REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Se zněním zákona o realitních makléřích souhlasí i Asociace realitních kanceláří

V základních bodech návrhu zákona o realitním zprostředkování se Asociace realitních kanceláří (ARK) ČR s předkládajícím ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) zřejmě shodne. Řekl to generální sekretář asociace Jan Borůvka. S ministryní v demisi Klárou Dostálovou (za ANO) se sejde příští týden. Dostálová chce zákon předložit do meziresortního připomínkového řízení do konce února, v ideálním případě by podle ní mohl vstoupit v účinnost na začátku roku 2019. Borůvka považuje za reálnou spíše polovinu příštího roku.
Zákon o realitních makléřích

V Česku zatím chybí jasná pravidla pro činnost realitního zprostředkovatele. Podle návrhu se změní ze živnosti volné na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci. Návrh zákona počítá s povinností realitního zprostředkovatele uvádět v inzerci i ve smlouvách všechny informace srozumitelně a způsobem, který nevzbuzuje pochybnost. Jako povinná příloha smlouvy je navrhován výpis z katastru nemovitostí, ze kterého budou mimo jiné zřejmé případné závady a omezení. Jde například o věcná břemena. Zákon dále zavede povinnost uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu.

"V těch základních bodech si rozumíme a myslíme si, že jejich zavedení by bylo prospěšné. Potřebujeme spíše zkonzultovat některé věci tak, aby byly správně paragrafově upravené. A aby tam třeba nebyly některé body, které se kříží s jinými zákony. Jde také o to, aby zákon postihl všechny záležitosti, které byly ve věcném záměru. Ale zásadní námitky mít asi nebudeme," uvedl Borůvka.

Návrh zákona vítají i představitelé realitních kanceláří, které ČTK oslovila. Podle generálního ředitele realitní kanceláře RE/MAX ČR Milana Žáka je důležité, aby zákon řešil regulaci úschov peněžních prostředků. "Neregulace a přímá možnost využití účtů realitních kanceláří je časovanou bombou. Je jen otázkou času, kdy v některé takové kanceláři nastanou vážné problémy a budou přímo ohroženy peníze klientů," uvedl Žák.

Provozní ředitel společnosti Fincentrum Reality Martin Fojtík by uvítal, kdyby byla činnost makléře jasně definována a nastavila se jasná pravidla, která by byla vymahatelná. "Vázaná živnost je cesta, jak vše orámovat. Ale je potřeba mít nástroje, jak s trhem makléřů pracovat. Je potřeba vyčistit trh od nepoctivců. Ekonomice se daří, nemovitosti se prodávají, hypotéky jsou stále dostupné. Proto je tady stále velký prostor, aby se na trhu objevili makléři, kteří klientovi místo profesionální a spolehlivé služby nabídnou hochštapleřinu," uvedl Fojtík.

Podle ředitele Maxima Reality Gorana Andonova stávající chaos a džungle na realitním trhu poškozuje pověst všech realitních kanceláří a makléřů, včetně zkušených specialistů. "Na zákon, který by naši profesi změnil v živnost vázanou a zavedl jasná pravidla pro prodej a pronájem nemovitostí, čekáme přes 20 let," dodal Andonov.

Návrh zákona byl připraven už v minulém volebním období, ale Sněmovna ho nestihla projednat.

Podle údajů Českého statistického úřadu bylo v ČR ke konci loňského roku 14.602 podnikatelských subjektů, které se hlásily ke zprostředkovatelské činnosti. Po přepočtu na počet obyvatel patří v tomto ohledu Česká republika k absolutní špičce v Evropě. Na jednoho makléře připadá asi 720 obyvatel. Neoficiální odhady počítají dokonce až s 25 000 realitních zprostředkovatelů. V sousedním Německu, které je v tomto žebříčku na posledním místě, je počet obyvatel na makléře desetkrát vyšší. V Česku se přes realitní kanceláře prodá asi polovina nemovitostí. V západní Evropě je to většinou přes 70 procent. V Belgii je prodej bez realitního zprostředkovatele dokonce zakázaný.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Zdroj: Fotolia

Vize chytrých regionů v představení Česka na EXPO 2025 v Ósace

V rámci svého byznysového programu v Českém národním pavilonu ve dnech 8.–10. července 2025 uvede Týden autonomních technologií. Návštěvníkům nabídne špičkové inovace v oblasti chytré mobility, bezpečnostních systémů a digitalizace infrastruktury.

Ilustrační obrázek, zdroj fotolia, Gina Sanders

Modernizace vedení, které způsobilo páteční výpadek, vyjde na 1,7 mld. korun

Modernizace vedení V411, u nějž přetržení kabelu v Ústeckém kraji vedlo k pátečnímu rozsáhlému výpadku elektřiny v Česku, začne v příštím roce. Výstavba nového zdvojeného vedení vysokého napětí, která byla plánována ještě před touto událostí, by měla vyjít přibližně na 1,7 miliardy korun. Hotovo má být v květnu 2027.…

Rodný dům E. W. Korngolda v Brně. Zdroj: Brode Capital

V centru Brna vzniká Rezidence Korngold

Citlivě pojatá rekonstrukce historické budovy z přelomu 19. a 20. století nabídne moderní bytové jednotky i obchodní prostor. Název projektu odkazuje na slavného brněnského rodáka, hudebního skladatele Ericha Wolfganga Korngolda, který se v tomto domě narodil.

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, Jim Vallee

Ekologové: Neschválení energetického zákona by byl krok zpět pro českou energetiku

Ekologické organizace, které oslovila ČTK, varují, že neschválení novely energetického zákona, známé jako lex plyn, by znamenalo krok zpět pro českou energetiku. Senát návrh ve středu večer vrátil Poslanecké sněmovně k projednání. Přestože senátoři nezpochybnili klíčové prvky normy, navrhli úpravy, zejména v oblasti…

Ilustrační obrázek, Adobestock, roman

Chaty a chalupy v pololetí zdražily meziročně o 8,8 % na 3,2 mil. Kč

České chaty a chalupy v letošním prvním pololetí zdražily v průměru o 8,8 procenta na 3,2 milionu korun. Nejnovější rekreační nemovitosti v nejlepších lokalitách se ale mohou prodávat i za 6,4 milionu korun, tedy o 12,3 procenta více než ve stejném období minulého roku. Zatímco loni před letní sezonou měl průměrný…

Měření energií, zdroj: Fotolia, andriano_cz

Spotřeba energií v Česku začala růst, vliv má počasí i pokles cen

Spotřeba energií v Česku začala růst. V prvním čtvrtletí letošního roku Češi zvýšili spotřebu elektřiny meziročně o 2,7 procenta, plynu pak dokonce o 14, 2 procenta. Skončilo tak období kontinuálních poklesů z posledních let. Dnes o tom informoval Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle úřadu mělo vliv chladnější…

Elektrárna Počerady, foto: Jiří Zilvar

ČEZ: Výroba elektřiny z uhlí se stane nevýhodou na přelomu let 2027 a 2028

Produkce elektřiny z uhlí v elektrárnách společnosti ČEZ se podle současných prognóz stane ekonomicky nevýhodnou v období přelomu let 2027 a 2028. Důvodem jsou především rostoucí ceny emisních povolenek, které by v tomto termínu měly být dražší než vyrobená elektřina. Řekl to finanční ředitel ČEZ Martin Novák. Letos…

Ilustrační obrázek, fotolia, photonbleu

Nové bydlení a rozvoj obce? Nechceme, rozhodli obyvatelé v referendu

Obyvatelé Běstovic na Orlickoústecku se postavili proti bytové výstavbě v obci a přejí si změnu územního plánu, která by tomu zabránila. Rozhodli o tom v nedělním referendu. Jeho výsledky jsou platné a závazné, řekla to nezávislá starostka Denisa Balášová. Hlasování se zúčastnilo téměř 67 procent oprávněných voličů.…