REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vítězný pasivní rodinný dům je promyšlená dřevostavba se skromným vzhledem

Letošní vítěz soutěže Pasivní dům 2017 - Dům na větrném kopci od ARCHCON atelier dokazuje, že moderní dřevostavba může být krásná, kreativní, kvalitní a zároveň šetřit majiteli peněženku. Jak už název napovídá, i když je dům pokoušen nepříznivým počasím, umí se s ním důstojně vypořádat a poskytuje majitelům pohodové bydlení.

Soutěž Pasivní dům vyhlašuje každý rok společnost ABF ve spolupráci s Centrem Pasivního domu a za podpory Státního fondu životního prostředí České republiky. Že ateliér umí navrhovat zajímavé stavby v nízkoenergetickém a pasivním standardu dokazuje i úspěch projektu Dům pod smrkem v Černošicích v předešlém ročníku této soutěže. K letošnímu vítězi zveřejnila porota tento komentář: „Rodinný dům je typickým reprezentantem, kterého bychom si přáli vidět jistě častěji. Pasivní energetický standard je přirozenou součástí kvalitního architektonického řešení. Architektura civilního projevu se střízlivým použitím a kombinací přírodních materiálů, tvarově uměřený objem, atraktivní vnitřní prostor a dobře řešená střecha.“ Filosofií architektonického atelieru, jak sami říkají je vytváření pasivních a nízkoenergetických dřevostaveb proto, že šetří čas, peníze, životní prostředí a myslí na budoucnost. Partnera pro realizaci pak našli ve firmě Dřevostavby Biskup, s. r. o.

Architektura domu je odpovědí na podmínky

Hmotové řešení přirozeně vychází z počátečních podmínek, jako byly poměrně přísné regulativy, mírně svažitý terén a požadavek klienta na pasivní dům. Z toho při vypracovávání studie vzešlo rozvržení domu do dvou propojených hmot. Hlavní objekt je samotný rodinný dům obdélníkového půdorysu o rozměrech 12,9 x 9,2 m, částečně podsklepený s jedním obytným podlažím a částečně obytným podkrovím. Střecha je sedlová se sklonem 45°. Důmyslné umístění na pozemku a řešení venkovních zpevněných ploch ve dvou výškových úrovních pak minimalizovalo potřebu terénních úprav. Hlavní hmotu doplňuje druhý menší objekt, který obsahuje garáž s úložnými prostory, další kryté stání a zároveň zastřešuje venkovní terasu a vstup z garáže do domu. Obě hmoty jsou pak propojeny lehkou konstrukcí, částečně krytou sklem. Dalším důmyslným a výrazným venkovním prvkem je subtilní pergola s ocelovými lanky, kterou obrůstají popínavé rostliny mající za úkol chránit v létě interiér domu před přehříváním.

Foto: Martin Zeman

V jižní části přízemí se nachází kuchyně spojená s obývacím pokojem a jídelnou. Zbytek místností v tomto podlaží je výškově oddělen třemi schodišťovými stupni. V severní části je potom pokoj pro hosty, šatna a koupelna. Do patra je umístěná klidová část se třemi ložnicemi, společnou koupelnou a komorou přístupnou z chodby.

Jednoduchý styl rodinného domu

Barevné a materiálové řešení vychází ze severské inspirace a vyznačuje se použitím přírodních materiálů, světlých a šedých barev a stylovou jednoduchostí. Trochu oživení do interiéru přináší občasný barevný akcent a nerezové prvky. Venkovní obklad je tvořen z latí ze sibiřského modřínu bez povrchové úpravy, časem tedy bude přirozeně měnit barvu došeda. Venkovní terasa je taktéž dřevěná. Výrazné jsou také klempířské prvky. Krytina je z malých skládaných šablon v tmavošedé barvě. Velké prosklené plochy jsou zvýrazněny pásem omítky imitující beton. Okna jsou dřevohliníková, z exteriéru v antraciové barvě, z interiéru v barvě smrkového dřeva. Smrkové dřevo je použito i na obklad vnitřního stropu v obytném prostoru. Na podlaze je marmoleum v odstínech šedé a krémové. Stínění oken a ochranu před přehříváním zajišťují textilní rolety. Hmota schodiště je umístěna uprostřed dispozice v návaznosti na kuchyň. Část schodišťové stěny je natřena tabulovou barvou pro využití jako nástěnka na vzkazy. Schodišťové stupně jsou ze světlého dřeva v odstínu stejném jako obklad stropu, kombinované s tmavým kovovým schodištěm. Stěny jsou vymalovány jednoduše na bílo.

Foto: Martin Zeman

Technologie a ekologie

Dům má teplovodní vytápění, v přízemí je řešeno jako podlahové, v patře pak pomocí otopných těles. Zdroj tepla je kompaktní jednotka s tepelným čerpadlem a výměníkem pro rekuperaci tepla. Ta připravuje otopnou vodu a teplou užitkovou vodu. Dešťová voda je sváděná do akumulační nádrže a využívá se dále pro zalévání zahrady.

Konstrukční systém tvoří masivní panely Dekpanel s dřevovláknitou izolací. Autoři věří, že ekologická architektura z přírodních materiálů je cesta k zdravému a příjemnému bydlení. Jak sami říkají: "Naše inspirace je sama příroda. Stavíme na jedinečných vlastnostech dřeva." Na otázku, zda je tvorba ateliéru inspirovaná především severskou architekturou pak paní Ing. Truhlářová odpovídá: "V našich návrzích se snažíme citlivě naplnit představy investorů – proto někdy, možná i nevědomě, směřuje k severské architektuře, jindy vytvoříme dům ve stylu Provence a v našem portfoliu naleznete i objekty, které jsou inspirovány funkcionalistickou tradicí. Každý dům má svůj unikátní příběh a náladu."

Foto: Martin Zeman

ESTAV.cz se ptá...

Řešíte nebo bude řešit ochranu proti větru například osázením stromků okolo pozemku nebo nějakým jiným způsobem?

Stavebník, odpovídá ...

Starost nám dělá prostor mezi garáží a domem pod přístřeškem, kde se, když hodně fouká, dělá větrný tunel. Zatím ale ochranu před větrem řešit nebudeme. Do budoucna uvidíme, jak se situace bude vyvíjet. V okolí je plánována zástavba dalšími domy. Doufáme, že se vítr rozbije novou zástavbou a stromy, které ostatní obyvatelé snad také vysadí. Na pozemku jsme stromy vysadili, ale je jich jen pár a než vyrostou, potrvá to dlouho.

ESTAV.cz se ptá...

Proč jste se rozhodli pro dřevostavbu a zároveň pasivní dům?

Stavebník, odpovídá ...

Na začátku byl požadavek na pasivní dům. Chtěli jsme dům, který nebude zatěžovat okolní prostřední svou energetickou náročností. No a pak jsme chtěli dům, po kterém, až doslouží, zbude co nejmenší zátěž. Proto ta kombinace.

Foto: Martin Zeman

ESTAV.cz se ptá...

Jaká byla spolupráce s architekty, vychází výsledný dům spíše z návrhů architektů nebo i Vašich přání a požadavků?

Stavebník, odpovídá ...

Vzhled domu je hodně dán místními regulativy. Ty předepisují sedlovou střechu a její sklon, pouze částečně využitelné podkroví (kdy výška obvodové zdi v patře může být max. 20 cm a pak už musí začínat zkosení), požadavek na garáž, procento zastavění, procento zelené plochy apod.

S paní architektkou jsme si nejprve povídali, o tom, kdo jsme, jak žijeme, pracujeme, jak se bavíme, jakou plánujeme rodinu, jaké domy nebo prostory jsme kde viděli a líbilo se nám, koukali jsme spolu na fotografie, byli jsme se na nějaký dům spolu podívat atp. Z toho pak vyplynulo, co všechno v domě má být a paní architektka navrhla nějaké varianty a my si vybrali, případně navrhla kombinaci více řešení, když se nám z jedné i z druhé varianty líbilo vždy něco. Spolupráce byla skvělá, protože paní architektka vždy přišla s nápadem, jak to udělat jinak, když jsme si něčím nebyli jistí.

ESTAV.cz se ptá...

Splňuje dům požadavky a očekávání? Jak se v něm bydlí? Je v něm něco, co byste po nějaké době užívání změnili nebo chtěli jinak?

Stavebník, odpovídá ...

Měli jsme na vymýšlení domu dostatek času, takže jsme vše promysleli opravdu důkladně. To je, myslíme právě ten důvod, proč dům naše požadavky a očekávání splňuje a v podstatě nemáme potřebu nic měnit. Postupně jsme dům i v interiéru dovybavili a ještě dovybavujeme přesně podle toho, jak jsme si s paní architektkou naplánovali. I po výstavbě jsme se snažili a nadále i snažíme co nejvíce věcí zkonzultovat (jako třeba návrh zahrady od zahradního architekta nebo i takovou maličkost, jakou pořídit boudu pro psa a kam ji umístit).

Foto: Martin Zeman

Projekt: Dům na větrném kopci

Místo stavby: 

Středočeský kraj
Stupeň dokumentace:  studie, DSP, prováděcí projekt, koncept interiéru, optimalizace PHPP
Autor projektu: ARCHCON atelier, s.r.o. – Ing. Irena Truhlářová, spolupráce Ing. Martin Jirsa, www.archcon.cz
Dokončení: stavba 2015, zahrada 2016
Konstrukční systém: masivní dřevěné panely DEKPANEL, dřevovláknitá izolace
Typ domu: pasivní dům
Realizace: DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o., www.drevostavbybiskup.cz

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Fernando Guerra, FG + SG

Rekreační chaty zasazené do přírodní scenérie pozvedají celý region

Projekt, který přesahuje hranice. A to nejen prostorové, ale i časové. Záměr z portugalského Ancede totiž vytváří most mezi minulostí a přítomností. Tím dává budoucnost celému regionu, podporuje udržitelný cestovní ruch a velmi citlivě zhodnocuje potenciál, který se v místě realizace…

REKLAMA