REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Slaměný rodinný dům stavebního historika v Třebosicích

Preference při stavbě rodinného domu jsou osobní záležitostí každého stavebníka. Dnes se podíváme na dům, u kterého bylo pro obyvatele důležité využití ekologických materiálů s nízkou uhlíkovou stopou a společné soužití rodiny v jednom prostoru ale tak, aby každý měl i své soukromí.

Rodinný dům se nachází blízko pardubického letiště, jehož radary se staly určujícími pro výšku domu. Položen na kraji vesnice, je součástí dvojdomí kamarádů, z nichž má každý jiný přístup k výstavbě. Stavebník našeho domu si od počátku přál využít maximum přírodních materiálů. Na začátku stál slaměný workshop u Michala Navrátila, na konci dům dýchající příjemnou atmosférou dřeva a hlíny.

Dům je navržen pardubickým ateliérem Mixage. Po studii bylo další vedení projektu předáno Janu Mártonovi, který navrhnul podle přání stavebníka dřevěnou rámovou konstrukci viditelnou z interiéru a zevně obalenou OSB deskami. Poprvé zde bylo využito dvojité balíkování pro zlepšení tepelně-izolačních vlastností stěn, které bylo umožněno díky navržené dispozici, v maximální míře se otevírající k jihu a s minimem oken na ostatní světové strany.

Podlaha je tvořená rastrem I nosníků s foukanou celulózou, založenou na základových patkách a provětrávané mezeře. Izolace střechy je foukána nad laťový záklop viditelný v interiéru. Střecha je extenzivně ozeleněná. Provětrávaná fasáda je obložena cetrisem mimo jižní fasády s hliněnou omítkou, v níž vyniká velké dřevěné sedací okno.

Zdroj: Ateliér Mixage s. r. o.

Návrh stavby se vyznačuje velkou jižní chodbou, uzavíratelnou posuvnými dveřmi na několik částí, přináležejících k minimalistickým pokojům na severní straně. Tento půdorys podporuje společenský život rodiny. Dřevěný nábytek na podlaze z marmolea, hliněné omítky, dřevěné stropy a velkoplošné prosklení na terasu a zahradu, to vše se spolupodílí na příjemném pocitu obyvatel. Ve finále ho podporuje i to, co je očím neviditelné – velká míra použití materiálů s nízkou ekologickou stopou.

Více informací o domech ze slámy ze seminářů Ekodům najdete na Youtube ESTAV.cz a  TZBinfo.

 

Ekodům z.s.

logo
Milady Horákové 400/23
170 00 Praha 7 - Holešovice

telefon: 733 251 047
e-mail: sdruzeni.ekodum@gmail.com

web: www.sdruzeni-ekodum.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - bennnn

Skladování slaměných balíků pro stavbu rodinného domu

Chcete si postavit dům za použití slámy jako tepelné izolace? Mít dům, který nevyužívá žádné nebezpečné materiály a je šetrný k životnímu prostředí i lidskému zdraví? Dům spjatý s přírodou? Je to možné, ale nekonvenční stavební materiály vyžadují dobrou znalost problematiky a řemeslnou zručnost. Již skladování…