REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Výstavba rodinného domu: Osazení oken a balkonových dveří

V našem seriálu o výstavbě rodinných domů se dnes podíváme, jak probíhala montáž oken a balkonových dveří. Výstavbu sleduje ESTAV.cz již od základů. Nyní máme hrubou stavbu hotovou, stavba je pod střechou. Osazení oken tedy nic nebrání. Pojďme se podívat a řekněme si jak by některé věci šly udělat lépe.

Dodávka oken začíná vždy zaměřením skutečného stavebního otvoru. Neobjednávejte okna do novostavby předem pouze podle stavebního výkresu! Každý otvor bude vyzděn s jinou tolerancí a nepřesnostmi, okna by pak mohla mít příliš velké nebo naopak příliš malé rozměry a vznikaly by okolo nich neutěsnitelné mezery. Mezery okolo oken by měly být cca 1 – 2,5 cm, ne větší.

TIP: Okenní otvory by si měla vždy dodavatelská firma změřit sama, před podepsáním objednávky však rozměry překontrolujte, abyste si byli jisti, co objednáváte a podepisujete!

Na naší demonstrativní stavbě jsme fotili montáž plastových oken a balkonových dveří. Postup je u obou konstrukcí stejný, jen u balkonových dveří byla nutná důsledná příprava parapetní části. Ta musela být již od stavby tepelně i vodotěsně izolována. Balkonové dveře byly osazeny podkladním tepelně-izolačním profilem odpovídajícím svojí výškou úrovni budoucí čisté podlahy.

Okno je nutné vyrovnat ve všech směrech.

Utěsněné okno – jak na to?

Takzvaná připojovací spára okna (mezi rámem okna a zdivem) má více funkcí – musí být tepelně-izolační, těsná proti větru a vodě z exteriéru a proti postupu vzduchu a vzdušné vlhkosti z interiéru. To lze na novostavbě zajistit vcelku bez problémů vypěněním mezery PUR pěnou a zároveň použitím systémových pásek lepených na rám okna (pozor lepí se PŘED montáží) a následně přilepených ke zdivu a zakrytých omítkou, a to po celém obvodu okna!

Osazení a kotvení okna

Po olepení rámu se okno osadí do otvoru. Okenní otvor je lépe před osazením okna zarovnat maltou (řezy cihelných bloků, zámky cihelných bloků a dutiny v parapetu) pro dosažení rovné plochy, na kterou budou lepeny těsnicí pásky. Bez zarovnání maltou či stěrkovým lepidlem nelze přesvědčivě zajistit těsnost otvoru.

Okenní rám se podloží plastovými podložkami (ty se vyrábí jako sety po různých tloušťkách v milimetrech) okno se provizorně vyklínuje a vyrovná dle vodováhy.

Na naší stavbě bude použit fasádní zateplovací systém, rám okna bude přetažen zateplením, proto byla okna montována do líce zdiva.

Kotvení okna (pokud se nejedná o předsazenou montáž) probíhá na mnoha stavbách běžně turbošrouby nebo přes hmoždiny, byť někteří odborníci toto řešení nedoporučují a preferují pásové kotvy. Na naší stavbě byly použity turbošrouby, ty se montují skrze rám okna.

Podložky budou po vytvrdnutí pěny odstraněny a vzniklý otvor zapěněn. Zdivo by mělo být vymaltováno, zarovnáno stěrkovým lepidlem.

Ošetření připojovací spáry

Po ukotvení okna je již možné odstranit provizorní klíny (podkladní plastové podložky se ponechávají) a do okna se vsadí křídlo a připojovací spára se vypění nízkoexpanzní PUR pěnou. Po jejím vytvrzení se přebytečná pěna ořízne a dolepí se pásky, kterými se připojovací spára utěsní tak, jak jsme si řekli výše.

Detail – osazené okno z exteriéru. Pásku je možné lepit i takto do lepidla, jeho povrch by však měl být zarovnán pro další instalaci zateplovacího systému.

A zase ty detaily

Detailem souvisejícím s okny, jaký jsme mohli na stavbě vidět před omítáním je osazení tzv. APU lišty. Ta funguje jako čistý okraj pro omítání, zároveň díky pěnové samolepící pásce tvoří měkký (tzv. dilatační) přechod mezi omítkou a rámem okna.

Začišťovací dilatační lišta. Na přečnívající části se žlutou páskou je možné nalepit zakrývací fólii, tato část se po finální úpravě povrchů odlomí.

Pokud by zde nebyla, bude omítka v tomto místě praskat a neustále se drolit. Takto ošetřený detail je trvanlivý a působí čistě.

Komentář odborníka na otvorové výplně Ing. Zdeňka Petrtyla:

"Uvedená montáž nezajišťuje s jistotou požadavek na vzduchotěsnost zevnitř potažmo vodotěsnost zvenčí. Celkově lze říci, že při montáži do ostění z voštinových tvarovek novostavby s dodatečně prováděným VKZS, by celému dílu slušela spíše předsazená montáž s využitím tepelně izolačních prvků (např. Compacfoam)."

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Okna

Soutěž HELUZ „Vyfoť stín“

Soutěž HELUZ „Vyfoť stín“

V uměleckém ztvárnění jistě dostane stín opět mnoho podob. Své snímky můžete přihlásit do 15. června 2019 a můžete vyhrát klasické sluneční brýle Ray Ban Aviator.

ISOTRA předokenní roleta Plasterax, barevné provedení lamely RAL 9006

Dotace na předokenní žaluzie, rolety či slunolamy

Od 15. října 2018 je možné získat příspěvek i na úsporné rekonstrukce domů realizované svépomocí, venkovní stínicí techniku, stavbu domu v nízkoenergetickém standardu nebo výměnu starých kamen bez nutnosti zateplení.

Kvalitní spánek snižuje riziko onemocnění. Důležité je zatemnění a větrání

Kvalitní spánek snižuje riziko onemocnění. Důležité je zatemnění a větrání

Podle průzkumů má se spánkem problém víc než 40 % lidí. Mnoho z nich však vůbec neví, že důsledkem moho být nemalé zdravotní potíže. Právě proto si celý svět 21. března připomíná Mezinárodní den zdravého spánku, jehož cílem je rozšířit povědomí širší veřejnosti o významu zdravého spánku. Krátce po 16. březnu, ...

REKLAMA
REKLAMA