REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Interiér žižkovského hotelu pro milence byl pro architektku výzvou

Navštívili jste někdy milenecký azyl anebo hodinový hotel? V naší fotogalerii si teď bez ostychu a obav ze společenské kompromitace můžete projít výsledek rekonstrukce suterénu jednoho žižkovského domu.

Místo, které jste možná nehledali, ale vždycky jste si ho přáli najít. Tak charakterizují svůj podnik majitelé žižkovského Relaxačního centra. Že to zní trochu tajnosnubně? Výtečně, takový byl i záměr.

Doslova pod povrchem se tu totiž nachází instituce, která svou existencí rozněcuje zápalnou šňůru k netušené explozi fantazie. V suterénu realizovaný projekt Relax Underground je totiž plnocenným mileneckým azylem, hodinovým hotelem. Místem romantických dostaveníček, nahodilých neřestných setkání i dlouho plánovaných intimních schůzek.

Foto: BoysPlayNice

Speciální zakázka pro speciální okamžiky

Autorce tohoto díla, paní architektce Lence Míkové, nezbývá než gratulovat. Tohle je totiž zakázka, kterou je třeba procítit. I když vám tematicky není blízká, vyžaduje lidský přístup, cit a pořádnou dávku pochopení. Na škole vás totiž nenaučí, jak vypadá ten správný Speciální pokoj pro speciální chvíle. A takových se na ploše 120 metrů čtverečních, pod úrovní terénu, nachází v cílové lokalitě pět.

Podstatné také – pro diváka i případného uživatele je -  jak dalece dokázala autorka projektu odlišit funkční rozložení prostoru, a oprostila jej od zbytečného kýče. I v tomto navýsost specifickém místě prostě dokázala vytvořit originální styl. Takový, který vás na krátký čas dokáže naprosto pohltit, a odstřihnout od světa tam nahoře.

Foto: BoysPlayNice

Výzva pro architekta

Navrhnout speciální „relaxační centrum“, které v podstatě funguje jako hodinový hotel, může pro někoho znít jako zadání snů, pro mě to byla spíš výzva, na kterou jsem nakonec kývla,“ píše o projektu Míková. „Výzvou byl i samotný sklepní prostor na pražském Žižkově.“ Jak sama uvádí, její zásadní úvahy se týkaly toho, jak navodit pocit intimity, přitom prakticky odpovědět na specifika provozu. A přitom všem nevyznít hrubě a vulgárně. „Jak využít původní klenby a zdivo, aby to zároveň nepůsobilo jako středověká mučírna?“ klade si pohotově otázku a odpověď nachází ve snaze o vytvoření svébytného tajemného světa.

Tak trochu jiný svět

A to je právě ono. Svět na povrchu, to, co vidíme každý den, má už svá jasně daná pravidla. Ale co se děje mimo všetečné lidské zraky, skryto kdesi v podzemí? Můžeme jen hádat. Uzavřený svět vymezený profilem suterénu tak bylo možné uchopit podstatně svobodněji, bez doktrín pozemských pravidel. I když cesta do hlubin začíná masivní mříží, a pokračuje nekonečnou chodbou. Co se nachází za ní? „Rozhodla jsem se nabídnout něco jako lehce bizarní eleganci, trochu jako ve snu, mimo všední realitu,“ popisuje Míková. První překvapení?

Foto: BoysPlayNice

Světlo vás vede

Prostor v podzemí je přirozeně bez oken, ale čirou temnotu tu rozhodně nečekejte. Diskrétní zšeřelé kouty totiž zdařile doplňuje chytře instalované osvětlení. Jas vás neudeří do očí, ale spíše jemně proniká z podhledů a lemů pevných struktur, které vystupují z formálně upozaděných zdí. Jsou to kontury světla, které vás interiérem provádí. Originální? Míková nezapírá inspiraci estetikou filmy Davida Lynche. „Předobrazem vstupní chodby se vlastně stala zase scéna z filmu Under the Skin.“

Projekt, o kterém bude ještě slyšet

Tohle přiznání ale rozhodně nebolí. Je prostě nedílnou součástí toho, co bychom nejspíš uvnitř hodinového hotelu sami očekávali. Intimitu podporuje hra s umělým osvětlením a jeho různé efekty. Čistě technicky musel celý prostor splňovat jisté uživatelské nároky. Kromě nezbytné recepce a místností provozního zázemí je tu třeba také propracovaná klimatizace. Sprchy v koupelnách, toalety i bidetové spršky (párované po pěti pokojích s dvojlůžky), velmi kvalitní zvuk izolující dveře které doplňující akustiku umocňující masivní kamenné stěny, a také vyhřívání podlahy.

Foto: BoysPlayNice

S odhaleným hrubým zdivem kontrastuje minimalistické pojetí nových povrchů, které sjednocuje vždy jedna barva na všechno – podlahy, stěny, dveře i nábytek a doplňky,“ uvádí dále Lenka Míková. Neztratíte se tu. Modrý pokoj s vířivkou, zelený s pohodlnou designovou vanou, červený se sprchou. Tři pokoje jsou větší, s předsíňkou, dva pak výrazně menší, formálnější, podřízené účelu provozu. Pro posílení dojmu luxusu je přidán další doplňkový dekor – ve větších pokojích textura kamene, v těch menších pak téměř exotická kresba dřeva.“

Relax Underground se díky těmhle drobným detailům, pro které má Míková rozhodně smysl, zapíše do učebnic. A nejen proto, že nic takového tady ještě nebylo.

Foto: BoysPlayNice

Údaje o projektu

Název projektu: Relax Underground
Typ projektu: Rekonstrukce suterénu
Architektonické studio: Lenka Míková Architect
Lokalizace: Táboritská 10, Praha 3, Česká republika
Vedoucí projektu: Lenka Míková
Spolupráce: Vítězslav Danda, Kateřina Blahutová
Inženýring stavby: Petr Benedikt, Ateliér Okulet
Klient: Soukromá osoba/Relax Táboritská
Rok dokončení (finalizace): 2018
Zastavěná plocha: 120 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Interiér

Zdroj: Norihito Yamauchi

Rodinný dům boří zažité představy o bydlení

Pojmenovat projekt rodinného domu Osm střech, tři šatny skoro vypadá, jako by jeho tvůrci byli na štíru s fantazií. Jenže tenhle mimořádný projekt názorně dokládá, že invence architektům rozhodně nechyběla. Zažitá pravidla japonské rezidenční architektury staví na hlavu, a výsledkem je velmi svěží, moderní bydlení, ze ...

Zdoj: AdobeStock

Zelené kanceláře: O pětinu nižší nemocnost, o desetinu lepší profit

Sterilní kancelář, připomínající reklamu na čisticí prostředek? To už dnes neplatí, zvlášť když chcete prospět sobě i svým zaměstnancům. Aktuální série nezávislých studií vystavuje rostlinám v květináčích vynikající vysvědčení. Co všechno dokáže obyčejný fíkus?

Foto: Laura Stamer

Dřevostavba stará 115 let stojící v chráněném území je jako nová

Zachovat z původní dřevostavby, co se jen dá, a přitom nekompromitovat její historický styl. Tedy alespoň zvenčí, kde turistická chata Bakkedraget vypadá stejně jako před sto lety. Uvnitř je to ale o něčem jiném: překvapí vás útulný a vzdušný interiér moderního obydlí, který nezklame ani ty nejnáročnější obyvatele.

VIDEO: Zařiďte si byt v designu digitální romantiky

VIDEO: Zařiďte si byt v designu digitální romantiky

Po více než deseti letech byl k vidění na veletrhu o bydlení oblíbený typ doprovodného programu „vzorový byt“. Vidět jste jej mohli na veletrhzích For Habitat a Desing Shaker. Šlo o reálnou ukázku moderního, praktického a ergonomického bydlení v měřítku 1:1, která měla za cíl inspirovat širokou i odbornou veřejnost. ...

Rodinný dům, Veterná Poruba, SK Foto: Milan Hutera

Dřevostavba rodinného domu s výhledem na Nízké Tatry

Návrh rodinného domu ve Veterné Porubě je výjimečný mimo jiné citlivým začleněním moderní dřevostavby mezi okolní starší tradiční „chalupy“ v obci. Na první pohled je zřejmé, že u stavby jde o současnou architekturu, která čerpá z archetypálního tvarosloví a reaguje sedlovou střechou na historicky ověřenou formu ...

REKLAMA