REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

VIDEO: Moderní a úsporný rodinný dům stavěli ze dřeva, slámy i hlíny

Propojení interiéru se zahradou, použití zdravých materiálů a prostor pro život jedné rodiny - to byly hlavní požadavky stavebníků na rodinný dům v Dobřejovicích u Prahy. Vznikl tak moderní dům z přírodních materiálů, který zároveň šetří rodinný rozpočet. Jak takový dům investor postavil a jaké jsou zkušenosti z jeho užívání?

Dům se svou jihozápadní prosklenou fasádou otevírá výhledům i pasivním solárním ziskům, naopak na ostatních fasádách jsou plochy oken minimalizované. Stínění před letním sluncem pro optimální vnitřní klima je zajištěno pergolami a stříškami. Pod nimi lze vycházet na obytné terasy. Pozemek je doplněn jednopodlažní stavbou dílny a garáže umístěnou vedle vstupu.

Architektura dvoupodlažní stavby se odvíjí od požadavku na materiály. Založení je provedeno na provětrávané mezeře, abychom mohli podlahu izolovat celulózou. Stěny jsou navrženy z velkoformátových balíků, původně uvažovaných jako nosné. Tento princip se propisuje jak do vzhledu, tak do stropní konstrukce, která je pnutá bez vnitřních podpor. Během stavby byla kvůli nadměrnému sedání balíků doplněna dřevěná konstrukce. Střecha je izolována opět celulózou. Velké přesahy střechy jsou vynášeny trámky provětrávané mezery, nesoucí záklop s ozeleněnou střechou a fotovoltaickými panely.

Stavba je navržena jako energeticky soběstačná, s krbovou vložkou napojenou do akumulační nádrže. Fotovoltaické panely o výkonu 5 kWp zajišťují výraznou většinu energetických potřeb, přebytky energie jsou prodávány do sítě. Dům je vybaven nádrží na dešťovou vodu o obsahu 8 m3.

Stavba proběhla prakticky kompletně svépomocí, včetně montáže některých technologických celků.

Údaje o stavbě

Název stavby: Rodinný dům v Dobřejovicích
Stavebník: manželé Chvátalovi
Architekt: Jan Márton / Nature Systems
Rok dokončení: 2016/2017

Ekodům z.s.

logoMilady Horákové 400/23
170 00 Praha 7 - Holešovice

telefon: 733 251 047
e-mail: sdruzeni.ekodum@gmail.com

web: www.sdruzeni-ekodum.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Mýty o slaměných domech: Opravdu ho sežerou myši? A jak dobře hoří?

Mýty o slaměných domech: Opravdu ho sežerou myši? A jak dobře hoří?

Slámu a jí podobné stavební materiály pro stavbu domů používali lidé od nepaměti, a i když se na ní v průběhu let skoro zapomnělo, dnes sílí hnutí za její opětovné využití, a nejen mezi laickými nadšenci ale i mezi projektanty u nás i v zahraničí. I přesto v porovnání s ostatními materiály zůstává na okraji zájmu. Na ...

REKLAMA