REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Jak vybrat kalové čerpadlo?

Je to velmi dobrý pomocník, který najde využití nejenom na stavbách, ale třeba také u rodinných domů. Pokud chcete vybrat kvalitní kalová čerpadla, podívejte se na několik našich rad, které vám s výběrem pomohou.
Jak vybrat kalové čerpadlo?

V první řadě je dobré si ujasnit, co všechno je s nimi možné čerpat.

  • Znečištěnou vodu
  • Splašky z jímek
  • Zatopené sklepy

Při výběru hleďte na výtlak

Jedná se o jeden z nejdůležitějších parametrů, který se primárně odvíjí i od toho, na co bude nejvíce využíváno. Takzvaný výtlak je hodnotou, která vám říká, jak vysoko čerpadlo dokáže vytlačit vodu. Kladem je, že s ohledem na celkovou všestrannost využití se výrobci snaží o to, aby byl výtlak co možná největší. Proto uvedeme, že naprostý standard je u řady kvalitních modelů hodnota v rozmezí 15 – 20 metrů.

Nezapomínejte na hodnotu průtoku

Výše zmíněné kritérium je spojeno hlavně s důležitostí toho, z jaké výšky můžete vodu čerpat. Nyní se podíváme na hodnotu průtoku, který je také velmi důležitý. Jedná se o parametr, který říká, kolik dokáže čerpadlo běžně přečerpat za minutu svého provozu. Opět se podíváme i na standardní hodnotu, která se pohybuje okolo 1 000 litrů za minutu. Průtok laicky řešeno ovlivní dobu, která je potřebná k plnohodnotnému odčerpání. Čím větší objem vody vyčerpání, tím lepší je větší průtok.

Důležitým parametrem je i průchodnost částic

Ta je u kalových čerpadel nezbytná, jelikož nečerpají čistou, ale právě znečištěnou vodu. Jak velké částice dokážou nasát, to určuje právě hodnota označená jako průchodnost. Ta může být v jednotkách milimetrech, stejně jako se může jednat o průchodnost částic, které jsou velké i desítky milimetrů. A zde se tak opět vracíme na samotný začátek a určení toho, co se bude s čerpadlem čerpat. Je rozdíl zatopený sklep, nebo třeba zatopený výkop na stavbě.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Tepelná čerpadla MasterTherm ovládejte odkudkoliv na světě on-line

Tepelná čerpadla MasterTherm ovládejte odkudkoliv na světě on-line

Nově vyvinutá technologie připojení tepelných čerpadel Master Therm k internetu přináší celou řadu významných výhod. Tepelné čerpadlo můžete ovládat přes internet pomocí tabletu nebo chytrého telefonu. Navíc nyní již bez potřeby statické IP adresy.

Zdroj: Fotolia.com - sir270

Na dimenzování délky vrtu tepelného čerpadla se nevyplatí šetřit X.

Na vyvrtaných metrech se rozhodně nevyplácí šetřit. Nutné a možné výkony při odběru tepla ze země jsou závislé na počtu provozních hodin a na geologii, kterou lze očekávat v místě vrtu. Podloží se liší podle lokality, v celé republice nejsou možné stejné výkony při odběru energie ze země. Dnes jsou běžné hloubky vrtů ...

REKLAMA