REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Jak utlumit hluk ze stavebních prací? Postavte si stan!

Motorové generátory energie, vrtačky, bourací kladiva a sbíječky. Nedílná součást rekonstrukčních prací nebo třeba oprav silnic. Jejich výkon je nepostradatelný, příspěvek jejich práce výslednému dílu zjevný, přesto jsou tyto pracovní nástroje lidmi krajně neoblíbené. Působí totiž značný hluk. Jak se s tím vypořádat?

Stavební zásahy vyžadují rychlost a efektivitu, ale co dělat, když se mají odehrávat v klidových zónách? Areály nemocnic či domovy důchodců by z principu měly být místy klidnými, kde pravidelný rytmus generátoru či pištění řezačky dlaždic nemá co dělat. K řešení přispívá firma Echo Barrier, která dodává na trh protihlukové stěny a dočasné hlukové bariéry. Pro účely stavebních prací vyvinula tato společnost, která si udělala jméno výstavbou protihlukových stěn na hudebních festivalech, mobilní zvuk-absorbující stan.

Jednoduchý stan s nepromokavým, voděodolným potahem ze ztuženého plastu (ne nepodobný plachtovině na korbách nákladních automobilů) postaví dva sehraní pracanti za 15 minut, a významnou měrou tak sníží rozptyl hluku do okolí stavebních prací. Vrčení generátoru nebo řezačky tím pochopitelně zcela nezanikne, ale výsledná hladina zvukového pozadí stavebních prací je výrazně snížena.

Technická řešení se stále zdokonalují. Otázkou zůstává, kdy se důraz na snížení hluku ze staveb stane standardem i v našich městech.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Akustika bytů a domů

Zdroj: Fotolia.com - JackF

Co s nepříjemným sousedem? Radí odborník

Soused. Někdo v něm vidí kamaráda a skvělého rádce, někdo chůvu svých dětí nebo společníka ke sklence piva či vína. Pokud však nemáte na sousedy takové štěstí, můžete se setkat s nepříjemnými pocity a hádkami. Jak neshody se sousedy řešit, pokud nepomůže běžná lidská domluva? Co říkají zákony?

Odhlučněná psí bouda má chránit domácí mazlíčky před stresem

Odhlučněná psí bouda má chránit domácí mazlíčky před stresem

Lidé nežijí ve svých domech sami. Dost často jsou jim za spolubydlící zvířecí mazlíčkové. Jenže ne všechny činnosti, které lidští obyvatelé vykonávají, jim jdou k duhu. Automobilka Ford proto přichází s originálním designovým doplňkem smíšených lidsko-zvířecích domácností: odhlučněnou psí boudou.

Kvalitní spánek snižuje riziko onemocnění. Důležité je zatemnění a větrání

Kvalitní spánek snižuje riziko onemocnění. Důležité je zatemnění a větrání

Podle průzkumů má se spánkem problém víc než 40 % lidí. Mnoho z nich však vůbec neví, že důsledkem moho být nemalé zdravotní potíže. Právě proto si celý svět 21. března připomíná Mezinárodní den zdravého spánku, jehož cílem je rozšířit povědomí širší veřejnosti o významu zdravého spánku. Krátce po 16. březnu, ...

Pracovní prostředí moderních kanceláří podporuje kreativitu

Pracovní prostředí moderních kanceláří podporuje kreativitu

Dávno pryč jsou doby, kdy běžná kancelář byla malá místnost s jedním stolem, nebo naopak obří openspace s mnoha stoly namačkanými jeden na druhý. Už po roce 2000 se začínají objevovat tendence na zlepšování pracovního prostředí například vytvářením relaxačních zón nebo uzavřených míst pro telefonování. A kam prostředí ...

VIDEO: Pasivní rodinný dům v Ratměřích má tepelnou izolaci ze slámy

VIDEO: Pasivní rodinný dům v Ratměřích má tepelnou izolaci ze slámy

Uvažujete o stavbě rodinného domu? Máte rádi přírodní stavební materiály? Uvažujete o alternativě v podobě hliněných omítek, slaměné tepelné izolace nebo konstrukce ze dřeva? Podívejte se na zkušenosti stavebníka, který si vystavěl pasivní rodinný dům ze dřeva a slámy.

REKLAMA
REKLAMA