REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Krávy na palubu! Budeme chovat hospodářská zvířata přímo ve městech?

Využitelný prostor souše není neomezený, zvlášť když počty obyvatel strmě narůstají. K zemědělské produkci je vhodná jen relativně skromná část suchozemského povrchu, a často si o místo konkuruje s rozrůstajícími sídly. A aby toho nebylo málo, do rovnice s omezeným počtem řešení vstupuje ještě hospodářská produkce masa. Hovězí se také musí někde pást. Rotterdamská společnost Beladon se teď pokouší v praxi demonstrovat alternativní přístup, jak tohle dilema vyřešit.

Už jsme tu měli články, které předkládali utopické vize o přesunu lidstva do mořských měst a na umělé ostrovy. Jinde se zase často hovořilo o přesunu zemědělské produkce na oceánské farmy. Ale Minke van Wingerden to zkouší ještě jinak. Obyvatelům rostoucích měst i zemědělcům uvolňuje prostor tím, že skot pro masnou i mléčnou produkci přesunuje z úrodných pastvin na vodu. A tuhle ideu ještě posiluje tím, že chov se odehrává prakticky na dohled místa spotřeby.

Farma společnosti Beladon, plovoucí na betonovém pontonu, je zakotvená přímo v Rotterdamu. Na její palubě se má nacházet čtyřicítka dojnic, které budou schopny produkovat 780 litrů mléka denně. Tím ale holandské sci-fi nekončí. Přes 80 % krmiva pro stračeny má pocházet z místních (tedy městských) zdrojů. Především by mělo jít o zbytky sladu a výmlatu lokálních pivovarů, nebo odpadními produkty z místních pekáren. Celé zařízení by přitom mělo být maximálně automatizované, a umožnit přítomnému skotu maximální standard welfare.

Zdroj: Beladon

Celá idea napadla van Wingerdena  v roce 2012, kdy se zasekl v New Yorku během hurikánu Sandy. Výpadek zásobování ho na vlastní oči přesvědčil o tom, jak jsou moderní města nesoběstačná. A napadlo jej produkci přiblížit spotřebitelským řetězcům. Čistě technicky mu přišly nejméně náročné plovoucí drůbežárny, ale zajímalo jej, jak dalece je možné myšlenku posunout. V roce 2016 se stal tenhle koncept hodně diskutovaným, ale jako všechny nekonvenční nápady trochu zapadl. Zdálo se, že kraví farma se konat nebude.

A platilo to až do letošního srpna, kdy v Rotterdamu zakotvil betonový ponton. Na jeho profilu nyní probíhá stavba dvoupatrové farmy, která má „řešit problematiku urbanizace, rostoucí populace, nedostatku zemědělské půdy.“ A také znovu-napojit spotřebitele na výrobu, aby si děti nemyslely, že mléko se vyrábí v supermarketu. Van Wingerdenův nápad tak získává velmi konkrétní obrysy, které mohou v konečném důsledku výrazně pozměnit tvář našich měst.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zdroj: AdobeStock - pressmaster

Žáků odborných škol přibývá. Covid-19 zájem o řemeslo nesnížil

Praktická výuka je pro studium řemesla stěžejní. Kvůli protiepidemickým opatřením se ale v loňském školním roce učni do školních dílen téměř nepodívali. I proto se ředitelé středních odborných škol báli, že do prvních ročníků letos nastoupí výrazně méně žáků. Jejich obavy se ale nenaplnily. Naopak. Většina středních…

Zdroj: AdobeStock - vladimirnenezic-1

Není sklo jako sklo. Okenní skla mají technické možnosti, které se vyplatí využívat

Není sklo, jako sklo. Okenní sklo může mít různé vlastnosti. Na domě můžeme využít skla akustická, protipožární, bezpečnostní. Náhledem do budoucnosti je technologie aktivních skel, které se zatemňují či zmatní řízeně. Začneme ale pěkně popořadě. Z čeho se okenní sklo skládá? A proč se nedávají na celý dům stejná skla?

Energeticky efektivní budovy mohou zachraňovat životy. Dává to smysl?

Energeticky efektivní budovy mohou zachraňovat životy. Dává to smysl?

Ve Spojených státech amerických jsou budovy odpovědné za spotřebu 40 % veškeré energie. Ukazovat prstem na USA se pochopitelně nemusí Evropanům vyplatit, protože už nás ta samá hodnota atakuje hranici 55 %. A právě proto by nás měla zajímat prakticky laděná studie, za níž stojí univerzita v Yale a ekonomové z týmu…

Zdroj: TZB-info

Jak rekonstruovat a provozovat bytový dům? Poradíme na konferenci. Registrujte se!

S rozvojem technologií, zvyšováním podpory z dotačních programů a s novými povinnostmi z oblasti elektromobility čekají nové i stávající bytové domy nové investice. Jak se na ně připravit a kde na ně vzít? I to bude tématem konference Rekonstrukce a provoz bytových domů, kterou pořádá portál TZB-info 3. listopadu v…

REKLAMA