REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Se zněním zákona o realitních makléřích souhlasí i Asociace realitních kanceláří

V základních bodech návrhu zákona o realitním zprostředkování se Asociace realitních kanceláří (ARK) ČR s předkládajícím ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) zřejmě shodne. Řekl to generální sekretář asociace Jan Borůvka. S ministryní v demisi Klárou Dostálovou (za ANO) se sejde příští týden. Dostálová chce zákon předložit do meziresortního připomínkového řízení do konce února, v ideálním případě by podle ní mohl vstoupit v účinnost na začátku roku 2019. Borůvka považuje za reálnou spíše polovinu příštího roku.
Zákon o realitních makléřích

V Česku zatím chybí jasná pravidla pro činnost realitního zprostředkovatele. Podle návrhu se změní ze živnosti volné na živnost vázanou s požadavky na odbornou kvalifikaci. Návrh zákona počítá s povinností realitního zprostředkovatele uvádět v inzerci i ve smlouvách všechny informace srozumitelně a způsobem, který nevzbuzuje pochybnost. Jako povinná příloha smlouvy je navrhován výpis z katastru nemovitostí, ze kterého budou mimo jiné zřejmé případné závady a omezení. Jde například o věcná břemena. Zákon dále zavede povinnost uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu.

"V těch základních bodech si rozumíme a myslíme si, že jejich zavedení by bylo prospěšné. Potřebujeme spíše zkonzultovat některé věci tak, aby byly správně paragrafově upravené. A aby tam třeba nebyly některé body, které se kříží s jinými zákony. Jde také o to, aby zákon postihl všechny záležitosti, které byly ve věcném záměru. Ale zásadní námitky mít asi nebudeme," uvedl Borůvka.

Návrh zákona vítají i představitelé realitních kanceláří, které ČTK oslovila. Podle generálního ředitele realitní kanceláře RE/MAX ČR Milana Žáka je důležité, aby zákon řešil regulaci úschov peněžních prostředků. "Neregulace a přímá možnost využití účtů realitních kanceláří je časovanou bombou. Je jen otázkou času, kdy v některé takové kanceláři nastanou vážné problémy a budou přímo ohroženy peníze klientů," uvedl Žák.

Provozní ředitel společnosti Fincentrum Reality Martin Fojtík by uvítal, kdyby byla činnost makléře jasně definována a nastavila se jasná pravidla, která by byla vymahatelná. "Vázaná živnost je cesta, jak vše orámovat. Ale je potřeba mít nástroje, jak s trhem makléřů pracovat. Je potřeba vyčistit trh od nepoctivců. Ekonomice se daří, nemovitosti se prodávají, hypotéky jsou stále dostupné. Proto je tady stále velký prostor, aby se na trhu objevili makléři, kteří klientovi místo profesionální a spolehlivé služby nabídnou hochštapleřinu," uvedl Fojtík.

Podle ředitele Maxima Reality Gorana Andonova stávající chaos a džungle na realitním trhu poškozuje pověst všech realitních kanceláří a makléřů, včetně zkušených specialistů. "Na zákon, který by naši profesi změnil v živnost vázanou a zavedl jasná pravidla pro prodej a pronájem nemovitostí, čekáme přes 20 let," dodal Andonov.

Návrh zákona byl připraven už v minulém volebním období, ale Sněmovna ho nestihla projednat.

Podle údajů Českého statistického úřadu bylo v ČR ke konci loňského roku 14.602 podnikatelských subjektů, které se hlásily ke zprostředkovatelské činnosti. Po přepočtu na počet obyvatel patří v tomto ohledu Česká republika k absolutní špičce v Evropě. Na jednoho makléře připadá asi 720 obyvatel. Neoficiální odhady počítají dokonce až s 25 000 realitních zprostředkovatelů. V sousedním Německu, které je v tomto žebříčku na posledním místě, je počet obyvatel na makléře desetkrát vyšší. V Česku se přes realitní kanceláře prodá asi polovina nemovitostí. V západní Evropě je to většinou přes 70 procent. V Belgii je prodej bez realitního zprostředkovatele dokonce zakázaný.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, kyo

Investice do úspor energie loni vzrostly desetkrát na 1,96 mld. Kč

Investice do projektů energetických úspor loni v Česku meziročně vzrostly skoro desetkrát na 1,96 miliardy korun. Týkaly se 16 projektů, které energetické firmy realizovaly na budovách veřejných institucí, případně průmyslových firem. Informovala o tom Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES). Dosud jde o…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Louvre, zdroj: Netfalls - stock.adobe.com

Impozantní skleněná pyramida stojí na nádvoří Louvru již 35 let

Impozantní skleněná pyramida uprostřed Napoleonova nádvoří před Louvrem, která od 29. března 1989 slouží jako hlavní vchod do tohoto nejznámějšího pařížského muzea, patří k symbolům francouzské metropole. Odvážný projekt amerického architekta čínského původu Ieoha Minga Peie prosadil v roce 1983 tehdejší francouzský…

Emise, zdroj: Adobestock

Prezident podepsal odsun termínu vyřazování emisních povolenek o pět měsíců

Firmy budou moci vyřazovat emisní povolenky za emise, které vypustily do ovzduší v předchozím roce, až k 30. září. Dosud tak musely učinit k 30. dubnu. Pětiměsíční odklad prezident Petr Pavel podepsal. Odklad se vztahuje také na termín, dokdy musí firmy příslušné množství povolenek nakoupit. Budou tak moci jejich…

Cihly - ilustrační obrázek, zdroj: pterwort, fotolia

Poptávka po cihlách roste, prodejci se předzásobují ze strachu z výpadků dodávek

Poptávka po zdicích a dalších stavebních materiálech začíná opět růst. Na začátek jarní stavební sezony mají prodejci ve skladech dostatek cihel, se zvyšující se poptávkou ale budou muset zásoby doplňovat. ČTK to sdělili největší čeští prodejci stavebnin DEK a Pro-Doma. Jedním z důvodů, proč se chtějí prodejci…

Veřejné osvětlení, zdroj fotolia, sema_srinouljan

O dotaci na výměnu osvětlení si zažádalo 700 obcí

O dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení zprostředkovávanou ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) si zažádalo 700 obcí. Z vyčleněné částky 2,52 miliardy korun se vyčerpalo 1,78 miliardy korun. Výzva k čerpání dotací určená na opravu lampových stožárů, instalaci LED svítidel a další opatření k úspoře energie za…

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Obchodní dům Kotva dnes uzavřela rekonstrukce, potrvá dva roky

Obchodní dům Kotva v Praze 1 ode dneška uzavřela rekonstrukce. Potrvá dva roky. V nižších patrech vzniknou luxusní obchody a ve vyšších kanceláře. Promění se také okolí Kotvy, například zmizí nynější vstup do potravin. Sedmipodlažní budova s celkovou plochou 28.000 metrů čtverečních byla otevřena v roce 1975.

Libeňský most, archivní záběr, foto: Jakub Kopecký

Zavřenou část Libeňského mostu odborníci doporučili zbourat

Odborníci doporučili zbourat nyní uzavřený tzv. inundační most u pražské Palmovky, který je součástí Libeňského soumostí. Silničáři počkají na platné stavební povolení a pak zahájí demolici mostu. Práce by mohly začít letos v dubnu. Dnes to řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Bytový dům, zdroj: fotolia

Ceny nemovitostí opět na vzestupu. Starší nemovitosti ke konci roku zdražovaly

Průměrná cena staršího bytu v ČR činila ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku 87 838 korun za metr čtvereční. Mezičtvrtletně to bylo o pět procent víc a meziročně o sedm procent víc. Cena vzrostla v Česku mezičtvrtletně o osm procent také u rodinných domů, a to na průměrných 55 160 korun za metr čtvereční. O nižší…

REKLAMA