REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

I kvalitní střecha potřebuje údržbu před zimou

Září je ideální doba pro přípravu střechy před zimou. Důležité je zkontrolovat těsnost střešního pláště a opravit případné nedostatky dříve, než se zhorší počasí. Základní zásady pro podzimní péči o střechu představují odborníci ze společnosti KM Beta a.s.

Podzim a zima jsou pro střechu kritické – tedy pokud vaši střechu už dostatečně neprověřily opakující se letní bouře a přívalové deště. Každopádně podzim a zima s déle trvajícími srážkami (dokonce sněhovými) střechu dokonale „provětrají“. Proto je nesmírně důležité nezanedbat její údržbu.

Pohledová kontrola

Důležité je nezapomínat na bezpečnost – pohybovat se po střeše s opatrností a pouze, pokud je střecha doopravdy pochozí. Je-li to možné, pohybovat se pouze po nášlapných taškách, které jsou pro pohyb po střeše určené, nebo přenechat kontrolu odborníkům z pokrývačské firmy a kontrolovat tašky pouze ze zabezpečeného žebříku.

U tašek kontrolujeme, zda nejsou prasklé, posunuté/uvolněné či jinak poškozené. Doporučuje se tašku vyměnit i v případě, že je poškozena jen částečně (uštípnutý roh apod.). Před opravou je také potřeba zjistit, proč k poškození došlo a příčinu následně odstranit.

Odstranění nečistot a mechů

U krytin se zejména v zastíněných částech střechy může objevit mech. Pokud nám vadí (nejčastěji z estetického hlediska), je podzim ideální doba k jeho odstranění. Nejčastěji se odstraňuje vhodnými chemickými prostředky (např. roztok skalice modré) a následně po jeho zaschnutí vysokotlakým čističem. To však samo o sobě nestačí - kromě umytí je vhodné odstranit výkvěty, mechy, lišejníky a další nečistoty i ručně. Povrch krytiny se může také následně ošetřit  fungicidním hydrofobizačním roztokem. Ten zabraňuje organickému znečištění a snižuje nasákavost krytiny. Pomáhá ji tak chránit proti mrazu a následnému poškozování.

Zaostřeno na detail

Kritická místa střechy najdeme obvykle tam, kde se stýkají různé části pláště – oplechování a krytina, střešní okna, oplechování komínů, osazení okapů či kolektorů – ale také v úžlabích, nárožích, na štítě a u hřebenáčů. Vedle pohledové kontroly se doporučuje i fyzická kontrola –kontrola detailů a oplechování rukou zda nejsou uvolněné. Zkontrolujeme případné zatmelení klempířských detailů a starý nefunkční tmel nahradíme novým.

Výměna poškozené tašky

Nezapomeňte, že střecha je systém a vyžaduje systémová řešení: použití stejného typu tašky je naprostým základem. Jednotlivé tašky skládané střešní krytiny se dají vyměnit. Postup se ale liší podle typu tašek. Doporučujeme nechat opravy na odbornících, abyste si na střeše sami nezpůsobili ještě další škody.

KMP

Čištění okapů

Okapy je důležité udržovat čisté. Pokud neodtékají, shromažďuje se v nich voda a neúměrně zatěžuje žlaby a jejich úchyty (hlavně v zimně, kdy může zmrznout). Pokud jsou úchyty/háky již poškozené a prohnuté, doporučujeme je vyměnit.

Nadměrná zátěž háků nepředstavuje jediný problém – voda z ucpaného žlabu může začít přetékat na fasádu, která dlouhodobým působením vlhkosti pak degraduje – hrozí vznik plísní a další poškození omítek i celé konstrukce. Krásné a dlouhé rampouchy jsou spíše důkazem zanedbané údržby než romantickou ozdobou střechy. Pokud chcete mít klid, doporučujeme využít mřížky, které zabraňují pronikání nečistot do žlabů. Do kotlíku žlabu je určený lapač nečistot. Po vyčištění se doporučuje kvůli kontrole žlaby naplnit vodou – lze tak ověřit, zda není zanesená i odtoková roura. Tuto lze vyčistit perem na čištění odpadů. Kontrolu okapů je vhodné kvůli spadanému listí provádět průběžně před začátkem zimy.

Protisněhové tašky a zábrany

Nejrozšířenější obranou proti náhlému skluzu sněhu ze střechy je zařazení speciálních protisněhových tašek do střešní krytiny. Protisněhová střešní taška tvoří s betonovým „zachytávacím“ prstencem jeden homogenní, celobetonový prvek. Oproti také používaným plechovým zábranám je její největší předností především harmonické začlenění prvku do střešního pláště. Díky jednotnému materiálu základní tašky i betonového prstence, který zabraňuje uvolnění sněhu, nevznikají na střeše žádné šmouhy, často viditelné u plechových zachytávačů. Střešní plášť je u této varianty uzavřený a nedochází ke zvýšenému průniku hnaného prachového sněhu nebo deště pod střešní tašky, jak se to může stát v místě plechové zábrany.

Kvalitní střecha do každého počasí

I když je pravidelná údržba střechy před a po zimě důležitá, mnoha problémům lze předejít výběrem správné krytiny. Pokud chcete mít střechu, která nevyžaduje nákladnou údržbu, je spolehlivá a odolná (betonová střešní krytina vydrží až sto let!), zvolte betonovou krytinu od KM Beta a.s.. Široký sortiment betonových doplňků zajistí i dlouhou životnost střešního pláště. Díky vysoké pevnosti odolá střecha KM Beta i silnému tlaku, např. velkému množství sněhu na střeše. Pro svoji vysokou únosnost, nízkou nasákavost a vysokou mrazuvzdornost je krytina od KM Beta a.s. vhodná i do horských podmínek a výrobce – největší český výrobce stavebních prvků od základů až po střechu, společnost KM Beta a.s. – garantuje její spolehlivost a kvalitu na dlouhých 30 let.

KM Beta, a.s.

logo
Dolní Valy 3739/4
695 01 Hodonín

telefon: +420 518 321 134, +420 778 478 736
e-mail: kmbeta@kmbeta.cz

web: www.kmbeta.cz/CZ

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Pálené cihly KMB PROFIBLOK v jarní akci do konce dubna

Pálené cihly KMB PROFIBLOK v jarní akci do konce dubna

Pokud zrovna řešíte stavbu domu nebo náročnější rekonstrukci, tak je ta pravá chvíle poohlédnout se u výrobce stavebních materiálů – společnosti KM Beta. Jarní sleva na tradiční a osvědčený materiál do konce měsíce dubna.

Spolehlivá střecha: To je kvalitní krytina a dobrý pokrývač

Spolehlivá střecha: To je kvalitní krytina a dobrý pokrývač

Pokud chceme, aby střecha opravdu sloužila svému účelu a vydržela nejméně tolik let, kolik garantují záruční lhůty výrobců, nestačí výhodně nakoupit střešní tašky. Nekvalitní a odbytou střechu pocítíte velmi brzy – jak na vlastní kůži, tak i na své peněžence.

Moderní, funkční a krásná střecha

Moderní, funkční a krásná střecha

Kvalita střešní krytiny ovlivňuje celkovou kvalitu střechy. Při jejím výběru je důležité sledovat určité vlastnosti, které pomůžou zvolit si tu správnou. Jednou z nich je i sklon střechy, protože každá krytina dosahuje svoje optimální vlastnosti při určitém sklonu. Krytina KMB ROTA od společnosti KM Beta a. s., je…

Střecha od KM Beta. A proč ne celý dům?

Střecha od KM Beta. A proč ne celý dům?

Celý dům od jednoho výrobce? Největší český výrobce stavebních materiálů, společnost KM Beta a. s., nabízí ucelený program výrobků pro dokonalou a funkční střechu, stejně jako několik typů konstrukčně-stavebních prvků určených nejen pro výstavbu nízkoenergetických a pasivních domů. Postavit a zastřešit kvalitní…

Střešní krytina od KM Beta, to je spolehlivost za rozumnou cenu

Střešní krytina od KM Beta, to je spolehlivost za rozumnou cenu

Nabídku společnosti KM Beta a. s. tvoří tři základní typy betonových střešních tašek, které jsou určeny pro sklony střech od 12° do 90° a pro jakýkoliv tvar stavby. I díky tomu se může výrobce pochlubit počtem referencí od spokojených zákazníků.

Proč vybrat Sendwix?

Proč vybrat Sendwix?

Tradiční a prověřený materiál. Kvalitní zdivo používané více jak 100 let i pro venkovní pohledové a nosné konstrukce (plotové zídky, antoníčky pro elektřinu a plyn, fasády, komíny, atd.).