REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Nejdražší „rodinný dům“ na světě: Nevzhledné sídlo za miliardy stavěli bez povolení

Zapomeňte na paláce mahárádžů a nejluxusnější apartmány Dubaje. Nejdražší rodinný dům stojí v Bombaji. Pravda, termín „rodinný dům“ se k majestátní rezidenci za dvě miliardy dolarů nehodí.

Když se v roce 2007 začalo hovořit o tom, že se Mukesh Ambani, tehdy pátý nejbohatší muž světa, shání po novém bydlení, nikdo ještě netušil, co za tím stojí.  Teprve dodatečně přinesla indická bulvární média informaci, že Ambani se oženil a čeká potomka. To už se ale na jihu Bombaje stavělo. A než byla fenomenální budova Antilia v roce 2010 konečně hotova, dočkal se miliardář s pohádkovým bohatstvím dalšího přírůstku. V jeho „rodinném domě“ u Cumballa Hill tak nyní dohromady žijí čtyři lidé. A o jejich pohodlí se ve čtyřiadvacetihodinovém cyklu stará 600 sloužících. Rozhodně to není jediný extrém.

Udělat ze sirotků bezdomovce? Žádný problém

První kontroverze začaly kolem stavby vznikat už ve fázi raných příprav. Precizní architekti ze studia Perkins&Will totiž vypracovali projekt, který se ale nacházel na parcele, která Ambanimu nepatřila. Příjemné nezastavěné zelené prostranství bylo součástí zahrady v majetku místního sirotčince. Jak to vyřešit? V situaci, která připomíná spíše neústupné chování filmových miliardářů z Bollywoodu, odkoupil Ambani celý pozemek od sirotčince za 210 milionů rupií. Tím si v očích veřejnosti rozhodně nepolepšil, protože tržní cena nezastavěných pozemků v centru města byla asi desetinásobná. Následoval soudní proces, při kterém veřejní žalobci nakonec obvinili správu sirotčince, že neměla právo pozemek odprodat do soukromých rukou.

Zákony a vyhlášky neplatí pro všechny

Ambani, představený průmyslového gigantu Reliance Industries, vyšel ze sporu očištěný, jen chudší o pár milionů. Včetně pokuty za to, že jím najatá australská stavební firma Leighton Holdings zahájila stavbu bez patřičného povolení. S majetkem v hodnotě 40 miliard dolarů je to ale jen spropitné. Budova Antilia, měla původně být ukázkou dokonalé zelené architektury a smaragdovou perlou Bombaje. Nestalo se tak. Ambani na poslední chvíli záměr přehodnotil, a výsledkem je jen vizuálně nepřitažlivý kolos z oceli a betonu. V okolní zástavbě působí citlivě, jako pěst na oko. Výrazný zásah do probíhající realizace přineslo i nesouhlasné vyjádření městské rady.

Mrakodrap? Ne, jen skromných sedmadvacet pater

S plánovanou výškou 173 metrů a počtem šedesáti pater by totiž Antilia spadala do kategorie mrakodrapů, jejichž výstavba podléhá jinému, přísnějšímu schvalovacímu režimu. Ambani to vyřešil opět velmi originálně: zdvojnásobil stávající výšku stropů, a tím zařazení stavby do kategorie mrakodrapů unikl. Jeho rodinný dům má přeci „jen“ 27 pater. A podobně volně nakládá i s jinými vyhláškami. Třeba těmi o omezení hlučnosti. I když je na obytných budovách v Bombaji zakázáno budovat přistávací plochy pro vrtulníky, helipady, Antalia má na střeše hned tři. Ambani tak ročně vyplácí 1,6 milionu dolarů na pokutách, ale omezovat se nijak nemusí.

Budova, která sbírá světová nej

K titulu nejdražšího, nejvyššího a nejbezpečnějšího rodinného domu světa (budova je schopna ustát otřesy o síle 8 Richterovy škály) v roce 2014 přibyl další: rozpočet na provoz Antilia totiž překonává i roční výdaje Buckinghamského paláce. A co je k vidění uvnitř? Ambani si své soukromí žárlivě střeží, ale z projektové dokumentace je přeci jen cosi patrné. Například šest pater podzemních garáží, které uchovávají miliardářovu sbírku luxusních vozů. Celkem 168 parkovacích míst. Nechybí tu ani devět rychlo-výtahů, které propojují celou vertikálu budovy.

Užitná plocha rezidence má 37 161 metrů čtverečních, a stojí na pozemku který má 4645 metrů čtverečních. Čím takový prostor zaplnit? Je libo vinný archiv, vytvarovaný do podoby listu ginkga? Anebo dvě patra soukromého fitness-centra, včetně bazénů s protiproudem? Nebo raději padesátimístné soukromé kino? A což třeba sněžná místnost, kde je udržováno stálé klima pod bodem mrazu? Vypočítávat stříbrné kliky a křišťálové lustry by bylo poněkud pracné, a tak se musíme spokojit s informací, že zakázkové vnitřní vybavení přišlo na jednu miliardu dolarů.

Zdroj: Jhariani

Jako zajímavost jistě poslouží, že původní realizace projektu byla naceněna na 70-80 milionů, ale v průběhu výstavby narostly náklady hned patnáctkrát. Budova Antilia je po právu dávána jako příklad zbytečné okázalosti a nabubřelého luxusu. Z horních pater se nabízí překrásný výhled na celé město, ale hlavně na chudinské slumy, které obklopují pozemek s miliardářovou rezidencí ze tří stran.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Reality

Zdroj: AdobeStock - Wayhome Studio

Vyplatí se hypotéka nebo nájem? Výpočty překvapí. A jak to udělat chytře?

Hypotéka nebo nájem? Odvěká otázka měla vcelku jasnou odpověď, ale se vzrůstajícími ceny nemovitostí, zdražujícími se hypotékami a pokulhávajícím turistickým ruchem ovlivňujícím krátkodobé pronájmy se situace mění. V rozhovoru šéfredaktora ESTAV.cz s analytikem realitního trhu Vítem Souralem jsme se na problém…

Foto: ČVUT Praha

Robotické drony mapují památkové objekty

Skupina Multirobotických systémů Fakulty elektrotechnické ČVUT a Národního památkového ústavu rozvíjí projekt, jehož cílem je vyvinout metodologii pro bezpečné použití bezpilotních helikoptér při mapování interiérů a exteriérů historických objektů v místech, kde nelze použít konvenční technologie.

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Počet zahájených staveb bytů v ČR do konce srpna vzrostl o polovinu

Stavební firmy v Česku zahájily letos do konce srpna stavbu 10.277 nových bytů v bytových domech, meziročně o polovinu více. Tempo růstu se zvýšilo z 37,2 procenta na konci července. Nejvíc jich bylo v Praze, kde do konce srpna jejich počet vzrostl o 61 procent na 4295. Počet zahájených staveb rodinných domů v ČR…

Zákon, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

První majitel bytu pro Airbnb v Praze dostal pokutu za porušení předpisů

Pražské úřady uložily pokutu 20.000 korun prvnímu majiteli bytu za porušování stavebních předpisů při krátkodobém ubytování hostů přes platformu Airbnb. Novinářům to dnes řekla radní Prahy pro bydlení Hana Marvanová (za STAN). Podle názoru vedení města musí byty využívané tímto způsobem dodržovat stejná pravidla jako…

REKLAMA