REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Prokletí zeleně: Proč se ekologické město stává neobyvatelným?

Známé úsloví praví, že cesta do pekla je lemována dobrými úmysly. V případě brooklynského parku Sunset pak úmysly zelenými. Zvýšení atraktivity místa vytvořením přitažlivých zelených prostranství sice zvýšilo kvalitu života obyvatel, ale paradoxně také rapidně nastartovalo růst nájmů. A v krásné čtvrti obklopené zelení si teď starousedlíci nemohou dovolit žít.

Sunset Park nebyl vždy vyhledávanou lokalitou k bydlení. Ještě před třiceti lety tu byla skládka nebezpečných toxických odpadů, a celá čtvrť byla považována za „trochu lepší slum“ americké metropole. Lidé se ale nevzdali, a v následujících dekádách neúnavně bojovali za zlepšení kvality svého životního prostoru. Dokázali zablokovat návrh na vybudování elektrárny (na zemní plyn), a prosadili likvidaci skládky. Zasadili se také o vytvoření sítě cyklostezek, procházkových a sportovních tras, za ozelenění ulic, zpřístupnění čtvrti městské hromadné dopravě. A hlavně bojovali za park, který je dnes mimořádným kouskem „přírody“ v srdci města. Pokud si chcete užít procházku po nábřeží, projít se pod korunami stromů, vykoupat se v bazénu nebo si jen zahrát baseball, je to správné místo.

Vše vypadá růžově – tedy zeleně. Kde je skryté „ale“?

Bohužel, není to už to správné místo, pokud chcete žít poblíž. Každá akce vyvolává reakci, a na líbivé přírodní kulisy v městském prostředí zareagovali developeři i majitelé nemovitostí. Kolem parku vyrostla spousta luxusních apartmánů a honosných vilek. Cena nájmů se od roku 2014 zvýšila o 67 %.

Zdroj: GK tramrunner229

Obchůdky a večerky vytlačily exotické restaurace a předražená bistra. Sunset Park je místem s nejdražší kávou v New Yorku (v průměru 18 dolarů za bio-kompostovatelný kelímek), a také místem s nejvyhlášenějšími avokádovými tousty. Ale už ne místem, kde by dokázali přežít původní obyvatelé. Tedy vesměs lidé dělnických profesí, kteří se před lety nezměrnou energií zasadili o to, aby byl Sunset Park v Brooklynu lepším místem k životu.

Z místa, kde bylo bydlení spíše za trest, a nejdražší měsíční nájem za slušný byt nepřesahoval dvě stovky, se dnes vyšplhal na průměr nájmu na 650 dolarů. Což už je na hraně jejich příjmů. Starousedlíci teď s obavami očekávají, co se stane s jejich čtvrtí po plánovaném uzavření staré přečerpávací vodní stanice. Ta je jedním z posledním „zošklivujících“ prvků v oblasti, a její uzavření a demolice může ještě více zvýšit žádanost celé lokality.

Zdroj: GK tramrunner229

Elizabeth Yeampierre, mluvčí komunitní skupiny ekologických aktivistů, to komentuje slovy: „Je do krajnosti smutné, že si můžeme vybrat jen mezi tím, že budeme žít v místě, kde se nedá dýchat; nebo v překrásném místě, které si ovšem nebudeme moci dovolit zaplatit.

Svět je plný pradoxů. Myslíte, že podobný vývoj hrozí i u nás?

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Živý plot je záhradkářská výzva

Živý plot je záhradkářská výzva

Plot nás chráni pred nevítanými návštevníkmi, hlukom z okolia či ako ochrana pred neželanými pohľadmi susedov. A samozrejme, mal by byť aj oku lahodiacim elementom zapadajúcim do celkovej koncepcie záhrady. Ak uvažujete nad výsadbou živého plotu, ten správny čas na jeho založenie je práve teraz - od novembra do marca.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA