Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Prokletí zeleně: Proč se ekologické město stává neobyvatelným?

Známé úsloví praví, že cesta do pekla je lemována dobrými úmysly. V případě brooklynského parku Sunset pak úmysly zelenými. Zvýšení atraktivity místa vytvořením přitažlivých zelených prostranství sice zvýšilo kvalitu života obyvatel, ale paradoxně také rapidně nastartovalo růst nájmů. A v krásné čtvrti obklopené zelení si teď starousedlíci nemohou dovolit žít.

Sunset Park nebyl vždy vyhledávanou lokalitou k bydlení. Ještě před třiceti lety tu byla skládka nebezpečných toxických odpadů, a celá čtvrť byla považována za „trochu lepší slum“ americké metropole. Lidé se ale nevzdali, a v následujících dekádách neúnavně bojovali za zlepšení kvality svého životního prostoru. Dokázali zablokovat návrh na vybudování elektrárny (na zemní plyn), a prosadili likvidaci skládky. Zasadili se také o vytvoření sítě cyklostezek, procházkových a sportovních tras, za ozelenění ulic, zpřístupnění čtvrti městské hromadné dopravě. A hlavně bojovali za park, který je dnes mimořádným kouskem „přírody“ v srdci města. Pokud si chcete užít procházku po nábřeží, projít se pod korunami stromů, vykoupat se v bazénu nebo si jen zahrát baseball, je to správné místo.

Vše vypadá růžově – tedy zeleně. Kde je skryté „ale“?

Bohužel, není to už to správné místo, pokud chcete žít poblíž. Každá akce vyvolává reakci, a na líbivé přírodní kulisy v městském prostředí zareagovali developeři i majitelé nemovitostí. Kolem parku vyrostla spousta luxusních apartmánů a honosných vilek. Cena nájmů se od roku 2014 zvýšila o 67 %.

Zdroj: GK tramrunner229

Obchůdky a večerky vytlačily exotické restaurace a předražená bistra. Sunset Park je místem s nejdražší kávou v New Yorku (v průměru 18 dolarů za bio-kompostovatelný kelímek), a také místem s nejvyhlášenějšími avokádovými tousty. Ale už ne místem, kde by dokázali přežít původní obyvatelé. Tedy vesměs lidé dělnických profesí, kteří se před lety nezměrnou energií zasadili o to, aby byl Sunset Park v Brooklynu lepším místem k životu.

Z místa, kde bylo bydlení spíše za trest, a nejdražší měsíční nájem za slušný byt nepřesahoval dvě stovky, se dnes vyšplhal na průměr nájmu na 650 dolarů. Což už je na hraně jejich příjmů. Starousedlíci teď s obavami očekávají, co se stane s jejich čtvrtí po plánovaném uzavření staré přečerpávací vodní stanice. Ta je jedním z posledním „zošklivujících“ prvků v oblasti, a její uzavření a demolice může ještě více zvýšit žádanost celé lokality.

Zdroj: GK tramrunner229

Elizabeth Yeampierre, mluvčí komunitní skupiny ekologických aktivistů, to komentuje slovy: „Je do krajnosti smutné, že si můžeme vybrat jen mezi tím, že budeme žít v místě, kde se nedá dýchat; nebo v překrásném místě, které si ovšem nebudeme moci dovolit zaplatit.

Svět je plný pradoxů. Myslíte, že podobný vývoj hrozí i u nás?

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Živý plot je záhradkářská výzva

Živý plot je záhradkářská výzva

Plot nás chráni pred nevítanými návštevníkmi, hlukom z okolia či ako ochrana pred neželanými pohľadmi susedov. A samozrejme, mal by byť aj oku lahodiacim elementom zapadajúcim do celkovej koncepcie záhrady. Ak uvažujete nad výsadbou živého plotu, ten správny čas na jeho založenie je práve teraz - od novembra do marca.

REKLAMA