REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Se zněním zákona o realitních makléřích souhlasí i Asociace realitních kanceláří

V základních bodech návrhu zákona o realitním zprostředkování se Asociace realitních kanceláří (ARK) ČR s předkládajícím ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) zřejmě shodne. Řekl to generální sekretář asociace Jan Borůvka. S ministryní v demisi Klárou Dostálovou (za ANO) se sejde příští týden. Dostálová chce zákon předložit do meziresortního připomínkového řízení do konce února, v ideálním případě by podle ní mohl vstoupit v účinnost na začátku roku 2019. Borůvka považuje za reálnou spíše polovinu příštího roku.
Zákon o realitních makléřích

V Česku zatím chybí jasná pravidla pro činnost realitního zprostředkovatele. Podle návrhu se změní ze živnosti volné na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci. Návrh zákona počítá s povinností realitního zprostředkovatele uvádět v inzerci i ve smlouvách všechny informace srozumitelně a způsobem, který nevzbuzuje pochybnost. Jako povinná příloha smlouvy je navrhován výpis z katastru nemovitostí, ze kterého budou mimo jiné zřejmé případné závady a omezení. Jde například o věcná břemena. Zákon dále zavede povinnost uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu.

"V těch základních bodech si rozumíme a myslíme si, že jejich zavedení by bylo prospěšné. Potřebujeme spíše zkonzultovat některé věci tak, aby byly správně paragrafově upravené. A aby tam třeba nebyly některé body, které se kříží s jinými zákony. Jde také o to, aby zákon postihl všechny záležitosti, které byly ve věcném záměru. Ale zásadní námitky mít asi nebudeme," uvedl Borůvka.

Návrh zákona vítají i představitelé realitních kanceláří, které ČTK oslovila. Podle generálního ředitele realitní kanceláře RE/MAX ČR Milana Žáka je důležité, aby zákon řešil regulaci úschov peněžních prostředků. "Neregulace a přímá možnost využití účtů realitních kanceláří je časovanou bombou. Je jen otázkou času, kdy v některé takové kanceláři nastanou vážné problémy a budou přímo ohroženy peníze klientů," uvedl Žák.

Provozní ředitel společnosti Fincentrum Reality Martin Fojtík by uvítal, kdyby byla činnost makléře jasně definována a nastavila se jasná pravidla, která by byla vymahatelná. "Vázaná živnost je cesta, jak vše orámovat. Ale je potřeba mít nástroje, jak s trhem makléřů pracovat. Je potřeba vyčistit trh od nepoctivců. Ekonomice se daří, nemovitosti se prodávají, hypotéky jsou stále dostupné. Proto je tady stále velký prostor, aby se na trhu objevili makléři, kteří klientovi místo profesionální a spolehlivé služby nabídnou hochštapleřinu," uvedl Fojtík.

Podle ředitele Maxima Reality Gorana Andonova stávající chaos a džungle na realitním trhu poškozuje pověst všech realitních kanceláří a makléřů, včetně zkušených specialistů. "Na zákon, který by naši profesi změnil v živnost vázanou a zavedl jasná pravidla pro prodej a pronájem nemovitostí, čekáme přes 20 let," dodal Andonov.

Návrh zákona byl připraven už v minulém volebním období, ale Sněmovna ho nestihla projednat.

Podle údajů Českého statistického úřadu bylo v ČR ke konci loňského roku 14.602 podnikatelských subjektů, které se hlásily ke zprostředkovatelské činnosti. Po přepočtu na počet obyvatel patří v tomto ohledu Česká republika k absolutní špičce v Evropě. Na jednoho makléře připadá asi 720 obyvatel. Neoficiální odhady počítají dokonce až s 25 000 realitních zprostředkovatelů. V sousedním Německu, které je v tomto žebříčku na posledním místě, je počet obyvatel na makléře desetkrát vyšší. V Česku se přes realitní kanceláře prodá asi polovina nemovitostí. V západní Evropě je to většinou přes 70 procent. V Belgii je prodej bez realitního zprostředkovatele dokonce zakázaný.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Navýšení daně u nemovitosti letos využilo 610 obcí

Navýšení daně u nemovitosti letos využilo 610 obcí

Navýšení daně z nemovitých věcí pomocí takzvaného místního koeficientu letos využilo 610 obcí, měst a městských částí z celkového počtu zhruba 6260 obcí. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ...

Pardubice chtějí přes Labe postavit dvě nové lávky

Pardubice chtějí přes Labe postavit dvě nové lávky

Pardubice chtějí přes Labe postavit dvě nové lávky pro pěší a cyklisty. Jedna by měla spojovat sídliště Závodu míru s Polabinami, druhá park Na Špici s koupalištěm Cihelna na protějším břehu.

NTK podala žalobu na Sekyra Group kvůli pádu tvarovek

NTK podala žalobu na Sekyra Group kvůli pádu tvarovek

Národní technická knihovna (NTK) v pražských Dejvicích podala žalobu na společnost Sekyra Group kvůli neúspěšnému vyjednávání o odstranění závady z vnějšího opláštění budovy. Dvě skleněné tvarovky ...

Transgas: Demolice povolena

Transgas: Demolice povolena

Stavební úřad Prahy 2 povolil demolici souboru budov Transgas na Vinohradské třídě. Proti rozhodnutí se mohou účastníci řízení do 15 dnů odvolat k magistrátu hlavního města. Vyplývá to z rozhodnutí ...

Lidé v Kutné Hoře si od února připlatí za teplo

Lidé v Kutné Hoře si od února připlatí za teplo

Lidé v Kutné Hoře si od února připlatí za teplo, které zdraží o pět procent na 615 Kč včetně DPH za gigajoule. Důvodem je nárůst cen od centrálního dodavatele, řekl to starosta Josef Viktora (ANO). ...

REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist