REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Se zněním zákona o realitních makléřích souhlasí i Asociace realitních kanceláří

V základních bodech návrhu zákona o realitním zprostředkování se Asociace realitních kanceláří (ARK) ČR s předkládajícím ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) zřejmě shodne. Řekl to generální sekretář asociace Jan Borůvka. S ministryní v demisi Klárou Dostálovou (za ANO) se sejde příští týden. Dostálová chce zákon předložit do meziresortního připomínkového řízení do konce února, v ideálním případě by podle ní mohl vstoupit v účinnost na začátku roku 2019. Borůvka považuje za reálnou spíše polovinu příštího roku.
Zákon o realitních makléřích

V Česku zatím chybí jasná pravidla pro činnost realitního zprostředkovatele. Podle návrhu se změní ze živnosti volné na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci. Návrh zákona počítá s povinností realitního zprostředkovatele uvádět v inzerci i ve smlouvách všechny informace srozumitelně a způsobem, který nevzbuzuje pochybnost. Jako povinná příloha smlouvy je navrhován výpis z katastru nemovitostí, ze kterého budou mimo jiné zřejmé případné závady a omezení. Jde například o věcná břemena. Zákon dále zavede povinnost uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu.

"V těch základních bodech si rozumíme a myslíme si, že jejich zavedení by bylo prospěšné. Potřebujeme spíše zkonzultovat některé věci tak, aby byly správně paragrafově upravené. A aby tam třeba nebyly některé body, které se kříží s jinými zákony. Jde také o to, aby zákon postihl všechny záležitosti, které byly ve věcném záměru. Ale zásadní námitky mít asi nebudeme," uvedl Borůvka.

Návrh zákona vítají i představitelé realitních kanceláří, které ČTK oslovila. Podle generálního ředitele realitní kanceláře RE/MAX ČR Milana Žáka je důležité, aby zákon řešil regulaci úschov peněžních prostředků. "Neregulace a přímá možnost využití účtů realitních kanceláří je časovanou bombou. Je jen otázkou času, kdy v některé takové kanceláři nastanou vážné problémy a budou přímo ohroženy peníze klientů," uvedl Žák.

Provozní ředitel společnosti Fincentrum Reality Martin Fojtík by uvítal, kdyby byla činnost makléře jasně definována a nastavila se jasná pravidla, která by byla vymahatelná. "Vázaná živnost je cesta, jak vše orámovat. Ale je potřeba mít nástroje, jak s trhem makléřů pracovat. Je potřeba vyčistit trh od nepoctivců. Ekonomice se daří, nemovitosti se prodávají, hypotéky jsou stále dostupné. Proto je tady stále velký prostor, aby se na trhu objevili makléři, kteří klientovi místo profesionální a spolehlivé služby nabídnou hochštapleřinu," uvedl Fojtík.

Podle ředitele Maxima Reality Gorana Andonova stávající chaos a džungle na realitním trhu poškozuje pověst všech realitních kanceláří a makléřů, včetně zkušených specialistů. "Na zákon, který by naši profesi změnil v živnost vázanou a zavedl jasná pravidla pro prodej a pronájem nemovitostí, čekáme přes 20 let," dodal Andonov.

Návrh zákona byl připraven už v minulém volebním období, ale Sněmovna ho nestihla projednat.

Podle údajů Českého statistického úřadu bylo v ČR ke konci loňského roku 14.602 podnikatelských subjektů, které se hlásily ke zprostředkovatelské činnosti. Po přepočtu na počet obyvatel patří v tomto ohledu Česká republika k absolutní špičce v Evropě. Na jednoho makléře připadá asi 720 obyvatel. Neoficiální odhady počítají dokonce až s 25 000 realitních zprostředkovatelů. V sousedním Německu, které je v tomto žebříčku na posledním místě, je počet obyvatel na makléře desetkrát vyšší. V Česku se přes realitní kanceláře prodá asi polovina nemovitostí. V západní Evropě je to většinou přes 70 procent. V Belgii je prodej bez realitního zprostředkovatele dokonce zakázaný.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Senát podpořil výstavbu dálnic ve Zlínském kraji

Senát podpořil výstavbu dálnic ve Zlínském kraji

Senát podpořil urychlení výstavby dálnic z Otrokovic do Břeclavi a z Hulína na hranice se Slovenskem, které by měly zlepšit dopravní situaci ve Zlínském kraji. Horní komora Parlamentu se záležitostí ...

SFDI bude příští rok hospodařit s 86,3 miliardy korun

SFDI bude příští rok hospodařit s 86,3 miliardy korun

Rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), ze kterého jsou financovány zejména stavby a opravy silnic a železnic, se příští rok zvýší na 86,3 miliardy korun. Je to téměř o 14 miliard Kč ...

Nový stavební zákon, územní plánování

Odmítne vláda návrh ODS na změny ve stavebním řízení?

Návrh poslanců ODS na změny ve stavebním řízení zřejmě narazí na nesouhlas vlády. Vláda na středečním zasedání zřejmě odmítne návrh občanských demokratů vypustit ze stavebního zákona ustanovení, ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška