Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Přidělování bytů v Brně rodinám v nouzi je přínosem, tvrdí studie

Brněnský projekt Rapid Re-housing, jímž se město snaží vyřešit zdejší problém bezdomovectví rodin, je podle studie Ostravské univerzity přínosem. V rámci projektu dostalo před rokem 50 rodin s dětmi v bytové nouzi od města byt. Studie zjistila, že zúčastněné matky byly v menším stresu, zlepšil se spánek dospělých i dětí, vzrostl pocit bezpečí, naopak se snížila nedůvěra ve společnost. Výsledky studie novinářům představilo vedení Brna spolu s univerzitou.
Brno, byty, byty pro chudé

Vědci z univerzity sledovali rodiny po zabydlení a srovnávali s kontrolní skupinou rodin, které v bytové nouzi zůstaly. Měřili dopad projektu na zúčastněné rodiny z pohledu zdraví, sledovali i další životní charakteristiky rodin. Pro radnici je nejdůležitějším výsledkem, že 48 rodin si po roce udrželo bydlení bez dluhů, pouhé dvě rodiny projekt opustily.

"Pro nás to znamená, že přístup je správný, Brno se chce tímto směrem pustit dál. Chceme na tento projekt navázat dalším plánem, jak se bezdomovectví v Brně zbavit. Představíme jej na další tiskové konferenci," uvedl primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno).

Podle studie už během prvních šesti měsících po nastěhování rodin byly zúčastněné matky v menším stresu, dospělí i děti lépe spali. Vzrostl pocit bezpečí, naopak klesla nedůvěra ve společnost, což je podle vědců zásadní pro integraci rodin. Zlepšilo se také fyzické zdraví lidí zapojených do projektu, snížil se počet hospitalizací a využívání ambulance i množství užívaných antibiotik.

"Jen za prvních šest měsíců projekt ušetřil 25 výjezdů ambulance, 19 hospitalizací a 63 léčení antibiotiky, a to ve srovnání s kontrolní skupinou. Úrazovost dětí se snížila z 12 procent na 2,4 procenta. Očekáváme, že projekt bude mít pozitivní dopad na veřejné rozpočty v oblasti zdraví," uvedl za univerzitu Štěpán Ripka.

Projekt Rapid Re-housing získal několik ocenění, například ve Vídni získal první cenu SozialMarie 2018 a 15 000 euro (asi 380 000 korun). Evropská federace národních organizací pracujících s lidmi bez domova (FEANTSA) jej loni vyhodnotila jako nejlepší projekt v Evropě, který řeší bytovou nouzi. Na druhou stranu město loni na podzim dostalo několik desítek stížností proti těmto rodinám, směřovaly na hluk, nepořádek a konflikty. Projekt byl financován především z dotací Evropské unie, celkem stál 9,7 mil. Kč. Z této částky byla financována především sociální práce.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Navýšení daně u nemovitosti letos využilo 610 obcí

Navýšení daně u nemovitosti letos využilo 610 obcí

Navýšení daně z nemovitých věcí pomocí takzvaného místního koeficientu letos využilo 610 obcí, měst a městských částí z celkového počtu zhruba 6260 obcí. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ...

Pardubice chtějí přes Labe postavit dvě nové lávky

Pardubice chtějí přes Labe postavit dvě nové lávky

Pardubice chtějí přes Labe postavit dvě nové lávky pro pěší a cyklisty. Jedna by měla spojovat sídliště Závodu míru s Polabinami, druhá park Na Špici s koupalištěm Cihelna na protějším břehu.

NTK podala žalobu na Sekyra Group kvůli pádu tvarovek

NTK podala žalobu na Sekyra Group kvůli pádu tvarovek

Národní technická knihovna (NTK) v pražských Dejvicích podala žalobu na společnost Sekyra Group kvůli neúspěšnému vyjednávání o odstranění závady z vnějšího opláštění budovy. Dvě skleněné tvarovky ...

Transgas: Demolice povolena

Transgas: Demolice povolena

Stavební úřad Prahy 2 povolil demolici souboru budov Transgas na Vinohradské třídě. Proti rozhodnutí se mohou účastníci řízení do 15 dnů odvolat k magistrátu hlavního města. Vyplývá to z rozhodnutí ...

Lidé v Kutné Hoře si od února připlatí za teplo

Lidé v Kutné Hoře si od února připlatí za teplo

Lidé v Kutné Hoře si od února připlatí za teplo, které zdraží o pět procent na 615 Kč včetně DPH za gigajoule. Důvodem je nárůst cen od centrálního dodavatele, řekl to starosta Josef Viktora (ANO). ...