REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Chatka uprostřed dálnice a rodinný dům mezi mrakodrapy: Překážky čínských developerů

Při čtení zpráv z Číny občas zapomínáme na to, jak dalece je vlastně tato země na Východě. Ne jen geograficky, ale i politicky. Zatímco navenek se tento východoasijský gigant prezentuje volným trhem, příklonem k zahraničním investicím a neuvěřitelnou schopností průmyslové produkce prakticky čehokoliv, uvnitř se stále ještě vede tuhý boj o majetková práva občanů. Vedlejším produktem dosavadního zneprávnění jsou i tzv. nail house, izolované domy či jejich fragmenty v zástavbě moderních metropolí.

Přímá šestiproudá dálnice, která se v jednom bodě zužuje, a asfalt tu jako řeka obtéká vystrčený domek? Nebo zástavba padesátipatrových obytných domů, na kterou je ze strany přilepená dvoupatrová chajda z hliněných cihel? Ano, Čína je zemí mnoha kontrastů, a její nail house jsou toho vizuálně vděčnou demonstrací. Nelichotivou přezdívku si tyto obydlí (a jejich majitelé) vysloužili od developerů díky tomu, že jsou „zaražení jako hřebíky v prknech a žádná síla s nimi nepohne“. A byť jsou někdy jejich důvody zištné, stále nad nimi počtem převažují obyvatelé, kteří nejsou schopni se emocionálně a fyzicky odpoutat od míst, na kterých prožili celý život. Své domy a pozemky nechtějí developerům prodat, protože ke svým obydlím mají vztah a silné vzpomínky.

Když rodný dům nepatří vám, ale Straně

V průběhu divokých let jednohlasné nadvlády komunistů v Číně pojem osobního vlastnictví prakticky neexistoval, a centrální vláda oficiálně hospodařila se všemi nemovitostmi v zemi. Pokud padlo rozhodnutí, že se někudy bude ubírat dálnice nebo třeba vodní nádrž, lidé neměli žádné legální prostředky na svou obranu, a museli se bez řečí vystěhovat do náhradního bydlení. Nastartování ekonomiky v devadesátých letech minulého století uvolnilo otěže podnikání, a na znovu vzniknuvší realitní trh vstupují první draví developeři. V mnoha ohledech si počínali stejně nemilosrdně, jako vládní zmocněnci. Vykupována (když už ne vyvlastňována) byla celá předměstí s malými rodinnými domky, aby mohly ustoupit obchodním centrům, hotelům a mrakodrapům.

Zdroj: N509FZ

Proti odkupu rodinných pozemků se už lidé mohli začít bránit soudně, ale jejich šance byly minimální. Zvlášť když nemohli nijak doložit své majetkové právo k obývanému území. V lepším případě jim byl nabídnut odkup pozemku v ceně zastavěné parcely (která následně byla i padesátkrát zhodnocena), a možnost náhradního ubytování v nově stavěném mrakodrapu. Za developery stály městské rady i podnikatelé. Zdá se to neuvěřitelné, ale první nový zákon, který specifikuje práva majitelů nemovitostí a jejich vztah k pozemkům, se v moderní Číně datuje až k roku 2007. Od tohoto roku se také datuje masivní nárůst nail house. Tedy obydlí těch, kteří se rozhodli tlaku neustoupit a svůj dům tváří v tvář investičnímu záměru neprodat.

Kosti předků odpočívají v základech mrakodrapu

Dispoziční práva k nemovitostem tu dnes oficiálně stále ještě drží vláda, ale prostí občané mají alespoň teoretickou možnost podržet si svůj majetek v případě soukromých komerčních projektů. V roce 2007 tak v Čchung-čchingu poprvé dokázala rodina místního restauratéra vzdorovat po dvě léta bagrům a demoličním četám, které srovnali okolní předměstí se zemí. I když žili na ostrůvku vlastní půdy (kolem které stavební firma vyhloubila desetimetrový příkop), rozhodli se neustoupit a neopustit dům, ve kterém žili po tři generace. Přesvědčilo je teprve „důstojné vyrovnání“ ve výši 453 000 dolarů. Situace kolem nail house je často kuriózní: výstavba Kingkey Finance Tower v Shenzenu byla o rok odložena, protože obyvatelé domku nehodlali opustit místo kvůli výstavbě 439 metrů vysoké věže. Na soudní bitvu s právníky developerské firmy se tehdy složili dárci z celé Číny, a jen díky tomu dosáhl vyrovnání ve výši 2,7 milionů dolarů.

Zdroj: http://строй-россия.рф

Ne vždy je předmětem sporu s developery obytný dům. V Tchaj-jüan například stojí v centru vybudovaného mrakodrapu rodinná hrobka původních majitelů pozemku. Potomci si nepřáli, aby se s jejich zesnulými příbuznými hýbalo. A veřejnost jim dala za pravdu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zdroj: AdobeStock - pressmaster

Žáků odborných škol přibývá. Covid-19 zájem o řemeslo nesnížil

Praktická výuka je pro studium řemesla stěžejní. Kvůli protiepidemickým opatřením se ale v loňském školním roce učni do školních dílen téměř nepodívali. I proto se ředitelé středních odborných škol báli, že do prvních ročníků letos nastoupí výrazně méně žáků. Jejich obavy se ale nenaplnily. Naopak. Většina středních…

Zdroj: AdobeStock - vladimirnenezic-1

Není sklo jako sklo. Okenní skla mají technické možnosti, které se vyplatí využívat

Není sklo, jako sklo. Okenní sklo může mít různé vlastnosti. Na domě můžeme využít skla akustická, protipožární, bezpečnostní. Náhledem do budoucnosti je technologie aktivních skel, které se zatemňují či zmatní řízeně. Začneme ale pěkně popořadě. Z čeho se okenní sklo skládá? A proč se nedávají na celý dům stejná skla?

Energeticky efektivní budovy mohou zachraňovat životy. Dává to smysl?

Energeticky efektivní budovy mohou zachraňovat životy. Dává to smysl?

Ve Spojených státech amerických jsou budovy odpovědné za spotřebu 40 % veškeré energie. Ukazovat prstem na USA se pochopitelně nemusí Evropanům vyplatit, protože už nás ta samá hodnota atakuje hranici 55 %. A právě proto by nás měla zajímat prakticky laděná studie, za níž stojí univerzita v Yale a ekonomové z týmu…

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA