REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nová přístavní čtvrť v dánském Aarhusu

Skoro po 10 letech se konečně stane skutečnosti dlouho očekávaná výšková budova Lighthouse* (Maják) v dánském městě Aarhus a fermacell bude u toho! Sádrovláknité desky fermacell se velmi výrazně podílejí na dokonalosti nejvyšší budovy Dánska, která by měla být dokončena v roce 2020.

Hlavní myšlenkou projektu jako je Lighthouse* bylo vytvořit atraktivní a všestrannou městskou oblast v přístavu v Aarhusu. Aarhus [óʳhus] je druhé největší město Dánska, má přibližně 300.000 obyvatel a leží na východním pobřeží Jutského poloostrova při Århuském zálivu. Otevřenost, živost a rozmanitost charakterizují novou čtvrť, která je kombinací výškové budovy s malými skupinami terasových domů. Rezidenční část tvoří 270 bytů a 30 terasových domů. Architektonická podoba vznikla díky úzké spolupráci UNStudio z Amsterdamu, atelieru 3XN Architects s centrálou v Kodani a odborníků na městské prostředí Gehl Architects z Kodaně.

Na takto vysokou stavbu, jakou je dominanta celé čtvrti, je nutná kombinace lehkých a současně pevných materiálů. Proto byly pro konstrukce apartmánů vybrány sádrovláknité desky fermacell s profilovanou TB hranou, které splňují nejpřísnější požadavky na požární odolnost i ochranu životního prostředí. Desky mají skvělé zvukově izolační vlastnosti, jejich vysoké ekologické hodnoty byly potvrzeny instituty, jako jsou Eco-Umweltinstitut v Kolíně či Institutem pro stavební biologii v Rosenheimu. Výhodou desek fermacell s profilovanou TB hranou je mimo jiné také urychlení tmelení a spárování.

Výrazný podíl na vzhledu nové čtvrti má architektonický ateliér 3XN. Základním cílem návrhu bylo poskytnout všem domům přístup k slunci z jihu a nabídnout pohledy ven ze severu. Rezidenční prostory nemají odvrácené zadní části, výrazně se uplatňuje role fasády, jejichž charakteristické vzory jsou založeny na odrazu světla ve vodě. Prostor je koncipován primárně pro pěší a cyklisty a jeho výsledná podoba vychází z územního plánu města Aaarhus a odráží specifiku oblasti, místní povětrnostní podmínky i aktuální společenské a kulturní trendy.

Podoba nové přístavní čtvrti se začala rodit v roce 1997, kdy se městská rada v Aarhusu rozhodla proměnit bývalý kontejnerový přístav Nordhavn v přístavu Aarhus na novou atraktivní oblast, využívající výhody blízkosti centra města a blízké zátoky a lesa. Nové budovy nabízí výhled na zátoku Aarhus Bay, celá čtvrť je současně jen kousek od centra města. Projekt Lighthouse* je nejnovější částí dlouhodobého projektu, jehož výstavba začala v roce 2008. Většina budov bude dokončena letos, celá výstavba by měla být ukončena v roce 2021. Nová čtvrť proměnila starý přístav na novou obytnou, vzdělávací, obchodní a rekreační oblast. Ta kromě nových budov obsahuje i přímořskou promenádu a síť vodních kanálů. Dokončená čtvrť má za cíl udržet 10-12 000 obyvatel a cca 10.000 pracovních míst v celé oblasti. Přístavní čtvrť v Aarhusu je součástí rozsáhlých příměstských oblastí, které tvoří téměř celá stará přístavní čtvrť. Jedná se o jeden z největších přístavních developerských projektů v Evropě.

Informace o stavbě

Klient: NorCap
Lokace: Aarhus, Denmark
Velikost: 63.000 m2
Architektonický návrh: 3XN Architects ve spolupráci s UNStudio a Gehl Architects
Stav prací: 1. etapa dokončená v roce 2012, předpoklad dokončení 2. etapy v roce 2021
Typ objektů: bytové domy, prostory pro služby a vzdělávání, kanceláře
Použité materiály fermacell: sádrovláknité desky fermacell 12,5 mm s profilovanou TB hranou

James Hardie Europe GmbH, o.s.

logo
Žitavského 496
156 00 Praha 5 - Zbraslav

telefon: +420 296 384 330
e-mail: fermacell-cz@jameshardie.com

web: www.fermacell.cz/cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Fermacell prokázal své kvality na půdní vestavbě školy Karla Čapka v Praze

Fermacell prokázal své kvality na půdní vestavbě školy Karla Čapka v Praze

Budova postavená v duchu klasicizující secese se v roce 1961, sídlo současné Základní školy Karla Čapka, potřebovala nové učebny, prostory školní jídelny, sociální zařízení a komunikační zázemí plus nové schodiště. Fermacell splnil požadavky na požární odolnost, únosnost, limity hmotnosti i neprůzvučnost.

Inovativní vláknocementové obkladové panely James Hardie

Inovativní vláknocementové obkladové panely James Hardie

Na 12. veletrhu dřevěných staveb, konstrukcí a materiálů For Wood se se svou expozicí představí i společnost Fermacell. Představené novinky, obkladové desky HardiePlank ® a velkoformátové panely HardiePanel ® z vláknocementu od společnosti James Hardie, propůjčí dřevostavbě jedinečný charakter.

Cementovláknité desky Fermacell na podhledech, příčkách a sloupech loděnice Dukly

Cementovláknité desky Fermacell na podhledech, příčkách a sloupech loděnice Dukly

Větší posilovna, místnost s trenažéry, větší šatny. Veslaři a kanoisté pražské Dukly mají nyní lepší podmínky pro trénink. Na Císařské louce jim v průběhu loňského roku Metrostav opravil a rozšířil loděnici. Rekonstrukce trvala deset měsíců a včetně nákladů na projektovou dokumentaci stála přibližně 63 milionů korun.

fermacell Store finder funguje jako navigace či poptávkový formulář

Aplikace fermacell Store finder pro rychlé vyhledání prodejny

Aplikaci fermacell Store finder využijete při hledání konkrétního výrobku fermacell v prodejnách ve vašem okolí. Díky této novince si zboží vyberete a poptáte a poté v preferované prodejně zaplatíte a odeberete.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA