REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Chatka uprostřed dálnice a rodinný dům mezi mrakodrapy: Překážky čínských developerů

Při čtení zpráv z Číny občas zapomínáme na to, jak dalece je vlastně tato země na Východě. Ne jen geograficky, ale i politicky. Zatímco navenek se tento východoasijský gigant prezentuje volným trhem, příklonem k zahraničním investicím a neuvěřitelnou schopností průmyslové produkce prakticky čehokoliv, uvnitř se stále ještě vede tuhý boj o majetková práva občanů. Vedlejším produktem dosavadního zneprávnění jsou i tzv. nail house, izolované domy či jejich fragmenty v zástavbě moderních metropolí.

Přímá šestiproudá dálnice, která se v jednom bodě zužuje, a asfalt tu jako řeka obtéká vystrčený domek? Nebo zástavba padesátipatrových obytných domů, na kterou je ze strany přilepená dvoupatrová chajda z hliněných cihel? Ano, Čína je zemí mnoha kontrastů, a její nail house jsou toho vizuálně vděčnou demonstrací. Nelichotivou přezdívku si tyto obydlí (a jejich majitelé) vysloužili od developerů díky tomu, že jsou „zaražení jako hřebíky v prknech a žádná síla s nimi nepohne“. A byť jsou někdy jejich důvody zištné, stále nad nimi počtem převažují obyvatelé, kteří nejsou schopni se emocionálně a fyzicky odpoutat od míst, na kterých prožili celý život. Své domy a pozemky nechtějí developerům prodat, protože ke svým obydlím mají vztah a silné vzpomínky.

Když rodný dům nepatří vám, ale Straně

V průběhu divokých let jednohlasné nadvlády komunistů v Číně pojem osobního vlastnictví prakticky neexistoval, a centrální vláda oficiálně hospodařila se všemi nemovitostmi v zemi. Pokud padlo rozhodnutí, že se někudy bude ubírat dálnice nebo třeba vodní nádrž, lidé neměli žádné legální prostředky na svou obranu, a museli se bez řečí vystěhovat do náhradního bydlení. Nastartování ekonomiky v devadesátých letech minulého století uvolnilo otěže podnikání, a na znovu vzniknuvší realitní trh vstupují první draví developeři. V mnoha ohledech si počínali stejně nemilosrdně, jako vládní zmocněnci. Vykupována (když už ne vyvlastňována) byla celá předměstí s malými rodinnými domky, aby mohly ustoupit obchodním centrům, hotelům a mrakodrapům.

Zdroj: N509FZ

Proti odkupu rodinných pozemků se už lidé mohli začít bránit soudně, ale jejich šance byly minimální. Zvlášť když nemohli nijak doložit své majetkové právo k obývanému území. V lepším případě jim byl nabídnut odkup pozemku v ceně zastavěné parcely (která následně byla i padesátkrát zhodnocena), a možnost náhradního ubytování v nově stavěném mrakodrapu. Za developery stály městské rady i podnikatelé. Zdá se to neuvěřitelné, ale první nový zákon, který specifikuje práva majitelů nemovitostí a jejich vztah k pozemkům, se v moderní Číně datuje až k roku 2007. Od tohoto roku se také datuje masivní nárůst nail house. Tedy obydlí těch, kteří se rozhodli tlaku neustoupit a svůj dům tváří v tvář investičnímu záměru neprodat.

Kosti předků odpočívají v základech mrakodrapu

Dispoziční práva k nemovitostem tu dnes oficiálně stále ještě drží vláda, ale prostí občané mají alespoň teoretickou možnost podržet si svůj majetek v případě soukromých komerčních projektů. V roce 2007 tak v Čchung-čchingu poprvé dokázala rodina místního restauratéra vzdorovat po dvě léta bagrům a demoličním četám, které srovnali okolní předměstí se zemí. I když žili na ostrůvku vlastní půdy (kolem které stavební firma vyhloubila desetimetrový příkop), rozhodli se neustoupit a neopustit dům, ve kterém žili po tři generace. Přesvědčilo je teprve „důstojné vyrovnání“ ve výši 453 000 dolarů. Situace kolem nail house je často kuriózní: výstavba Kingkey Finance Tower v Shenzenu byla o rok odložena, protože obyvatelé domku nehodlali opustit místo kvůli výstavbě 439 metrů vysoké věže. Na soudní bitvu s právníky developerské firmy se tehdy složili dárci z celé Číny, a jen díky tomu dosáhl vyrovnání ve výši 2,7 milionů dolarů.

Zdroj: http://строй-россия.рф

Ne vždy je předmětem sporu s developery obytný dům. V Tchaj-jüan například stojí v centru vybudovaného mrakodrapu rodinná hrobka původních majitelů pozemku. Potomci si nepřáli, aby se s jejich zesnulými příbuznými hýbalo. A veřejnost jim dala za pravdu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zateplení fasády, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com, m_kara

Na bezúročné úvěry na zateplování domů má fond investic miliardu

Na bezúročné úvěry na zateplování bytových domů má Státní fond podpory investic (SFPI) vyčleněnu miliardu korun. V programu Zateplování aktuálně přijal 118 žádostí za 440 milionů korun. Úvěr je možné získat od 500.000 do 90 milionů korun na dobu 20 let. Sdělilo to ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), pod které fond…

Řeka, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Orlice se u Týniště po 30 letech vrátila do původního koryta

Řeka Orlice se u Týniště nad Orlicí na Rychnovsku po více než 30 letech vrátila do původního koryta a její tok se prodloužil o 400 metrů. Práce na převedení řeky do odstaveného meandru zvaného Jordán zahájil státní podnik Povodí Labe v říjnu 2019. Umělé koryto zkrácení řeky, které vzniklo na konci 80. let minulého…

Letiště Saudská Arábie, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Saúdská Arábie začne stavět futuristické ekologické město

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán představil megaprojekt futuristického ekologického města, v němž podle něj "nebudou auta, ulice, ani uhlíkové emise" a lidé budou žít v souladu s přírodou díky vysoce vyspělým technologiím. S výstavbou města, v němž má žít milion lidí, chce Rijád začít už letos v…

Rohový dům s vůní modřínu na malé parcele

Rohový dům s vůní modřínu na malé parcele

Okolo původní garáže vyrostla v Brandýse nad Orlicí impozantní stavba, která se svým tvarem plně přizpůsobuje relativně malé rohové parcele. Součástí domu je i venkovní terasa s navazující zahradou chráněná před pohledy z ulice. Kolemjdoucí jistě osloví precizní fasáda z modřínových prken.

Zdroj: Fotolia.com - miakov-kalinin

Proč chráníme domy jako památky? Jak nahlížet na památkovou ochranu staveb

U mnohých staveb podvědomě cítíme, proč jsou památkově chráněné a že to je tak správné, i když to zrovna nedokážeme pojmenovat. Jsou ale i další domy, do kterých bychom na první pohled ani neřekli, že jsou významné něčím, pro co si zaslouží zájem památkářů. Někdy je to zajímavá historie, jindy netradiční stavební…

REKLAMA