Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Ceny bytů ve světě: Kde je nejdražší bydlení?

Stále se mluví o zvyšujících se cenách nemovitostí a zhoršení dostupnosti bydlení, popřípadě o koupi bytu jako o investici. Developeři poukazují na zdlouhavý proces v povolování staveb, finanční experti se nemohou dohodnout, zda se jedná o realitní bublinu či zda v cenách nemovitostí doháníme západ a jedná se o setrvalou tendenci. Národní banka se zase bojí, že cenami sice západ doháníme, nicméně mzdami nikoli, a tak z opatrnosti znesnadňuje přístup k hypotékám. Podívejme se na extrémní případy cen nemovitostí ve světových metropolích.

Když se z lidské potřeby na důstojné podmínky k bydlení stane tržní komodita, nemají se realitní makléři a developeři špatně. Přejme jim to. Hůř už se ale vede lidem, kteří si nákladné bydlení v nově lukrativních lokalitách nemohou dovolit. Některá města se tímto tržním mechanismem sama vysidlují, a nejrůznější spekulace nerovnoměrný trend vedoucí ke krizi bydlení ještě komplikují. Ve kterých světových metropolích si tak lidé nemohou už bydlení dovolit, která města lze počítat mezi ta nejdražší na světě?

San Francisko Zdroj: Fotolia.com - JoeHam

San Francisko

Medián ročního výdělku jednotlivce zde činí 90 400 dolarů, a medián ceny bytů činí 835 400 dolarů. Pokud nechcete jít do pronájmu, musíte obětovat 9,3 svých celoročních výdělků, abyste mohli žít ve vlastním. Stávající situaci komplikuje ještě několik faktorů. Předně, je tu geografická pozice města, situovaná na poloostrovním výběžku. Plocha pro růst je tedy omezená, a kapacitně se může zvyšovat jen po vertikále. Město ale zapovídá výstavbu budov nad výškový limit 12 metrů. Místní by možná dokázali svým nezájmem o předražené byty stlačit cenu dolů, ale do San Franciska v posledních letech přesidlují firmy, které své zaměstnance dobře platí. A ti si, na rozdíl od domácích, neodůvodněně nákladné bydlení mohou dovolit. Skutečně rodilých "sanfrancisčanů" tu za dvě generace budou jen procenta z populace. Mimochodem, podobně to mají i v nedalekém San José: inženýři pracující v Silicon Valley si mohou dovolit byty za milion, ale místní nikoliv.

Los Angeles Zdroj: Fotolia.com - blvdone

Los Angeles

Luxusní předražené hotely a v kontrastu super-levné, byť poněkud odpuzující motely. Tak v kostce vypadá ubytování v Městě Andělů. Ale když přijde na klasické bydlení, nabídka neodpovídá poptávce. Rodinné bydlení pro střední třídu tu prakticky (v centru) neexistuje, a pro většinu single lidí je problém nalézt nájem, za který by platili méně než polovinu měsíčního platu. Pracující tedy houfně využívají (podle své nátury a finanční situace) hotelů a motelů, které je pořád vyjdou lépe, než předražené byty. S mediánem příjmu 63 900 dolarů a cenou 593 900 za byt by totiž také museli dát stranou devět let zisků ze zaměstnání, aby si tu dokázali najít stálé místo k bydlení. Majitelé nemovitostí budou raději doufat, že si jejich dům či byt koupí milionář, než by snížením jeho ceny zajistili to, aby nebyla budova opuštěná.

Honolulu Zdroj: Fotolia.com - kyrien

Honolulu

Otázka: „Kdo by nechtěl žít v tropickém ráji Havajských ostrovů?“ je položená špatně. Lépe je se ptát, kdo si to může dovolit? Právě proto je Honolulu místem, kde cenu nemovitostí neovlivňují místní, ale poptávka ze zahraničí. Ostrovy zažili populační boom po druhé světové válce, kdy sem začaly proudit davy Američanů. Nechtěli jen dovolenou, ale zůstat. A když v sedmdesátých letech zlevnily letenky z pevniny natolik, že si na Havaj mohl zaletět téměř každý, naskočilo Honolulu do rozjetého rychlíku. Město disponuje perfektními hotely pro výletníky, a také solidní bytovou zástavbou pro movité. Místní si už bydlení ve svém vlastním městě dovolit nemohou. Medián pořizovací ceny bytu tu činí 734 500 dolarů. A s výstavbou „na venkově“ se tu nepočítá, příroda, hlavní lákadlo ostrovů, tu totiž má přednost.

Melbourne Zdroj: Fotolia.com - mark galer

Auckland a Melbourne

S trochou nadsázky pro nás středoevropany není zase takový rozdíl mezi Austrálií a Novým Zélandem. A obě zmíněná města mají mnoho společného. Předně, rostoucí počet obyvatel. Melbourne by například měla do roku 2050 podle předpovědí demografů předehnat Sydney. Auckland také zažívá populační boom. Podobnost tím ale nekončí. Obě sídla jsou považována za tzv. Gateway cities. Jsou bránami, které přijímají neúměrně velké procento migrujících osob, které se v nich usazují. A houfně tu narůstá společenská vrstva, která prostě nevydělává dost peněz na to, aby si mohla pořizovat byty. V Melbourne i Aucklandu se staví opravdu draze, protože většina stavebního materiálu se musí dovážet. Australané mají také jedny z „nejtvrdších“ odborových organizací ve stavebnictví, což prý cenu realizací rovněž neúměrně protěžuje. Když ale nejdou stavitelé s cenou dolů, lidé bydlet nebudou.

Hong Kong Zdroj: Fotolia.com - anekoho

Hong Kong

Nejdražší město světa, kde je nejlepší, když vám na pořízení bytu začnou spořit už vaši rodiče? Vítězem bez konkurence je Hong Kong. Lidé tu sice vydělávají z dosud uvedených měst zdaleka nejvíce (medián 300 000 dolarů ročně), ale cena nemovitostí je tu slušně řečeno astronomická. Medián ceny bytů tu činí 5 422 000 dolarů. Takže je třeba našetřit si skoro devatenáct ročních platů, abyste měli své vlastní bydlení. Pikantní přitom je, že cena bytů je tu nyní za posledních dvacet let vůbec nejnižší. I v případě Hong Kongu je zapotřebí hledat důvod v poloze sídla, ale také hustotě zasídlení/množství obyvatel. Místní vláda nemá potřebu extrémní ceny nějak regulovat. Je totiž většinovým vlastníkem půdy, a z pronájmů získává nemalé finance do rozpočtu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Reality

Zdroj: AdobeStock - Wayhome Studio

Vyplatí se hypotéka nebo nájem? Výpočty překvapí. A jak to udělat chytře?

Hypotéka nebo nájem? Odvěká otázka měla vcelku jasnou odpověď, ale se vzrůstajícími ceny nemovitostí, zdražujícími se hypotékami a pokulhávajícím turistickým ruchem ovlivňujícím krátkodobé pronájmy se situace mění. V rozhovoru šéfredaktora ESTAV.cz s analytikem realitního trhu Vítem Souralem jsme se na problém…

Foto: ČVUT Praha

Robotické drony mapují památkové objekty

Skupina Multirobotických systémů Fakulty elektrotechnické ČVUT a Národního památkového ústavu rozvíjí projekt, jehož cílem je vyvinout metodologii pro bezpečné použití bezpilotních helikoptér při mapování interiérů a exteriérů historických objektů v místech, kde nelze použít konvenční technologie.

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Počet zahájených staveb bytů v ČR do konce srpna vzrostl o polovinu

Stavební firmy v Česku zahájily letos do konce srpna stavbu 10.277 nových bytů v bytových domech, meziročně o polovinu více. Tempo růstu se zvýšilo z 37,2 procenta na konci července. Nejvíc jich bylo v Praze, kde do konce srpna jejich počet vzrostl o 61 procent na 4295. Počet zahájených staveb rodinných domů v ČR…

Zákon, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

První majitel bytu pro Airbnb v Praze dostal pokutu za porušení předpisů

Pražské úřady uložily pokutu 20.000 korun prvnímu majiteli bytu za porušování stavebních předpisů při krátkodobém ubytování hostů přes platformu Airbnb. Novinářům to dnes řekla radní Prahy pro bydlení Hana Marvanová (za STAN). Podle názoru vedení města musí byty využívané tímto způsobem dodržovat stejná pravidla jako…

REKLAMA