REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Jak utlumit hluk ze stavebních prací? Postavte si stan!

Motorové generátory energie, vrtačky, bourací kladiva a sbíječky. Nedílná součást rekonstrukčních prací nebo třeba oprav silnic. Jejich výkon je nepostradatelný, příspěvek jejich práce výslednému dílu zjevný, přesto jsou tyto pracovní nástroje lidmi krajně neoblíbené. Působí totiž značný hluk. Jak se s tím vypořádat?

Stavební zásahy vyžadují rychlost a efektivitu, ale co dělat, když se mají odehrávat v klidových zónách? Areály nemocnic či domovy důchodců by z principu měly být místy klidnými, kde pravidelný rytmus generátoru či pištění řezačky dlaždic nemá co dělat. K řešení přispívá firma Echo Barrier, která dodává na trh protihlukové stěny a dočasné hlukové bariéry. Pro účely stavebních prací vyvinula tato společnost, která si udělala jméno výstavbou protihlukových stěn na hudebních festivalech, mobilní zvuk-absorbující stan.

Jednoduchý stan s nepromokavým, voděodolným potahem ze ztuženého plastu (ne nepodobný plachtovině na korbách nákladních automobilů) postaví dva sehraní pracanti za 15 minut, a významnou měrou tak sníží rozptyl hluku do okolí stavebních prací. Vrčení generátoru nebo řezačky tím pochopitelně zcela nezanikne, ale výsledná hladina zvukového pozadí stavebních prací je výrazně snížena.

Technická řešení se stále zdokonalují. Otázkou zůstává, kdy se důraz na snížení hluku ze staveb stane standardem i v našich městech.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Akustika bytů a domů

Foto: Biosuntec Home

Energeticky úsporný rodinný dům s vyladěnými technologiemi

Nízkoenergetické domy se stávají běžným standardem. Souběžně s tím ale často pokulhávají moderní technologie a ztrácí se kvalita vnitřního prostředí. Sladění technologií bývá pro mnohé projektanty velkým oříškem. Dům v malebné vesnici nedaleko Prahy se může pochlubit především možností plnohodnotně chladit a topit s ...

Český soběstačný dům zahájil stavbu. Budete ho moci navštívit

Český soběstačný dům zahájil stavbu. Budete ho moci navštívit

Sen mnoha lidí. Šetrný dům, který si vyrobí veškerou elektrickou energii ze slunce, uloží si ji v bateriích a následně spotřebuje. Zachytí maximum dešťové vody, splachuje s ní a po přečištění využije i třeba ve sprše. Nezbavuje se zbytečně drahocenného tepla, ale přitom se v něm zdravě dýchá a žije.

Rekonstrukce bytu z první republiky: Sondy, bourací práce, pohledové zdivo

Rekonstrukce bytu z první republiky: Sondy, bourací práce, pohledové zdivo

V předešlém článku tohoto seriálu jsme se zabývali koupí prvorepublikové nemovitosti, předpokládaným rozsahem rekonstrukce či přípravnými projekčními pracemi. V tomto díle se již pustíme do vlastní rekonstrukce, která začala postupně zodpovídat spoustu předem nevyjasněných záležitostí. Podívejte se na demoliční práce ...

Zdroj: Fotolia.com - JackF

Co s nepříjemným sousedem? Radí odborník

Soused. Někdo v něm vidí kamaráda a skvělého rádce, někdo chůvu svých dětí nebo společníka ke sklence piva či vína. Pokud však nemáte na sousedy takové štěstí, můžete se setkat s nepříjemnými pocity a hádkami. Jak neshody se sousedy řešit, pokud nepomůže běžná lidská domluva? Co říkají zákony?

REKLAMA