REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vybíráte schodiště? Zjistěte, jaké máte možnosti

Schodiště vždy patřily mezi dominanty interiérů. Jejich celkový design ovlivňuje volba typu a tvaru, výběr materiálu i zábradlí. Tento výběr by měl vždy korespondovat se zbytkem interiéru.
Vybíráte schodiště? Zjistěte, jaké máte možnosti

Podle materiálu můžeme vybírat z mnoha druhů - dřevěné, kamenné, kovové nebo skleněné schodiště. Podle tvaru se schodiště dělí na přímá, lomená, ve tvaru písmene L, U, několikanásobně lomená, točitá i zakřivená schodiště.

Volba vhodného materiálu

Na trhu se dnes nabízí řada typů schodišť, většina z nich je navrhována jako dominantní prvek interiéru, proto je stále více využíváno moderních materiálů, o kterých si v minulosti lidé mohli nechat pouze zdát. Díky novým technologiím je možné vytvořit prakticky jakýkoli tvar, zpracováním jak klasických materiálů jako dřevo, kámen, beton, ale také například ocel, sklo nebo laminát. Tyto materiály lze také různě kombinovat.

Dřevěné schodiště

Dřevěná schodiště jsou stále nejvíce využívána. Dřevo je krásné, má svou nezaměnitelnou kresbu, barvu i vůni, vyvolává teplý dojem a snadno se kombinuje s jinými materiály. Lze jej snadno tvarovat, je variabilní a má dlouhou životnost, v případě poškození povrchu jej poměrně jednoduše můžeme renovovat.

V dnešní bohaté nabídce materiálů najdeme mnoho tuzemských i zahraničních exotických dřevin. Nevýhodou je snad jen fakt, že dřevo vyžaduje povrchovou úpravu, která jej chrání před znečišťováním poškozením. Povrchová úprava se provádí oleji, vosky a laky.

Laminátová schodiště

Vynikající vlastnosti materiálu Longlife jsou již používány pro podlahy dveře i nábytek. Díky výrobnímu postupu KENNGOTT může být tento vynikající materiál použit i do výroby schodišť. Tento materiál nabízí vysokou odolnost proti oděru, a s tím spojenou vysokou životnost.

Schody KENNGOTT – Longlife nejsou náchylné na ušpinění, a mají velice jednoduchou údržbu. Prostřednictvím ochrany přírodních zdrojů ve výrobě, jsou schody z Longlife materiálu šetrné k životnímu prostředí, a nabízejí vysokou kvalitu a skvělý design za dostupné ceny. Jedná se o evropský patent.

Kamenné schodiště

Kámen je přírodní a vysoce odolný materiál. Rozhodnete-li se pro kamenné schodiště, můžete vybírat z mnoha barev, struktur a druhů kamene. Kamenné schody jsou krásné, elegantní a zároveň velmi praktické. Mezi jejich základní vlastnosti patří vysoká odolnost, trvanlivost, pevnost, nenáročnost na údržbu a krásný originální vzhled.

Přirozená krása kamene zajistí, že se tyto schody stanou ozdobou každého interiéru. Za nevýhodu můžeme považovat fakt, že ne do každého interiéru se se kamenné schodiště hodí.

Kovové schodiště

Patří mezi velice moderní schodiště, pokud se rozhodnete je využít pro svůj interiér, je možno z nich udělat velmi elegantní prvek. Nerezové schodiště se používají do luxusních interiérů. Řadí se k finančně náročnějším produktům, nicméně jejich přednosti tuto cenu bohatě vykompenzují. Většinou se kombinují s dalšími luxusními materiály jako je sklo, kámen, dřevo.

Skleněné schodiště

Skleněná schodiště patří mezi nejmodernější typy schodišť. Působí lehkým dojmem a stávají se doslova nepřehlédnutelným prvkem. Jsou určeny pro ty, kdo hledají něco výjimečného. Mohou být v provedení z čirého, matného i libovolně barevného skla.

Skleněná schodiště jsou samozřejmě zcela bezpečná. Jsou stabilní, díky speciální úpravě je sklo takřka nerozbitné a dokáží skvěle odolávat tlaku. Nejčastěji jsou pro ně používána skleněná a nerezová zábradlí, protože podporují výsledný lehký a vzdušný design.

Volba je jen na vás. Pokud si nebudete s výběrem schodiště vědět rady, obraťte se na odborníky.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Technistone v kuchyni, Crystal Anthracite | Colony Sample house, USA

Vše o tvrzeném kameni Technistone

Tvrzený kámen Technistone v odstínu Crystal Absolute White je nejčastěji používán jako materiál kuchyňské desky a jejího obložení, do koupelen jako obklad, umyvadlová deska nebo obložení vany. Z tvrzeného kamene Technistone lze vyrobit také kvalitní a odolný dřez.

Schody jsou svázáné normami, ale nabízí i prostor pro invenci

Schody jsou svázáné normami, ale nabízí i prostor pro invenci

Stavba i rekonstrukce schodiště jsou poměrně složité procesy, které se vyplatí přenechat odborníkům. Nápady a tvůrčí energii lze vložit do návrhu, manuálně se můžeme realizovat při drobných dekoracích a následně u celkových úprav a sladění interiérového designu.

Vypočítat správné a pohodlné schodiště není žádná legrace...

Výpočet schodiště

Pohodlné schodiště by mělo mít sklon 25° - 35°. Jak takového sklonu dosáhnout? Vejde se schodiště do prostoru, který mám k dispozici? Jak schodiště navrhnout a spočítat? Projektanti a architekti mají s touto činností bohatou zkušenost, schodiště je jedna ze základních věcí v dispozici domu a musí se spočítat velmi…