REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Krávy na palubu! Budeme chovat hospodářská zvířata přímo ve městech?

Využitelný prostor souše není neomezený, zvlášť když počty obyvatel strmě narůstají. K zemědělské produkci je vhodná jen relativně skromná část suchozemského povrchu, a často si o místo konkuruje s rozrůstajícími sídly. A aby toho nebylo málo, do rovnice s omezeným počtem řešení vstupuje ještě hospodářská produkce masa. Hovězí se také musí někde pást. Rotterdamská společnost Beladon se teď pokouší v praxi demonstrovat alternativní přístup, jak tohle dilema vyřešit.

Už jsme tu měli články, které předkládali utopické vize o přesunu lidstva do mořských měst a na umělé ostrovy. Jinde se zase často hovořilo o přesunu zemědělské produkce na oceánské farmy. Ale Minke van Wingerden to zkouší ještě jinak. Obyvatelům rostoucích měst i zemědělcům uvolňuje prostor tím, že skot pro masnou i mléčnou produkci přesunuje z úrodných pastvin na vodu. A tuhle ideu ještě posiluje tím, že chov se odehrává prakticky na dohled místa spotřeby.

Farma společnosti Beladon, plovoucí na betonovém pontonu, je zakotvená přímo v Rotterdamu. Na její palubě se má nacházet čtyřicítka dojnic, které budou schopny produkovat 780 litrů mléka denně. Tím ale holandské sci-fi nekončí. Přes 80 % krmiva pro stračeny má pocházet z místních (tedy městských) zdrojů. Především by mělo jít o zbytky sladu a výmlatu lokálních pivovarů, nebo odpadními produkty z místních pekáren. Celé zařízení by přitom mělo být maximálně automatizované, a umožnit přítomnému skotu maximální standard welfare.

Zdroj: Beladon

Celá idea napadla van Wingerdena  v roce 2012, kdy se zasekl v New Yorku během hurikánu Sandy. Výpadek zásobování ho na vlastní oči přesvědčil o tom, jak jsou moderní města nesoběstačná. A napadlo jej produkci přiblížit spotřebitelským řetězcům. Čistě technicky mu přišly nejméně náročné plovoucí drůbežárny, ale zajímalo jej, jak dalece je možné myšlenku posunout. V roce 2016 se stal tenhle koncept hodně diskutovaným, ale jako všechny nekonvenční nápady trochu zapadl. Zdálo se, že kraví farma se konat nebude.

A platilo to až do letošního srpna, kdy v Rotterdamu zakotvil betonový ponton. Na jeho profilu nyní probíhá stavba dvoupatrové farmy, která má „řešit problematiku urbanizace, rostoucí populace, nedostatku zemědělské půdy.“ A také znovu-napojit spotřebitele na výrobu, aby si děti nemyslely, že mléko se vyrábí v supermarketu. Van Wingerdenův nápad tak získává velmi konkrétní obrysy, které mohou v konečném důsledku výrazně pozměnit tvář našich měst.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Vodní plocha - ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia.com

V Krnově zahájili územní řízení ke stavbě přehrady

Stavební úřad v Krnově zahájil proces územního řízení na výstavbu přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku. Stavba by měla začít v roce 2025. Dnes to řekla mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková. Obec Nové Heřminovy ale s projektem nesouhlasí a podniká veškeré možné kroky, které mají jeho realizaci…

Zdroj: Fotolia.com

Jak prohlásit dům za kulturní památku. Návrh může podat kdokoli, majitele nelze obcházet

Možná vás napadlo, že právě váš dům vykazuje takové hodnoty, že by si zasloužil být kulturní památkou. Jak jej památkou vyhlásit? Jak zažádat a komu? Jak celý proces prohlášení stavby kulturní památkou probíhá? A jak zjistit zda právě tato stavba má šanci na zápis mezi kulturní památky? Poví nám pracovník NPÚ Matěj…

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní rodinný dům ze dřeva na hraně strmého svahu

Vypořádat se se strmým svahem je pro architekta výzvou. Ateliér Sféra se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Výsledkem je příjemná třípodlažní dřevostavba v pasivním standardu zapuštěná do terénu s přímým vstupem do zahrady.

Zateplování, Kingspan, ilustrační obrázek, foto redakce

Energetická střediska EKIS poradí zdarma s úsporami energií

Energetické konzultační a informační středisko - tedy EKIS poradí podnikatelům, správcům bytových domů i obyvatelům rodinných domů, jak uspořit energie. Techničtí specialisté pomohou s přípravou konkrétních řešení. Konzultace jsou dvakrát týdně zdarma.

Zateplení fasády, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com, m_kara

Na bezúročné úvěry na zateplování domů má fond investic miliardu

Na bezúročné úvěry na zateplování bytových domů má Státní fond podpory investic (SFPI) vyčleněnu miliardu korun. V programu Zateplování aktuálně přijal 118 žádostí za 440 milionů korun. Úvěr je možné získat od 500.000 do 90 milionů korun na dobu 20 let. Sdělilo to ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), pod které fond…

REKLAMA