REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Genius loci Malého Versailles

Nedaleko centra Karlových Varů, a přitom uprostřed zeleně, stojí nově zrekonstruovaný hotel s restaurací známý jako Malé Versailles. Historie stejnojmenné restaurace sahá až do konce 18. století a dlužno dodat, že svého času patřila k nejoblíbenějším ve městě. Zub času se však postaral o to, že její sláva postupně upadala, až na sklonku minulého století úplně vyhasla. Nyní se však život do pěkně zrekonstruovaného objektu znovu navrací.

Zahradní restaurace později známá jako Malé Versailles se původně jmenovala Cihelna, protože v místě, kde se nachází, od roku 1759 cihelna skutečně stála. Ovšem už kolem roku 1780 byla její část přestavěna na hostinský sál s pěkným zahradním areálem. Byť se zde ještě do konce 19. století cihly vyráběly, do popředí se stále více dostávala právě restaurace, kterou si obyvatelé Karlových Varů velmi oblíbili. A nejen oni – roku 1820 hostinec Malé Versailles navštívil dokonce i německý básník J. W. Goethe. Postupem času byl původně pozdně barokní objekt upravován a rozšiřován. První rozsáhlá rekonstrukce chátrajícího objektu proběhla v letech 1995–1996, ale k zásadnímu kroku došlo v letech 2015–2016, kdy bylo Malé Versailles kompletně přebudováno na základě projektu architekta Otty Kašparovského ze studia Massimo Design, s. r. o. Vydařená rekonstrukce dokonce získala titul Stavba roku Karlovarského kraje 2017. Podle Otty Kašparovského je to díky tomu, že se podařilo zachovat genius loci místa.

Suchá výstavba Knauf

Cílem projektu bylo zprostředkovat návštěvníkům hotelu nebo restaurace příjemně strávené chvíle v objektu, který nebude působit okázale, ale naopak útulně. Inspiraci architekt Kašparovský nalezl ve skandinávské architektuře, což se promítlo do minimalistického designu interiéru, kterému vévodí přírodní barvy a materiály. Velký prostor dostalo dřevo, které má opravdový punc historie – pochází totiž ze starých chalup a statků.

Prakticky vše ostatní je nové, třebaže s nádechem patiny. V interiéru lze nalézt například hrázdění, trámy i efekt opadané omítky , ale to vše bylo vytvořeno uměle. I zvenku působí fasáda budovy příjemně jednoduše a vše je harmonicky sladěné. Bylo také nutné zvýšit světlost půdního prostoru, aby v něm mohly vzniknout moderní hotelové pokoje. Původní tedy zůstaly jen dvě stěny a podstatnou část nového interiéru pomohla vybudovat suchá výstavba Knauf. 

Knauf sadrokarton - Genius loci Malého Versailles - jídelna

Dva v jednom to je Knauf RED Piano

Pokoje byly vytvořeny pomocí sádrokartonových desek Knauf. Jelikož každá místnost musí být samostatným požárním úsekem, byly k tomu použity desky Knauf RED Piano. Díky dvojitému opláštění příček (celková tloušťka stěny včetně izolace činí 150 mm) pokoje vyhovují rovněž akusticky. Inovativní deska Knauf RED Piano má vylepšené akustické vlastnosti, takže u realizované příčky W112 vykazuje útlum hluku RW 59 dB, což odpovídá zhruba 240 mm masivní omítnuté konstrukce. Opláštění bylo provedeno 12,5 mm silnými deskami. Stejným typem desek jsou řešeny samonosné protipožární stropy v pokojích i na chodbách. Jde o podhledy typu D112, K131 a D131. Desky Knauf RED Piano v opláštění podkrovních prostor měly rovněž za úkol vylepšit akustické vlastnosti konstrukce. Na komunikačním koridoru a v dalších prostorách byly použity předsazené stěny W623 a nenosné W112 a W111. Ze sádrokartonových desek jsou konstruovány také podhledy na chodbě, v recepci (desky Knauf White) i na schodištích (opět RED Piano pro dodržení požární odolnosti). V koupelnách a na veřejných toaletách byly aplikovány impregnované 12,5 mm silné desky Knauf Green, které jsou vhodné do vlhkých prostor.

Knauf sadrokarton - Genius loci Malého Versailles - pokoj

Přestože je celý vnitřek hotelu a restaurace vytvořen nově, je patrné, že se v projektu Malého Versailles s citem snoubila historie s moderními materiály.

Knauf Praha s.r.o.

logoMladoboleslavská 949
197 00 Praha 9 - Kbely

telefon: 272 110 111
zelená linka: 844 600 600
e-mail: info@knauf.cz

web: www.knauf.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Z kategorie Stavební dělicí příčky si přečtěte

Foto: Ing. arch. Oldřich Rejl

Výstavba rodinného domu: Zdění cihelných příček

Stavba je vyzděná a stropy hotové. Po dokončení hrubé stavby nosných konstrukcí rodinných domů Na Hradě v České Skalici se podíváme, jak vznikaly dělící konstrukce uvnitř – tedy příčky. Kdy se příčky ...

Stavební deník je možné vést i on-line

Stavební deník je možné vést i on-line

Stavební deník je důležitý dokument. Není to jen „zase nějaký papír co po mě chce úřad“ ale důležitý důkazní materiál v případě, že se vyskytne potřeba reklamace či poruch stavby. Jeho zápisy mohou ...

Jak se vyrábí sádrokarton u Mělníka

Jak se vyrábí sádrokarton u Mělníka

Sádrokarton je ve stavebnictví poměrně mladý materiál, nicméně jeho obliba stoupá a možnosti se zvětšují i díky vývoji nových druhů desek. Jak se sádrokarton vlastně vyrábí? Víte, že k výrobě se ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška