Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Bydlení v potrubí? Designérský experiment vás zaujme

Kolik místa potřebujete k životu? Když to do důsledku promyslíte, k životu vám vlastně stačí jen minimální hygienické zázemí, šatník a postel. Tedy sotva necelých deset metrů čtverečních. A přesně na tom postavil svou ideu experimentálního nízko-nákladového bydlení vedoucí architekt studia James Law Cybertecture.

To, že nápad na minimalistické bydlení a James Law pochází z Hongkongu, není náhoda. Ceny nájmů se tu počítají mezi nejdražší na světě, a lidé se proto snaží snížit své osobní nároky až k nejzazším limitům. OPod Tube Housing  jim v tom vychází vstříc. Navržený mikrodům, či spíše obyvatelná kapsle, má být levným řešením bytové krize. Nízká pořizovací cena přitom vychází z toho, že základní struktura celého obydlí je recyklátem, znovu-zužitkovaným tělesem vodovodního potrubí. Tedy betonové roury s váhou 22 tun a světlostí 2,5 metrů čtverečních.

Foto: James Law Cybertecture

James Law propracoval design této bytové jednotky do nejmenších detailů, a promyslel důsledně všechny integrované prvky: hluchý prostor klenutých stěn se stává úložnou plochou, postel se mění na gauč, vyklápěcí stůl může být pracovní plochou i nenáročnou jídelnou. Je tu mikrovlnka i lednička, klimatizace. Životní prostor, omezený na plochu 9,2 metrů čtverečních, trochu připomíná interiér kosmické lodi. Z čistě praktického hlediska tu obyvatelům nic nechybí: je tu dokonce i kuchyňský kout, sprcha, toaleta.

Mikrodům je nadupán technologiemi, které zvyšují uživatelský komfort: prakticky vše uvnitř tu můžete řídit s pomocí aplikací chytrého telefonu. Od odemykání vstupních dveří, zálivky rostlin po stanovení teploty vody ohřívané bojlerem. Jaký může mít dům, ve kterém stěží rozpažíte, výhody? Je v podstatě samonosný, a díky své váze a zasazení do zajišťovacích patek se z místa nehne. Desítky takových mikrodomů můžete skládat na sebe, a tím šetříte místo. A stěhování? Nemusíte si balit. Nákladní vůz s jeřábem vás přesune se vším všudy.

Foto: James Law Cybertecture

Pořizovací cena protoypálních jednotek OPod Tube Housing je odhadována na 15 000 dolarů. Což se ve městě, kde se cena za garsonku o výměře 55 metrů čtverečních počítá na 1,8 milionu, cení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Semlerova rezidence, foto: PLZEŇ-TURISMUS

Semlerova rezidence se otevírá pro veřejnost

Semlerova rezidence je jediná z realizací dle konceptu od světoznámého architekta Adolfa Loose v Plzni, ve které najdeme Loosův tzv. Raumplan. Nahlédnout lze do celkem 7 interiérů od Loose. Více dochovaných realizací od jednoho ze zakladatelů moderní architektury najdeme pouze ve Vídni.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA