REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Plyn, elektřinu, uhlí, pelety? S volbou vytápění vám pomůže veletrh FOR ARCH

Pohled na vytápění se s moderní technikou mění. Zvyšující se životní úroveň umožňuje stále většímu množství lidí také chladit vnitřní prostředí v místnostech během teplých období. Na dům je třeba se dívat jako na komplex, kde se všechna zařízení vzájemně ovlivňují. Jak využít všech výhod, které tento pohled nabízí, ukáže letošní stavební veletrh FOR ARCH v PVA EXPO PRAHA od 18. do 22. září.

Ve starších domech představuje energie spotřebovaná na teplo největší část, ale tento historicky zažitý vztah se mění. Přibývá domů, které jsou dodatečně zateplovány. Nové domy se stále více staví v energetickém standardu budov s téměř nulovou potřebou energie – NZEB.

Plyn, elektřinu, uhlí, pelety?

Dodavatelé energií pochopili, že na trhu nemohou dlouhodobě udržovat vyšší cenu jednoho druhu zdroje energie, protože spotřebitelé tepla mají dnes možnost velmi rychle přejít k jinému zdroji energie. Rozhodnutí, zda zvolit tuhá paliva, plyn nebo elektřinu, není vhodné udělat jen na základě krátkodobé situace na trhu. Vedle místní dostupnosti zdroje energií, například plynové nebo elektrické přípojky, skladu na tuhá paliva, je třeba zvážit i perspektivu cenového vývoje v řádu životnosti zařízení, přibližně deseti až patnácti let.

Nespornou výhodou elektrokotle jsou velmi nízké pořizovací náklady, odpadá nutnost nákladné přípojky plynu či komína. Vystavovatel: THERMONA, spol. s r.o.

Podklady pro vyřešení této komplexní úlohy každý nemá. Lze je získávat konzultací s dodavateli zařízení pro vytápění. Ideálně a s nejnižší časovou náročností tam, kde je jich více pohromadě. Příležitost k tomu vytvoří veletrh FOR ARCH 2018 v areálu PVA EXPO PRAHA. A to zejména v pátek 21. září, který jako Den vytápění bude obohacen o odborný program složený z přednášek nezávislých odborníků a zástupců výrobců.

Energetická účinnost, rekuperace a regenerace tepla

Pokles spotřeby tepla na vytápění umožňuje snižovat maximální výkon kotle, tepelného čerpadla, ale přitom musí být zachován maximální komfort v dostatku teplé vody. „Toto je velmi dobře vidět na moderních kondenzačních plynových kotlích dosahujících stupně využití paliva až cca 98 %, které disponují modulovaným rozsahem výkonu okolo 1:10, například od 2,4 do 24 kW, kde 24 kW je nutné minimum pro přípravu teplé vody průtokem, bez zásobníku,“ říká Ing. Josef Hodboď, vedoucí redaktor oboru Vytápění na portále TZB-info.  

Tepelná čerpadla Vaillant aroTHERM odebírají tepelnou energii, která je obsažena v okolním prostředí (vzduchu) a účinně ji předávají dále do otopné soustavy. Správným návrhem tohoto systému může domácnost ušetřit víc jak dvě třetiny nákladů na vytápění. Vystavovatel: Vaillant Group Czech s.r.o.

Nižší spotřebu tepla pro vytápění podporují systémy řízeného větrání vybavené rekuperací, která do budovy vrací část tepla, které by jinak bylo z budovy odvedeno. Technicky nejvyšším stupněm je propojení větrání s tepelným čerpadlem, ve kterém je teplo regenerováno na vyšší teplotu a umožňuje přípravu teplé vody. Moderní kotle na tuhá paliva oproti starým zvýšily účinnost o desítky procent. A ty automatické, na spalování pelet nebo hnědého uhlí, zásadně zvýšily komfort svého provozu.

Vytápění, příprava teplé vody a stále častěji i chlazení

„Trend snižování potřeby tepla pro vytápění neznamená, že budovy s téměř nulovou potřebou energie, pasivní domy až nulové domy tepelnou energii nebudou potřebovat. Budou, ale mění se poměry mezi potřebou tepla na vytápění a potřebou tepla pro přípravu teplé vody. Obecně lze sledovat i růst potřeby chladu, tedy energie dodávané nikoliv do budovy, ale ven z ní. Nová zařízení umožňují, aby část energie, která se v budově nachází, byla vícenásobně využita,“ doplňuje Josef Hodboď.

U moderních systémů proto není správné mít na mysli jen vytápění. Je nutné komplexně uvažovat o vytváření tepelné pohody a zdravého prostředí v budově. Stále častěji se lze setkat například s velkoplošnými systémy stropního, stěnového a z části i podlahového vytápění, vhodně řešenými konvektory, které v teplých obdobích místnosti chladí. Na trhu se nabízí nové kombinace zařízení umožňující maximální využití energie v budově, které ke správné aplikaci vyžadují konzultaci dodavatelů se zákazníky. První krok ke konzultaci budoucího řešení je možné udělat právě na veletrhu FOR ARCH.  

Topné folie ECOFILM F pod plovoucí podlahou představují komfortní a zároveň ekonomicky příznivé řešení vytápění pro většinu současných novostaveb.

Tepelné čerpadlo Buderus - Logatherm WLW196i AR

Vše o peletách a tepelných čerpadlech

Součástí Dne vytápění bude odborný program, v jehož rámci vystoupí například Ing. Vladimír Stupavský, který mimo sledování cen dřevních paliv pro portál TZB-info také zastupuje Českou republiku v mezinárodní organizaci European Pellet Council. Seznámí účastníky s posledním vývojem na světových trzích s dřevními peletami a prozradí plány na další rozvoj domácího peletového byznysu. „Tento rok Česká republika vyrobí okolo 400 tisíc tun dřevních pelet a 200 tisíc tun briket. Výrobní kapacita je přitom v krátkodobém horizontu schopna produkce až jednoho milionu tun vysoce kvalitních dřevních aglomerovaných paliv. Stále však platí, že se 2/3 domácí výroby vyváží do zahraničí, tento nepoměr trochu vylepšují kotlíkové dotace a o nich budu ve svém příspěvku také hovořit," upřesňuje Vladimír Stupavský. Třetí vlna kotlíkových dotací by se měla spustit během roku 2019 s tím, že podmínky se budou od nynější 2. vlny v řadě případů lišit. Jaké rozdíly by to měly být, má být vyjasněno do podzimu 2018 a již nyní začíná být zřejmé, že největší změny nastanou v sektoru kotlů schopných spalovat uhlí.

Jaký program připravuje Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ), to přibližuje Ing. Milan Poláček: „V rámci bloku přednášek v pátek 21. září od 15 do 16:30 hodin seznámí přednášející návštěvníky veletrhu s aktuálním vývojem trhu a trendy spojenými s jejich využitím.“ Současně bude AVTČ zastoupena výstavním stánkem v Hale

7, kde budou návštěvníkům k dispozici zástupci z řad jejich členů pro poskytnutí informací k problematice tepelných čerpadel. AVTČ je jediná profesní organizace v oboru tepelných čerpadel v České republice a její členové dodávají na český trh až 70 % všech instalovaných tepelných čerpadel.

Generálním partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.

29. stavební veletrh FOR ARCH 2018, PVA EXPO PRAHA v Letňanech v pěti tematických dnech:

Úterý 18. září TECHNOLOGICKÉ FÓRUM: investice_technologie, diskuze ke Stavebnictví 4.0
Středa 19. září Cesta za komfortem: Wellness & SPA
Čtvrtek 20. září Chytrá a bezpečná domácnost
Pátek   21. září Den vytápění
  • 10:00 – 11:30 hod., Cech topenářů a instalatérů ČR
  • 11:45 – 13:15 hod., Cech kamnářů ČR
  • 13:00 – 14:00 hod., Zehnder Group Czech Republic s.r.o.,
    Inovativní a revoluční elektrické vytápění koupelen (s ovládáním v rámci chytré domácnosti
  • 13:30 – 15:00 hod., Klastr Česká peleta
  • 15:00 – 16:30 hod., Asociace pro využití tepelných čerpadel
Sobota 22. září Den stavby

ABF, a.s.

logo
Dělnická 12
170 00 Praha 7 - Holešovice

telefon: 222 891 111, 222 891 160, fax: 222 891 197, 222 891 199
e-mail: info@abf.cz

web: abf.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zajímáte se o řízené větrání a tepelná čerpadla? Přijďte na FOR ARCH 2018

Zajímáte se o řízené větrání a tepelná čerpadla? Přijďte na FOR ARCH 2018

Od 18. do 22. září uvidíte na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech novinky ze světa stavebnictví. K nim bude patřit moderní technika, která umožňuje rekuperaci nebo dokonce regeneraci tepelné energie. Tyto pojmy znamenají, že do domu je vrácena část tepla, které by jinak bylo odvedeno při větrání, nebo že teplo…

Zdroj: TZB-info

Co udělat pro větší bezpečí nejen doma či ve škole?

Jak dosáhnout chytrého a bezpečného domova? To ukáže mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH ve dnech 18. až 22. září v PVA EXPO PRAHA. Konference Jak bezpečněji bydlet, Bezpečná škola – základ bezpečné obce a Požární bezpečnost staveb nabídnou také prostor pro diskuze s odborníky.

Inteligentní dům vás přesvědčí z pohledu úspor i komfortu

Inteligentní dům vás přesvědčí z pohledu úspor i komfortu

FOR ARCH – největší stavební veletrh u nás – se koná tradičně zkraje podzimu ve dnech 18. až 22. září. Po létě si budeme zase zvykat, že světla ubývá, dny se krátí, a sluneční paprsky budeme čím dál více nahrazovat světlem umělým. I proto se doprovodné akce zaměřují na tematiku osvětlení.

FOR ARCH 2018: Digitalizace ve stavebnictví se blíží

FOR ARCH 2018: Digitalizace ve stavebnictví se blíží

Čtvrtá – digitální – průmyslová revoluce hýbe světem a Česko není výjimkou. Ve dnech 18. – 22. září se v PVA EXPO PRAHA v rámci veletrhu FOR ARCH 2018 budou odborníci i politici věnovat diskuzi k tématu Stavebnictví 4.0. Co nabídne návštěvníkům 29. ročník veletrhu FOR ARCH?

Kongresový sál v PVA EXPO PRAHA bude hostit významné doprovodné akce mezinárodního veletrhu FOR ARCH 2018.

Co přinese druhý ročník Technologického fóra veletrhu FOR ARCH?

V loňském roce se konal první ročník a velkým tématem byla novela stavebního zákona. Sál zaplnilo přes 200 posluchačů a komentářů se ujali zástupci MMR, MPO a SPS. Mluvilo se o očekávaném zkrácení povolování velkých staveb o jednu třetinu, u malých dokonce o jednu polovinu, zkrácení pořizování změn územně plánovací…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA