REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Sauna ukrytá v lese: Stavba, co splývá s přírodou je balzámem pro tělo i duši

Příroda je víc než kulisou v aktuálním projektu portugalského architekta Luíse Rebela de Andrade. Jeho Finn Lough Resort Spa nesází na strhující a promyšlený design, ale na nenápadnost celkového provedení. Sauna v lesních lázních je balzámem pro tělo i duši.

Dvě věci jsou pro práci Luíse Rebela de Andrade, šéfarchitekta stejnojmenného lisabonského studia, zásadní. Klient a jeho přání, a přirozený respekt pro nabízenou přírodní scenérii. „Z hlediska efektivity naší práce vždy snoubíme tyto dvě věci dohromady. Na jedné straně sice bude vždy stát určitá technická sofistikovanost a cenový management projektu. Ale architektura je současně uměním a na to se nikdy zapomínat nesmí.“ A právě z pochopení, že dílo přírody musí koexistovat s novým prvkem stavby, se zrodil i mimořádný projekt lesní sauny v klidovém resortu Finn Lough Resort Spa.

Příroda v hlavní roli

Trojčlenné architektonické studio Luís Rebelo de Andrade se skutečně nebojí výzev, a jejich přírodě blízké projekty z Černé hory, Belgie, Francie, ale také o poznání divočejší Angoly nebo Brazílie, to názorně dokazují. Za svou poslední a nejčerstvější realizací z roku 2017 ale museli vyrazit do Irska. „O té zemi jsme věděli jen to, co všichni ostatní,“ vypráví de Andrade. „Že v Irsku končí všechny deště, a stejně tak nám bylo známo, že na konci každé duhy tam leží hrnec naplněný zlatem, hlídaný opatrným leprikónem.“

foto: João Guimarães

Když prý zaměníte irského skřítka za zaměstnance recepce a hrnec zlata za lázně Finn Lough, budete prý najednou naprosto v obraze, jak to v cíli vypadalo. O této irské instituci, zasvěcené relaxaci a oddechu, se totiž v posledních letech hodně mluví. Od roku 2014 je počítána za třetí nejpovedenější hotel v Irsku, a doporučovanou návštěvou ji spokojení hosté řadí na páté v celé zemi. Což nemají v Irsku jiné hotely nebo lázně?

Vzácné zboží: klid a absence lidí

Jistě mají, a proto se ptáte, čím může být tato destinace u jezera Lough Eirne tak zajímavá. A to je přesně ono: Finn Lough se totiž prezentují jako destinace, která celou dovolenou ponechá na vás. Ubytování je tu zajištěno v oddělených domech (či spíše bublinových dómech), ze kterých nedohlédnete na své sousedy. Sami si organizujete program podle vlastního zadání, a rozhodujete o tom, jestli vám přijde kuchař připravit večeři (nebo ji diskrétně položí na zápraží), nebo se vydáte do nedaleké sauny. Pokud ji najdete.

foto: João Guimarães

Můžete tu pobýt celý týden, a nevidět živou duši. Všude okolo je totiž les (pokrývající plochu 100 akrů), ve kterém jsou tu a tam rozesety objekty zajišťující lázeňský servis. Finská sauna, aromaterapie, hydroterapie, masáže. Zvolit můžete pěší túry po liduprázdných kopcích, plavby po věčně zamlženém jezeře. Je to jen na vás. „Chtěli jsme prostě vytvořit něco jiného, než je obvyklé,“ říká šéf lázní, Michael Beare. „A teď jsme největším lázeňským eko-resortem v Evropě.“

Kouzlo zelené samoty

Finn Lough Resort prostě staví na tom, že celý jeho areál je skryt pod korunami stromů. A ty se stávají nedílnou součástí prožívané zkušenosti ubytovaných. Luís Rebelo de Andrade se na formování odvážné a netradiční myšlenky lesních lázní v roce 2011 částečně podílel, a nyní na tuto spolupráci navazuje svým novým projektem. Saunou, která by do tohoto mimořádného světa zelené samoty dokázala dokonale zapadnout.

Vlastně je postavená tak, že si jí nejspíš ani napoprvé nevšimnete,“ dodává de Andrade. „Teprve když se mlha rozestoupí, a nad horizontem jezera vyniknou příkré kopce, zahlédnete na břehu ostře načrtnutý tvar krychle této trochu experimentální stavby.“  

foto: João Guimarães

Vnější část objemu stavby je pokryta vlnitým plátem, jehož oxidační ošetření je záměrně zacíleno na rychlejší stárnutí povrchu. Ze svého současného zlatého odstínu se tak poměrně rychle stane hnědo-šedý, a úplně splyne se svým okolím. Vnitřní objem pokrývá fasáda z šedivého opáleného dřeva modřínů. A uvnitř?

Terapie tichem a saunou

Objekt lázní se z původní čtvercové formy (na ploše 102 metrů čtverečních) rozpadá do tří těsně nahloučených, ale venkovním průchodem oddělených místností. Ostatně, hranice mezi vnitřním a vnějším prostředím tu zůstávají nezřetelné, a napomáhají k tomu i velkoformátová okna ústící do lesní scenérie.

Uspořádání, barvy, obkladový materiál interiéru a osvětlení každého z těchto prostorů jsou různé, a odráží terapeutický charakter místa. „Sauna je místem, kde se můžete zcela odpojit od hluku všedního dne a znovu napojit svůj život na přirozeně jednoduché potěšení přírody,“ dodává de Andrade.

Údaje o projektu

Název projektu: Finn Lough Resort Spa
Typ projektu: objekt samostatné sauny pro lesní lázně
Architektonické studio: Luís Rebelo de Andrade
Lokalizace: Leggs, Enniskillen BT93 2BX, Velká Británie
Dodavatel stavby: Galdon Construction
Vedoucí projektu: Luís Rebelo de Andrade
Projektový tým: Tiago de Andrade, Raquel Jorge, Pedro Duarte Silva, Anna Buono
Klient: Finn Lough Resort
Rok dokončení (finalizace): 2017
Počet podlaží: 1+0
Zastavěná plocha: 102 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

foto: Jakob Gate, Jeppe Michael

Mobilní sauna: Zážitek, který si můžete dopřát kdekoli

Sauna a saunování není pro obyvatele severských zemí jen nějakou libůstkou. Je součástí životního stylu, odrazem života a jeho filozofie, která si nachází místo i u nás. Nejde úplně o nástroj rekreace, svalové relaxace, instantního zdraví – byť tím vším je – ale spíše o proces duchovní, související s celkovou očistou…

Foto: Åke Eson Lindman, James Silverman

Starý mlýn rekonstruovali do podoby romantického ubytování

Početná rodina získala do vlastnictví historickou zemědělskou usedlost, a její objekty dnes přestavují do nové podoby. Ze starého rozpadajícího se mlýna se rozhodli vytvořit romantické útočiště. A po vzoru japonských čajových ateliérů z něj vytvořili místo pro dokonalý „rituál sauny“.