REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Co přinese druhý ročník Technologického fóra veletrhu FOR ARCH?

V loňském roce se konal první ročník a velkým tématem byla novela stavebního zákona. Sál zaplnilo přes 200 posluchačů a komentářů se ujali zástupci MMR, MPO a SPS. Mluvilo se o očekávaném zkrácení povolování velkých staveb o jednu třetinu, u malých dokonce o jednu polovinu, zkrácení pořizování změn územně plánovací dokumentace o tři čtvrtě roku.
Kongresový sál v PVA EXPO PRAHA bude hostit významné doprovodné akce mezinárodního veletrhu FOR ARCH 2018.

Zaznívaly ovšem i kritické hlasy, které euforii politiků před volbami trochu chladily. Uvidíme, co na to praxe. V každé případě je jasné, že podobné fórum největšímu stavebnímu veletrhu sluší.

„Rozhodně, na fóru zaznělo mnoho zajímavých podnětů a informací. Vadou na kráse však byl nedostatek času na jednotlivé reakce. Politici by, dle mého názoru, měli podobná setkání chápat spíše jako příležitost k získávání podnětů od odborné veřejnosti namísto toho, aby se snažili zlepšovat si vlastní PR. Například zmiňovaná diskuze o novém stavebním zákoně je toho názorným příkladem. Mnoho času, který byl na toto téma vyhrazen, spotřebovala paní ministryně. Její úvodní slovo nejprve zákon obhajovalo, následovala krátká reakce odborné veřejnosti a závěrem jsme se dozvěděli, že si i paní ministryně uvědomuje nedostatečnost novely, a proto předkládá zcela nový zákon. Asi všichni si uvědomujeme, že klíčové pro zrychlení povolování staveb je mimo jiné vytvoření jednoho podacího místa s tím, že jednotlivá dílčí vyjádření od dotčených orgánů si zajistí stavební úřad sám a nebude tím zatěžovat projektanty a investory,“ komentuje fórum Jan Smola, generální ředitel společnosti HELUZ.

Při hodnocení roku 2017 analytici konstatují, že stavebnictví se ze stagnace zatím nevzpamatovalo. Zlepšení ve stavebnictví se nekoná. Po dvou silnějších měsících padla naděje na výraznější obrat v oboru. Stavebnictví tak propáslo šanci přestat být stagnujícím odvětvím. Dařilo se pozemnímu stavitelství, naopak produkce inženýrského stavitelství klesla. Pomalá bytová výstavba vede k vysokým cenám realit na trhu. A ačkoliv se očekává letošní rok o něco lepší než loňský, zvláště pro mladé rodiny bude stále těžší pořídit si nový byt. „Za celý rok 2017 jsme zaznamenali mírný růst stavební produkce, růst hodnoty nových zakázek i výrazný růst orientační hodnoty vydaných stavebních povolení. Rostl také počet zahájených i dokončených bytů,“ zhodnotila výsledky Petra Cuřínová z oddělení statistiky stavebnictví ČSÚ.

„Je zřejmé, že z pohledu bytové výstavby ještě zdaleka nejsme na úrovni předkrizových let. Myslím si však, že krize, nejen nás výrobce, naučila hledat efektivitu a rezervy uvnitř společnosti. Obecně mohu konstatovat, že naši společnost minulá krize posílila a zlepšila naši konkurenceschopnost. Naučili jsme se nehledat kvantitu, ale kvalitu. Snažíme se nabízet investorům vyšší přidanou hodnotu a tím jim alespoň částečně kompenzovat horší dostupnost nového bydlení. Osobně si myslím, že lepší léta přijdou, je však třeba začít činit konkrétní kroky, a nejen diskutovat a analyzovat. Jsem přesvědčen, že příčiny jsou dostatečně popsány, bohužel však nevidím reálné kroky k jejich odstranění,“ uvádí dále Jan Smola, generální ředitel společnosti HELUZ.

Druhý ročník konference TECHNOLOGICKÉ FÓRUM: investice­ technologie se bude konat 18. 9. 2018 v Kongresovém sále PVA EXPO PRAHA.

Samozřejmě na programu bude aktuální legislativa, investice a technická témata, k nimž budou hovořit zástupci příslušných ministerstev i specialisté z oboru. Právě na investiční část se další ročník zaměří a za podpory odborných partnerů vytvoří ideální prostor pro setkání investorů a realizačních firem. O jaká konkrétní témata půjde, může naznačit již blížící se březnové Fórum českého stavebnictví. Úzká spolupráce ABF, pořadatele Technologického fóra, a SPS, pořadatele Fóra českého stavebnictví, je v tomto směru hodně zajímavá.

Fórum českého stavebnictví se bude konat 7. 3. 2018 v Kongresovém sále PVA EXPO PRAHA.

Fórum českého stavebnictví je nejvýznamnější odborná událost oboru s účastí klíčových hráčů stavebního trhu – špičkových leaderů a odborníků z veřejné i podnikatelské sféry. Je určena všem, kteří se chtějí seznámit s novými trendy odvětví a s legislativními záměry, které jsou pro stavebnictví zásadní. Kromě hlavního programu budou probíhat i separátní diskuse na dílčí odborná témata.

Třetí ročník konference Požární bezpečnost staveb opět na veletrhu FOR ARCH

Po loňském skvělém ročníku, který si dal za úkol porovnat předpisy požární bezpečnosti při výstavbě větších dřevostaveb a přinesl mimo jiné velmi úspěšnou přednášku o nejvyšší dřevostavbě v Evropě, plánoval původně pořadatel konference, internetový portál TZB-info, změnit téma. Pak ale přišla výzva odborně se vrátit k požárům výškových budov, návrhům a provádění izolací, konstrukčnímu řešení atd. Cílem přednášek, které 20. září zazní v Kongresovém sále PVA EXPO PRAHA, je poučit se z požárů výškových budov v zahraničí i u nás.

Účast na konferenci již potvrdil Vlastimil Šrůma, autor souboru článků o původním a obnoveném Světovém obchodním centru v New Yorku. Přednáška se bude zabývat analýzou stavebně-technických příčin zhroucení budov Světového obchodního centra a zejména pak unikátní moderní konstrukcí nových věží, zejména 1WTC, a to se zaměřením na bezpečnost statickou, provozní a požární. Marek Pokorný z Fakulty stavební ČVUT v Praze bude prezentovat analýzu závěrečné zprávy příčin požáru Grenfell Tower v Londýně, jeho prudkého rozšíření a tragických následků. Přednáška bude rovněž obsahovat pohled do českých předpisů a českého navrhování větraných fasád, lehkých obvodových plášťů a kontaktního zateplení z hlediska požární bezpečnosti.

FOR ARCH – 29. ročník největšího stavebního veletrhu v ČR se uskuteční od 18. do 22. září 2018 v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavý doprovodný program přinášející aktuální informace ze světa stavebnictví a současně na sedm výstavních hal nabitých tím nejlepším, co je možné na stavebním trhu najít.

ABF, a.s.

logo
Beranových 667
199 00 Praha 9 - Letňany

telefon: 225 291 111
e-mail: recepce@abf.cz

web: abf.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Podlahový konvektor KORAFLEX FW je vybaven ventilátorem pro topení i dochlazování, postará se tak nejen o příjemné teplo v zimě, ale v létě zvládne interiér i příjemně ochladit. www.korado.cz

Plyn, elektřinu, uhlí, pelety? S volbou vytápění vám pomůže veletrh FOR ARCH

Pohled na vytápění se s moderní technikou mění. Zvyšující se životní úroveň umožňuje stále většímu množství lidí také chladit vnitřní prostředí v místnostech během teplých období. Na dům je třeba se dívat jako na komplex, kde se všechna zařízení vzájemně ovlivňují. Jak využít všech výhod, které tento pohled nabízí,…

Zdroj: TZB-info

Co udělat pro větší bezpečí nejen doma či ve škole?

Jak dosáhnout chytrého a bezpečného domova? To ukáže mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH ve dnech 18. až 22. září v PVA EXPO PRAHA. Konference Jak bezpečněji bydlet, Bezpečná škola – základ bezpečné obce a Požární bezpečnost staveb nabídnou také prostor pro diskuze s odborníky.

Inteligentní dům vás přesvědčí z pohledu úspor i komfortu

Inteligentní dům vás přesvědčí z pohledu úspor i komfortu

FOR ARCH – největší stavební veletrh u nás – se koná tradičně zkraje podzimu ve dnech 18. až 22. září. Po létě si budeme zase zvykat, že světla ubývá, dny se krátí, a sluneční paprsky budeme čím dál více nahrazovat světlem umělým. I proto se doprovodné akce zaměřují na tematiku osvětlení.

REKLAMA