská lávka - archivní snímek, fotolia, romanple

Autor zřícené Trojské lávky definitivně osvobozen

S argumenty, které na obhajobu obou osob obžalovaných v kauze tzv. Trojské lávky zaznívaly od počátku, se ztotožnil i odvolací senát pražského městského soudu. Oba inženýři, jež obžaloba vinila z pádu lávky v roce 2017, tak byli zproštěni viny. Finálně, pokud nebude rozsudek napaden dovoláním. V kauze na straně…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA