REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Jak vybrat kalové čerpadlo?

Je to velmi dobrý pomocník, který najde využití nejenom na stavbách, ale třeba také u rodinných domů. Pokud chcete vybrat kvalitní kalová čerpadla, podívejte se na několik našich rad, které vám s výběrem pomohou.
Jak vybrat kalové čerpadlo?

V první řadě je dobré si ujasnit, co všechno je s nimi možné čerpat.

  • Znečištěnou vodu
  • Splašky z jímek
  • Zatopené sklepy

Při výběru hleďte na výtlak

Jedná se o jeden z nejdůležitějších parametrů, který se primárně odvíjí i od toho, na co bude nejvíce využíváno. Takzvaný výtlak je hodnotou, která vám říká, jak vysoko čerpadlo dokáže vytlačit vodu. Kladem je, že s ohledem na celkovou všestrannost využití se výrobci snaží o to, aby byl výtlak co možná největší. Proto uvedeme, že naprostý standard je u řady kvalitních modelů hodnota v rozmezí 15 – 20 metrů.

Nezapomínejte na hodnotu průtoku

Výše zmíněné kritérium je spojeno hlavně s důležitostí toho, z jaké výšky můžete vodu čerpat. Nyní se podíváme na hodnotu průtoku, který je také velmi důležitý. Jedná se o parametr, který říká, kolik dokáže čerpadlo běžně přečerpat za minutu svého provozu. Opět se podíváme i na standardní hodnotu, která se pohybuje okolo 1 000 litrů za minutu. Průtok laicky řešeno ovlivní dobu, která je potřebná k plnohodnotnému odčerpání. Čím větší objem vody vyčerpání, tím lepší je větší průtok.

Důležitým parametrem je i průchodnost částic

Ta je u kalových čerpadel nezbytná, jelikož nečerpají čistou, ale právě znečištěnou vodu. Jak velké částice dokážou nasát, to určuje právě hodnota označená jako průchodnost. Ta může být v jednotkách milimetrech, stejně jako se může jednat o průchodnost částic, které jsou velké i desítky milimetrů. A zde se tak opět vracíme na samotný začátek a určení toho, co se bude s čerpadlem čerpat. Je rozdíl zatopený sklep, nebo třeba zatopený výkop na stavbě.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA
REKLAMA