REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

For Arch 2018: Nová zelená úsporám a Technologické fórum

Veletrh FOR ARCH 2018 odstartoval včera 18. 9. 2018 za účasti politických špiček a kromě debaty nad stavem stavebnictví proběhlo technologické fórum na téma Inovace a technologie. Mezi nejočekávanější novinky patřil ohlášení nových dotací v programu Nová zelená úsporám. I veletrh FOR ARCH se připojuje k oslavám 100 let republiky tématickou výstavou o architektuře České republiky a Slovenska za uplynulé století.
For Arch 2018: Nová zelená úsporám a Technologické fórum

V úterý 18. září 2018 dopoledne byl zahájen za účasti ministra dopravy Dana Ťoka, Kláry Dostálové ministryně pro místní rozvoj, Richarda Brabce ministra životního prostředí a Pavla Sehnala předsedy představenstva PVA veletrh For Arch, největší festival stavebnictví v České republice.

Pavel Sehnal po uvítání přítomných zhodnotil ve stručnost stav českého stavebnictví: „Po hubených letech přichází doba, kdy je stavebnictví v rozkvětu. Limitem pro nás je nedostatek řemeslníků a pracovníků, který je částečně způsoben disproporcí ve školství. Rád bych z tohoto místa poprosil vystavovatele, aby věnovali pozornost mladými lidem i zde na výstavišti. Možná jim přímo neprodáte střechu a nebudete z nich mít okamžitý zisk, nicméně je svým přístupem můžete nalákat ke stavebnímu oboru. Mladé lidi stavebnictví potřebuje.“

Že podpora mladých lidí a dětí nejsou jen planá slova, ale stojí za nimi i činy organizátorů veletrhu, dokládá pohled do doprovodného programu. V sobotu se budou totiž v hale 6 konat dětské dílničky pro rodiny s dětmi v rámci projektu Kutil Junior. To však trochu předbíháme.

Technologické fórum

Mezi zahajovací akce veletrhu FOR ARCH patří již druhým rokem Technologické fórum, které cílí převážně na zástupce státní správy, samosprávy, projektanty, inženýry a realizační firmy. Zatímco v loňském roce byla velkým tématem novela stavebního zákona, letos to bylo hodnocení dosavadního vývoje ve stavebnictví, kromě jiného i v kontextu soudobých trendů v hospodářské politice Evropské unie. Panelová diskuse se nesla spíše v kritickém duchu (novela zdaleka nesplnila všechna očekávání) a byly zde tlumeny i politické ambice diskutujících. Konstruktivněji probíhala odpolední debata, která odhalovala nové trendy ve stavebnictví, včetně dobrých příkladů staveb. Mezi hlavní témata patřilo zejména Stavebnictví 4.0, BIM, automatizace a robotizace ve stavebnictví a možnost víceoborové spolupráce.

Novinky v Nové zelené úsporám představeny na veletrhu FOR ARCH 2018

Přesně v poledne vyhlásil ministr životního prostředí Richard Brabec na stánku MŽP novinky v Nové zelené úsporám. Jako první se to mohli hned po přítomných na veletrhu dozvědět diváci živého vysílání portálu TZB-info.cz.

Mezi hlavní novinky programu NZÚ patří

  • Dotace na zateplení svépomocí
  • Dotace na výměnu kamen
  • Kompletní vyřízení přes internet.

Kompletní novinky v programu Nová zelená úsporám jsme sdělovali i v článku na ESTAV.cz.

Tradice českého stavebnictví na FOR ARCH 2018

Při procházce po veletrhu lze na některých expozicích narazit na připomínku oslav 100 let od vzniku Československé republiky. Samostatná výstava v hale 1, poblíž stánku TZB-info a ESTAV.cz je věnována českým a slovenským stavbám uplynulého století. V hale 6 je tématem práce kameníků a sochařů z Hořic kompozice inspirovaná číslicemi 1918 a 2018. Výročí připomínají i někteří výrobci stavebních materiálů, například na velkém stánku firmy Best se návštěvníci mohou cítit jako při cestování časem, stánek je zakomponován na celou šířku výstavní haly, jedna polovina se odkazuje k minulosti, druhá polovina expozice ukazuje současný design.

Právní poradna zdarma

Dnes 19. září můžete na stánku ESTAV.cz využít právní poradnu zdarma. Je zde přítomna JUDr. Petra Adámková, Ph.D. která je připravena konzultovat vaše dotazy ohledně povolování staveb i sousedských sporů. V pátek bude přítomen pan Radek Motzke, advokát a autor oblíbených článků na ESTAV.cz, který bude taktéž poskytovat své rady pro návštěvníky veletrhu zdarma. Kompletní informace o právní poradně jsme publikovali dříve.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu FOR PASIV

Architektem roku 2018 se stal Petr Hájek

Architektem roku 2018 se stal Petr Hájek

Ocenění za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech, cenu Architekt roku 2018, získal přední český architekt a pedagog Petr Hájek. Čestné uznání poroty obdržela Dagmar Vernerová, která ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška