REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Jak aplikovat hydroizolaci základů rodinného domu svépomocí

Správně provedená hydroizolace je základem pro správně fungující s staticky vyhovující dům bez vlhkých zdí a plísní. Pro tyto účely se využívají asfaltové pásy, které v dnešní době často chrání nejen proti vodě, ale i proti radonu (dle míry radonového rizika). Jak je správně aplikovat, jak připravit podklad a na co si dát pozor? Podívejte se, co ze zkušenosti radí a jak postupovali svépomocní stavebníci.

Příprava podkladu

Před samotnou aplikací asfaltových pásů je zapotřebí připravit podklad. Prvním krokem je zbavení povrchu všech ostrých hran, trčících kamínků či dalších ostrých předmětů, kvůli kterým by mohlo dojít k protržení asfaltového pásu. Dalším krokem je očištění základové desky od nečistot, prachu i mastnoty. Poté je možné na suchý a čistý povrch nanést penetraci, která sjednotí podklad, a především zajistí lepší přilnavost asfaltového pásu k základové desce. Penetrační emulzi je možné nanášet pouze při teplotách vyšších než 5 °C nejlépe pěnovým válečkem či štětcem s delší rukojetí.

Aplikace hydroizolace

K aplikaci hydroizolace je zapotřebí pouze plynový hořák s propan-butanovou lahví a nejlépe dva pracovníci. Dlouhé asfaltové pásy je nejlepší rozmotat na plochu, na kterou mají být posléze navařeny, srolovat je z obou stran ke středu a poté začít se samotnou aplikací. Ta se provádí nahřátím spodní strany asfaltového pásu s následným přiložením a udusáním k napenetrovanému podkladu. U prostupů je dobré si pás kousek za prostupem uříznout, směrem k prostupu naříznout a pečlivě izolovat okolo. Případná těžko dostupná místa či místa s nemožností použití hořáku lze řešit tekutou hydroizolační stěrkou či samolepicím pásem. Důležité je zajistit, aby se pásy nikde neodlupovaly od podkladu.     

Tekutá hydroizolační stěrka Zdroj: Ing. Eva Sovová

Přesahy mezi jednotlivými pásy by měly být na delší straně minimálně 10 cm a na kratší straně alespoň 15 cm. Při delším uchovávání pásů je nutné dodržet vertikální skladovací polohu. Pokud byste role skladovali „na plocho“ změní svůj tvar průřezu z kruhu na elipsu a v ostřejších záhybech může dojít k jejímu porušení, nehledě na to, že se s takovým válcem o průřezu elipsy špatně pracuje při rozvinování.

Rady na závěr

Penetraci včetně asfaltových pásů není vhodné v první fázi aplikovat na celou základovou desku, neboť při následných pracích by mohlo dojít k poškození. Vhodnějším řešením je nanesení penetrace a navaření asfaltových pásů pouze pod nosné zdivo s přesahem alespoň 15 cm. Stejný postup je dobré provést před zděním nenosných příček a teprve před pokládkou izolace podlahy přistoupit k plošnému připevnění asfaltových pásů včetně penetračního nátěru.

Ing. Eva Sovová

Je marketingovou specialistkou s vášní pro architekturu a design. V roce 2014 se svým přítelem začala řešit výstavbu rodinného domu svépomocí, o které společně píší blog stavba.selfici.com, kde popisují veškeré radosti a strasti včetně nabitých zkušeností.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Jak si postavit rodinný dům

Foto: Norbert Wunderling

Přestavba statku: Z hospodářství moderní bydlení s poezií venkova

Stará zemědělská farma, složená ze tří objektů. Každý s jinou střechou. Jeden s pálenou taškou, druhý s rákosovou doškovou, třetí s obyčejnou dřevěnou, sbitou z prken. Poněkud nesourodý komplet pro 21. století. Jak tu provést rekonstrukci, a přitom nezničit to původní, hezké?

Zdroj: AdobeStock-jrp-studio

Kdy je nutné stavební povolení pro altán, pergolu nebo přístřešek?

Praktickým příslušenstvím rodinného domu a jeho zahrady je místo pro relaxaci, parkování auta nebo uložení zahradního nářadí. Často tak vedle domků vyrůstají různé altány, pergoly či terasy. Které z těchto drobných zahradních staveb je možné na pozemek umístit „jen tak“ a pro které je již třeba zajistit svolení ...

Zdroj: AdobeStock - tong2530

Zájem o učební obory roste, ale dobrých řemeslníků je málo. Kterých chybí nejvíce?

To, že v Česku chybí celá generace řemeslníků, je nemilým ale známým faktem. Na některé z nich se čeká více než půl roku. Navíc s nejistým výsledkem, že skutečně řemeslo ovládají. Problém mají i stavební firmy, přestože je neváhají dobře zaplatit a nabízejí i další výhody. Nabídkám ze zahraničí ale ve většině případů ...

Zdroj: AdobeStock-Oleg

ROZHOVOR: Stavby z přírodních materiálů dřeva, slámy a hlíny

Jaká je motivace lidí postavit si dům ze slámy, dřeva, hlíny? Je to levnější? Je to rychlejší? Jsou takové domy energeticky úspornější? Nebo je to jen láska k přírodním materiálům? Architekt Jan Márton objasní hlavní úvahy stavebníků a přístup k projektování takového domu.

For Pasiv - archivní obrázek, zdroj: ABF

Volná vstupenka na For Pasiv 2020. Přijďte na veletrh pro příručky od ESTAV.cz zdarma!

For Pasiv je specializovaným veletrhem pro šetrné stavebnictví a úspory energií. Přijměte pozvání na výstavu technologií a materiálů pro nízkoenergetické, pasivní a nulové stavby. ESTAV.cz pro vás má připravenou volnou vstupenku zdarma. Na veletrhu si navíc můžete vyzvednout oblíbené příručky redakce ESTAV.cz Jak ...

REKLAMA