REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

VIDEO: Moderní a úsporný rodinný dům stavěli ze dřeva, slámy i hlíny

Propojení interiéru se zahradou, použití zdravých materiálů a prostor pro život jedné rodiny - to byly hlavní požadavky stavebníků na rodinný dům v Dobřejovicích u Prahy. Vznikl tak moderní dům z přírodních materiálů, který zároveň šetří rodinný rozpočet. Jak takový dům investor postavil a jaké jsou zkušenosti z jeho užívání?

Dům se svou jihozápadní prosklenou fasádou otevírá výhledům i pasivním solárním ziskům, naopak na ostatních fasádách jsou plochy oken minimalizované. Stínění před letním sluncem pro optimální vnitřní klima je zajištěno pergolami a stříškami. Pod nimi lze vycházet na obytné terasy. Pozemek je doplněn jednopodlažní stavbou dílny a garáže umístěnou vedle vstupu.

Architektura dvoupodlažní stavby se odvíjí od požadavku na materiály. Založení je provedeno na provětrávané mezeře, abychom mohli podlahu izolovat celulózou. Stěny jsou navrženy z velkoformátových balíků, původně uvažovaných jako nosné. Tento princip se propisuje jak do vzhledu, tak do stropní konstrukce, která je pnutá bez vnitřních podpor. Během stavby byla kvůli nadměrnému sedání balíků doplněna dřevěná konstrukce. Střecha je izolována opět celulózou. Velké přesahy střechy jsou vynášeny trámky provětrávané mezery, nesoucí záklop s ozeleněnou střechou a fotovoltaickými panely.

Stavba je navržena jako energeticky soběstačná, s krbovou vložkou napojenou do akumulační nádrže. Fotovoltaické panely o výkonu 5 kWp zajišťují výraznou většinu energetických potřeb, přebytky energie jsou prodávány do sítě. Dům je vybaven nádrží na dešťovou vodu o obsahu 8 m3.

Stavba proběhla prakticky kompletně svépomocí, včetně montáže některých technologických celků.

Údaje o stavbě

Název stavby: Rodinný dům v Dobřejovicích
Stavebník: manželé Chvátalovi
Architekt: Jan Márton / Nature Systems
Rok dokončení: 2016/2017

Ekodům z.s.

Sdílet / hodnotit tento článek

Z kategorie Dřevostavby si přečtěte

V Norsku vzniká nejvyšší dřevěná budova světa

V Norsku vzniká nejvyšší dřevěná budova světa

Nejvyšší dřevěná budova na světě vyrůstá v současné době v Norsku. Po dokončení bude mít 84,5 metru, a překoná tak dosavadního dřevěného rekordmana, kterým je dům zvaný Strom (Treet), jenž se nachází ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist