REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jak utlumit hluk ze stavebních prací? Postavte si stan!

Motorové generátory energie, vrtačky, bourací kladiva a sbíječky. Nedílná součást rekonstrukčních prací nebo třeba oprav silnic. Jejich výkon je nepostradatelný, příspěvek jejich práce výslednému dílu zjevný, přesto jsou tyto pracovní nástroje lidmi krajně neoblíbené. Působí totiž značný hluk. Jak se s tím vypořádat?

Stavební zásahy vyžadují rychlost a efektivitu, ale co dělat, když se mají odehrávat v klidových zónách? Areály nemocnic či domovy důchodců by z principu měly být místy klidnými, kde pravidelný rytmus generátoru či pištění řezačky dlaždic nemá co dělat. K řešení přispívá firma Echo Barrier, která dodává na trh protihlukové stěny a dočasné hlukové bariéry. Pro účely stavebních prací vyvinula tato společnost, která si udělala jméno výstavbou protihlukových stěn na hudebních festivalech, mobilní zvuk-absorbující stan.

Jednoduchý stan s nepromokavým, voděodolným potahem ze ztuženého plastu (ne nepodobný plachtovině na korbách nákladních automobilů) postaví dva sehraní pracanti za 15 minut, a významnou měrou tak sníží rozptyl hluku do okolí stavebních prací. Vrčení generátoru nebo řezačky tím pochopitelně zcela nezanikne, ale výsledná hladina zvukového pozadí stavebních prací je výrazně snížena.

Technická řešení se stále zdokonalují. Otázkou zůstává, kdy se důraz na snížení hluku ze staveb stane standardem i v našich městech.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Akustika bytů a domů

Zdroj: Adobe Stock -  4Max

Stěny pasivního domu: Z čeho je udělat, jaké musí splňovat vlastnosti

Obvodové stěny pasivního domu jsou společně se střechou a okny další zásadní konstrukcí chránící proti únikům tepla. Jejich konstrukce může být dřevěná či zděná, s dodatečným zateplením nebo jednovrstvá dle preferencí stavebníka a projektanta, filosofie návrhu a specifik stavebního systému. Záleží na celkové…

ZŠ Kněžmost Zdroj: Aleš Brotánek

Pasivní budova základní školy v obci Kněžmost šetří energie a peníze

Jedná se o jednu z prvních pasivních základních škol v Čechách. V rekonstruovaném areálu s historickou hodnotou našly uplatnění moderní technologie (rekuperace vzduchu, fotovoltaika, tepelné čerpadlo, zelené střechy), které zajistily kromě jiného i minimalizaci provozních nákladů.

Zdroj: AdobeStock - skyline

Obtěžuje vás hluk z kotle nebo tepelného čerpadla? Jak odhlučnit technickou místnost

Hluk z kotle, tepelného čerpadla nebo větrací jednotky může velmi znepříjemnit bydlení i v novém krásném domě. Jak instalovat tato zařízení a kam je v domě umístit, aby neobtěžovala svým hučením váš klidný spánek? Co je hlavní zásadou při odhlučnění technického zařízení domu a co naopak proti hluku vůbec nepomáhá? O…

Foto: Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Byt v Ústí pro hudebníka a sportovce odráží osobnost majitele

Provence nejsou jen levandule, ale hlavně práce se světlem. Venkovský styl neznamená přezdobenost. Snížení stropu nemusí nutně znamenat šerý interiér. Projekt úprav vnitřního vybavení moderního bytu v Ústí nad Labem nad předkládá pár užitečných lekcí, kterými se hodí inspirovat.

Foto: Biosuntec Home

Energeticky úsporný rodinný dům s vyladěnými technologiemi

Nízkoenergetické domy se stávají běžným standardem. Souběžně s tím ale často pokulhávají moderní technologie a ztrácí se kvalita vnitřního prostředí. Sladění technologií bývá pro mnohé projektanty velkým oříškem. Dům v malebné vesnici nedaleko Prahy se může pochlubit především možností plnohodnotně chladit a topit s…

REKLAMA