REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Výstavba rodinného domu: Osazení oken a balkonových dveří

V našem seriálu o výstavbě rodinných domů „Na Hradě“ v České Skalici se dnes podíváme, jak probíhala montáž oken a balkonových dveří. Výstavbu sleduje ESTAV.cz již od základů. Nyní máme hrubou stavbu hotovou, stavba je pod střechou. Osazení oken tedy nic nebrání.

Dodávka oken začíná vždy zaměřením skutečného stavebního otvoru. Neobjednávejte okna do novostavby předem pouze podle stavebního výkresu! Každý otvor bude vyzděn s jinou tolerancí a nepřesnostmi, okna by pak mohla mít příliš velké nebo naopak příliš malé rozměry a vznikaly by okolo nich neutěsnitelné mezery. Mezery okolo oken by měly být cca 1 – 2,5 cm, ne větší.

TIP: Okenní otvory by si měla vždy dodavatelská firma změřit sama, před podepsáním objednávky však rozměry překontrolujte, abyste si byli jisti, co objednáváte a podepisujete!

Na naší demonstrativní stavbě jsme fotili montáž plastových oken a balkonových dveří. Postup je u obou konstrukcí stejný, jen u balkonových dveří byla nutná důsledná příprava parapetní části. Ta musela být již od stavby tepelně i vodotěsně izolována. Balkonové dveře byly osazeny podkladním tepelně-izolačním profilem odpovídajícím svojí výškou úrovni budoucí čisté podlahy.

Utěsněné okno – jak na to?

Takzvaná připojovací spára okna (mezi rámem okna a zdivem) má více funkcí – musí být tepelně-izolační, těsná proti větru a vodě z exteriéru a proti postupu vzduchu a vzdušné vlhkosti z interiéru. To lze na novostavbě zajistit vcelku bez problémů vypěněním mezery PUR pěnou a zároveň použitím systémových pásek lepených na rám okna (pozor lepí se PŘED montáží) a následně přilepených ke zdivu a zakrytých omítkou, a to po celém obvodu okna! Více teorie o oknech a jejich montáži naleznete v příslušném tématu na ESTAV.cz.

Okno je nutné vyrovnat ve všech směrech.

Osazení a kotvení okna

Po olepení rámu se okno osadí do otvoru. Okenní otvor je lépe před osazením okna zarovnat maltou (řezy cihelných bloků, zámky cihelných bloků a dutiny v parapetu) pro dosažení rovné plochy, na kterou budou lepeny těsnicí pásky.

Okenní rám se podloží plastovými podložkami (ty se vyrábí jako sety po různých tloušťkách v milimetrech) okno se provizorně vyklínuje a vyrovná dle vodováhy.

Na naší stavbě bude použit fasádní zateplovací systém, rám okna bude přetažen zateplením, proto byla okna montována do líce zdiva.

Kotvení okna (pokud se nejedná o předsazenou montáž) probíhá na mnoha stavbách běžně turbošrouby nebo přes hmoždiny, byť někteří odborníci toto řešení nedoporučují a preferují pásové kotvy. Na naší stavbě byly použity turbošrouby, ty se montují skrze rám okna.

Podložky umístěné v krajích okna se ponechají ve spáře.

Ošetření připojovací spáry

Po ukotvení okna je již možné odstranit provizorní klíny (podkladní plastové podložky se ponechávají) a do okna se vsadí křídlo a připojovací spára se vypění nízkoexpanzní PUR pěnou. Po jejím vytvrzení se přebytečná pěna ořízne a dolepí se pásky, kterými se připojovací spára utěsní tak, jak jsme si řekli výše.

Detail – osazené okno z exteriéru. Na tento povrch přijde zateplovací systém, bude přetažený přes rám okna.

A zase ty detaily

Detailem souvisejícím s okny, jaký jsme mohli na stavbě vidět před omítáním je osazení tzv. APU lišty. Ta funguje jako čistý okraj pro omítání, zároveň díky pěnové samolepící pásce tvoří měkký (tzv. dilatační) přechod mezi omítkou a rámem okna.

Začišťovací dilatační lišta. Na přečnívající části se žlutou páskou je možné nalepit zakrývací fólii, tato část se po finální úpravě povrchů odlomí.

Pokud by zde nebyla, bude omítka v tomto místě praskat a neustále se drolit. Takto ošetřený detail je trvanlivý a působí čistě.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Okna

Co je potřeba připravit pro venkovní rolety na dům

Co je potřeba připravit pro venkovní rolety na dům

Zastínit okna venkovními roletami je v případě ostrého a nízkého slunce dobrá volba. Co je však třeba připravit pro správnou funkci estetický vzhled a pohodlné ovládání? Přinášíme odpovědi na ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška