REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Luxusní byt není jen demonstrací majetku, ale také dobré práce architektů

Tři patra, která se nachází na vrcholku čtvrté nejvyšší budovy v Bangkoku, skutečně nepatří mezi laciné nájmy. Pokrývají totiž netradiční triplex PANO, kde se luxusem skutečně nešetřilo. Naštěstí ani chytrými a vizuálně přitažlivými nápady. Nechte se s námi inspirovat luxusním interiérem.

Realizovaný projekt z roku 2014, za kterým stojí tým designérů a architektů thajského studia AAdesign (Ayutt&Associates design) se ani na moment nepokouší předstírat skromnost. Bylo by to naprosto zbytečné. Místo toho ukazuje jejich PANO Penthouse, že draze zaplacený luxus může být současně plně funkční. A nemusí sloužit jen jako okázalá demonstrace movitosti majitele, ale třeba i jeho zájmu o udržitelný přístup ke stavitelství a moderní architekturu.

Na půl cesty do Ráje

Náklady na zařízení tohoto bytu prý dosáhly astronomických výšin, ale zadavatel ani AAdesign blíže nespecifikoval, v jakých planetárních limitech se vlastně pohybujeme. Můžeme tedy jen hádat. A protože se tento luxusní byt nachází 170 metrů nad zemí, sázky mohou být opravdu vysoké. PANO Penthouse je ve své podstatě triplexem, zasahuje do úrovní tří podlaží, a plně tak čerpá z toho, co nabízí výhled z úrovně padesátého až třiapadesátého patra čtvrté nejvyšší budovy v Bangkoku.

Luxusní byt není jen demonstrací majetku, ale také dobré práce architektů Foto: Piyawut Soopakorn Srisakul, Ayutt Mahasom

Bydlet tady prý znamená být na půl cesty do nebeského ráje. Pokud seberete odvahu a nakloníte se nad stěny z tvrzeného skla, tvořící zábradlí, nabídne se vám z kteréhokoliv ze tří zabydlených pater nevšední živá pohlednice na osmimilionové lidské mraveniště. Až sem nahoru pach a hluk z rušných ulic nedorazí, a výška ubírá na síle i nepříjemnému tropickému horku. Tam někde dole se líně vleče proud Chao Phraya, řeky, která ze dvou stran celý mrakodrap lemuje.

Život mezi přírodou a městem

Čím ale Ayutt&Associates design skutečně překvapují? Tím, že se obydlí ve výškách snaží transformovat na sídlo v jakémsi „neprostoru“. Záměrem architektů bylo vytvořit na 700 metrů čtverečních užitné plochy místa, která okolní město nebudou svým obyvatelům připomínat. Zatímco v některých partiích jste vtaženi do vizuálně přesvědčivé hry barev a světel velkoměsta, v některých pokojích připomíná hloubka a orientace místností byt v přízemí, nebo hned dům usazený v divočině.

Luxusní byt není jen demonstrací majetku, ale také dobré práce architektů Foto: Piyawut Soopakorn Srisakul, Ayutt Mahasom

Je to koncept, který bychom si troufli pojmenovat „život mezi městem a přírodou,“ směle prozrazují architekti. V PANO Penthouse má totiž své místo přístupná zeleň i chladivá tekoucí voda. „Je to byt, ve kterém můžete nechat celé město za sebou, a jen tak relaxovat.“ Záleží pochopitelně, ve kterém z pater se nacházíte. Triplex je totiž veden jako sídlo pro jednu celou rodinu, a proto v sobě kombinuje prvky reprezentativních a veřejných společenských částí, s několika organizačně uzavřenými bloky, určenými pro všední život.

Fluidní, spojitý. A přitom ostře členěný

Propojení jednotlivých částí pak zajišťuje „outdoor“ prostranství, byť pojem venkovního prostoru je třeba chápat s jistým nadhledem. Pořád jste uvnitř tří pater bytu a v tělese mrakodrapu. Ano, je tu venkovní terasa, místo pro opalování, zahrada a plavecký bazén. Jedná se ale o segmenty vytěsněné z hlavního profilu, a pořád jsou zastřešené. Tato unikátní architektonická hříčka, která vás provádí celým bytem, působí ale velmi přirozeným dojmem.

Luxusní byt není jen demonstrací majetku, ale také dobré práce architektů Foto: Piyawut Soopakorn Srisakul, Ayutt Mahasom

To, co návštěvníci obvykle uvnitř uvidí, se nachází na úrovni „hlavního“ prvního patra. Soukromé obytné části, tedy ložnice, pracovny, dětský pokoj a koupelny, se nachází o patro výš. Předělem je obývací pokoj, který přechází v části vyhrazené rodině. Třetí, střešní patro, pak nabízí kromě bazénu i venkovní kuchyni a místo k posezení.

Společné všem místnostem je dynamická práce z prostorem a jeho „fluidní“ povaha. Architekti z Ayutt&Associates design dost systémově pracovali s aplikovanou optickou iluzí. Řazení sloupořadí o nestejném průměru, proložení dělících zdí zelenými stěnami, zrcadla a průhledy oken se zdá být celé PANO Penthouse o hezký kousek větší, než je. Jakoby bylo už tak malé.

Luxusní byt není jen demonstrací majetku, ale také dobré práce architektů Foto: Piyawut Soopakorn Srisakul, Ayutt Mahasom

Kouzlo vychází z detailů, ne předraženého celku

Byt pracuje s jednoduchou geometrií, kterou však při částečně otevřeném prostoru (v hlavní ložnici, pracovně a obývacím pokoji) dělá pravé divy. Svou práci odvádí i kontrast doplňků: vertikální zelená stěna s kapradinami je zasazena do stejného rámu, jako mistrovské malířské dílo visící hned vedle. A oba tyto prvky dotváří charakter obydlí stejnou měrou, byť rozdíl pořizovací ceny bude činit hezkých pár nul celkové sumy.

Interiér se přidržuje jednoduchého barevného členění, povětšinou se vše podstatné odehrává v tónech černého mramoru (podlaha), místy doplněná o obklady z ebenového dřeva v odstínu sopečného skla. Proti nim je pak postaven nábytek ve světlých tónech, který užitou paletu vyvažuje. PANO Penthouse je mimořádný, ale ne jen vloženou částkou do realizace projektu, ale spíše tím, jakým způsobem dokázali financemi neomezení Ayutt&Associates design inovativně zhodnotit nabízený prostor.

Luxusní byt není jen demonstrací majetku, ale také dobré práce architektů Foto: Piyawut Soopakorn Srisakul, Ayutt Mahasom

Údaje o projektu

Název projektu: PANO (PANO Penthouse)
Typ projektu: Triplex, luxusní apartmán ve výškové budově
Architektonické studio: Ayutt&Associates design (AAdesign)
Lokalizace: The Pano residence, Bangkok, Thajsko
Vedoucí projektu: Ayutt Mahasom
Vedoucí pro design: Suvatthana Satthbannasuk
Projektový tým: Sasivimol Utisup
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2014
Zahájení projektové činnosti: 2013
Výškový profil: patra 53-55
Počet podlaží: 3
Počet místností: 33
Využitelná plocha podlaží: 700 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Minulost versus budoucnost: 7. ročník semináře Interiéry

Minulost versus budoucnost: 7. ročník semináře Interiéry

Poučit se z minulosti, vyhlížet optimisticky do budoucnosti a být připraven, to je v plánu během již sedmého ročníku odborného semináře Interiéry, který se koná ve čtvrtek 8. listopadu již tradičně na VOŠ a SPŠ Volyně.

Děti rostou jako z vody a s nimi i jejich pracovní stůl

Děti rostou jako z vody a s nimi i jejich pracovní stůl

Znají to všichni rodiče. Dětem nakoupíte nové oblečení, jednou či dvakrát jej vyperete a můžete kupovat nové. Kromě oblečení je potřeba měnit například i nábytek v pokojíčku a vše přizpůsobit dětským potřebám.

REKLAMA