REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jak se připravit na montáž stropu z vložek Miako na rodinném domě svépomocí

Stropy patří do kategorie stavebních prací hrubé stavby. Možností, jak je vytvořit je velká spousta, od lehkých dřevěných stropů z trámů či dřevěných panelů, přes skládané z prefabrikovaných betonových panelů až po kompletně monolitické vyztužené a betonem vylévané stropy. Pokud se rozhodneme pro strop tzv. prefamonolitický (částečně skládaný a částečně litý betonem) čeká vás přibližně to, co naše dva stavebníky. Podívejme se, jak se připravovali na pokládku stropu z Miako vložek.

Prefamonolitická stropní konstrukce se skládá ze stropních trámů a stropních vložek Miako. Na této stavbě byl použit systém Porotherm, ale podobný vyrábějí i jiné společnosti vyrábějící stavební materiály. Stropní trámy POT i vložky Miako se dělí dle použití do dvou základních skupin:

  1. Bez nadbetonávky, kdy trámy i vložky jsou zalité betonem, ale nad vložkami již žádný beton není.
  2. S nadbetonávkou, při které jsou trámy i vložky celé zalité v betonu s vrstvou alespoň 60 mm nad stropními vložkami. Dle normy ČSN EN 15037-1 musí být nabetonávka stropních vložek vyztužena svařovanou sítí (dle statického posudku, například KARI sítí 4/200).

Vzpěry stropní konstrukce

K montáži stropní konstrukce jsou zapotřebí vzpěry. Je možné si je vyrobit ze dřeva, ale mnohem lepší, ale zároveň dražší variantou, je pronájem stropních vzpěr, u kterých lze jednoduše regulovat výšku bez nutnosti podkládání. Tyto vzpěry jsou navíc vybaveny trojnožkou, která brání jejich vyvrácení.

Dovoz pronajatých stropních vzpěr s příslušenstvím

Zjištění velikosti a typu komínu

K předejití budoucím nepříjemnostem je nutné již v tuto chvíli vědět přesný typ spotřebiče připojeného na komín, jelikož na jakýkoliv komín nelze připojit jakákoliv kamna či krbovou vložku. Různé komíny totiž mají různé průměry a je tedy nutné připravit prostup pro přesný typ komínu dle připojených spotřebičů.

Zanedlouho se v článcích na ESTAV.cz podíváme, jak probíhala samotná montáž stropu a jeho zalití betonem. Pokud si nechcete nechat ujít nic z obsahu na ESTAV.cz, aktivujte si náš týdenní mailový zpravodaj zdarma.

Zamyšlení se nad prostupy

Dalším důležitým krokem je promyšlení prostupů vedoucích na střechu. Typicky se jedná o prostupy pro kabel k anténě, solárním panelům, klimatizaci, fotovoltaickým článkům aj., ale je nutné nezapomenout na případný prostup k odvětrávání kanalizace, větracího systému či k digestoři.

Zajištění autojeřábu

V případě kratších stropních trámů je možné ruční usazení, nicméně pro běžně používané délky na rodinných domech je vhodnější vzhledem k jejich hmotnosti (cca 25 kg/m běžný) zajistit autojeřáb. Ceny autojeřábů se pohybují obvykle do 1 000 Kč za hodinu.

Přesun stropních trámů pomocí autojeřábu

Usazení stropních trámů autojeřábem u běžných rodinných domů trvá maximálně 1 hodinu. Při této příležitosti je navíc možné autojeřáb použít i k dalším přesunům jako například umístění palet se stropními vložkami na základovou desku nebo další přesuny.

Zajištění materiálu

K urychlení stavby je nutné zajištění veškerého potřebného materiálu s dostatečným předstihem. Jedná se o asfaltové pásy, polystyren, armovací koše a spojovací materiál včetně nářadí.

Lepení věncovek

Věncovky se lepí až v době, kdy jsou všechny trámy na svém místě. Při manipulaci s trámy by totiž hrozilo uražení nebo rozbití věncovek.

Umístění asfaltového pásu

Na obvodové zdivo se pod trámy umisťuje těžký asfaltový pás s tloušťkou alespoň 4 mm. Je to z důvodu eliminace budoucího praskání fasády a omítek. Alternativou k asfaltovému pásu je betonové lože, na které se položí stropní trámy. Nicméně použití asfaltového pásu je výrazně jednodušší a rychlejší.

Asfaltový pás se pokládá po celé délce nosného zdiva. Dříve asfaltové pásy obsahovaly kaučuk a změkčovadla, která způsobovala degradaci polystyrenu. V dnešní době se již prodávají modifikované asfaltové pásy, které tento neblahý vedlejší účinek nemají.

Nejjednodušší metoda pokládky asfaltového pásu je nařezání na pruhy o potřebné šířce dle tloušťky zdiva, následné smotání zpátky do ruličky a rozmotání již na nosném zdivu.

Za technickou konzultaci článku děkujeme pracovníkům společnosti Wienerberger cihlářský průmysl.

Ing. Eva Sovová

Je marketingovou specialistkou s vášní pro architekturu a design. V roce 2014 se svým přítelem začala řešit výstavbu rodinného domu svépomocí, o které společně píší blog stavba.selfici.com, kde popisují veškeré radosti a strasti včetně nabitých zkušeností.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní rodinný dům ze dřeva na hraně strmého svahu

Vypořádat se se strmým svahem je pro architekta výzvou. Ateliér Sféra se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Výsledkem je příjemná třípodlažní dřevostavba v pasivním standardu zapuštěná do terénu s přímým vstupem do zahrady.

Zateplování, Kingspan, ilustrační obrázek, foto redakce

Energetická střediska EKIS poradí zdarma s úsporami energií

Energetické konzultační a informační středisko - tedy EKIS poradí podnikatelům, správcům bytových domů i obyvatelům rodinných domů, jak uspořit energie. Techničtí specialisté pomohou s přípravou konkrétních řešení. Konzultace jsou dvakrát týdně zdarma.

Zateplení fasády, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com, m_kara

Na bezúročné úvěry na zateplování domů má fond investic miliardu

Na bezúročné úvěry na zateplování bytových domů má Státní fond podpory investic (SFPI) vyčleněnu miliardu korun. V programu Zateplování aktuálně přijal 118 žádostí za 440 milionů korun. Úvěr je možné získat od 500.000 do 90 milionů korun na dobu 20 let. Sdělilo to ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), pod které fond…

Řeka, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Orlice se u Týniště po 30 letech vrátila do původního koryta

Řeka Orlice se u Týniště nad Orlicí na Rychnovsku po více než 30 letech vrátila do původního koryta a její tok se prodloužil o 400 metrů. Práce na převedení řeky do odstaveného meandru zvaného Jordán zahájil státní podnik Povodí Labe v říjnu 2019. Umělé koryto zkrácení řeky, které vzniklo na konci 80. let minulého…

Letiště Saudská Arábie, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Saúdská Arábie začne stavět futuristické ekologické město

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán představil megaprojekt futuristického ekologického města, v němž podle něj "nebudou auta, ulice, ani uhlíkové emise" a lidé budou žít v souladu s přírodou díky vysoce vyspělým technologiím. S výstavbou města, v němž má žít milion lidí, chce Rijád začít už letos v…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA