REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Pracovní úrazy amerických dělníků jsou hojnější, často končí smrtí

Být stavebním dělníkem ve Spojených státech není zrovna zárukou toho, že se ve zdraví dožijete důchodu. Ve skutečnosti se v tomto odvětví každoročně odehraje jedna třetina všech evidovaných pracovních úrazů, a pětina úmrtí spojených s výkonem práce. Hůř už jsou na tom jen příslušníci ozbrojených složek. Americká Správa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (OSHA) přitom dává vinu hlavně zaměstnavatelům, a jejich nedostatečné ochotě k dodržování zjevných bezpečnostních opatření.
Pracovní úrazy souvisí s podceněním bezpečnostních opatření

OSHA je na poměr požadovaného výkonu a personální vybavenosti ve skutečnosti malou administrativní organizací. V jejich deseti federálních úřadech a 85 lokálních pobočkách pracuje na 2100 inspektorů bezpečnosti práce. „A vzhledem k tomu, že v jejich působnosti se nachází 130 milionů zaměstnanců, vykonávající své zaměstnání na přibližně osmi milionech pracovištích, připadá tak na jednoho inspektora 59 000 lidí,“píše OSHA na svých stránkách. Pro organizaci s rozpočtem 550 milionů dolarů, vykonávající v průměru 40 000 kontrol ročně, to je skutečně oříšek. A není pak divu, že se jí ne vždy podaří všechny nešvary na pracovištích odhalit. V případě stavebních dělníků se už ale situace s bezpečností práce vymyká z běžného rámce.

Za průměrný pracovní den je evidováno ve všech pracovních odvětvích zhruba 93 vážných pracovních úrazů, z nichž zhruba 13 má za následek smrt,“ píše OSHA.  „Každý pátý smrtelný úraz je dnes spojen se stavitelstvím, a tento poměr bohužel dramaticky narůstá.“ V průběhu roku 2015 například zemřelo na staveništích 937 dělníků. Loni už kolem tisícovky. Drtivou většinu příčin úmrtí (62,4 %) na staveništích přitom můžeme zařadit do tzv. Fatální čtveřice (v originále „Fatal Four“). Nejvýraznější jsou přitom pády z výšek, lešení, nebo kvůli selhání jistící techniky. Ty si v roce 2015 vyžádaly 346 lidských životů, respektive 38,8 % z celkového počtu pracovních nehod ve stavebním sektoru.

Až daleko za nimi stojí pády předmětů, které zavinily úmrtí nebo rozdrcení dělníků (9,6 %), nehody způsobené elektrickým proudem (8,6 %) a přichycení/nasátí/stržení či sražení předmětem (7,2 %). OSHA proto napnula svou aktivitu k tomu, aby nehody spojené s touto Fatální čtverkou potřela. Namísto uspokojujícího výsledku se ale v posledních dvou letech „prosadila“ jen další, nová kategorie, kterou s jistou nadsázkou popisují lidé z OSHA jako Smrt v zákopech. Ve skutečnosti se jedná o výrazně rostoucí podíl vážných a smrtelných nehod, ke kterým dochází ve výkopech, při odkrývce zeminy, budování základů nebo pokládání potrubí a při sesuvu nezajištěné půdy.

Fenoménu nové kategorie příčin smrtelných úrazů na staveništích se OSHA důsledně věnovala, a dospěla k poněkud neradostným zjištěním. Stavbyvedoucí a pracovníci zajišťující dozor na stavbách mají tendence vidět rizika například při práci dělníků ve výškách, ale při práci ve výkopech ohrožení svých lidí zdaleka nevnímají. „Kopáčské práce bývají obecně svěřovány nevhodně vybaveným, a nedostatečně profesně zdatným dělníkům. Je to segment práce, ve které se nejvíce pospíchá, a o to méně se tu hledí na bezpečnost. Jeden kubík zeminy přitom může vážit i tunu a půl, a to je dost na to, aby žádná druhá šance pro zavalené už nebyla.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavebnictví v číslech

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Developeři: Zpřísnění poskytování hypoték neřeší nedostatek bydlení

Oslovení developeři vidí za extrémní nedostupností bydlení málo stavebních povolení. Odhady České národní banky o nadhodnocení ceny bytů ale odmítají pro přetrvávající zájem kupujících byt či jinou nemovitost koupit. Zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték podle nich nepovede k řešení bytové krize.

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, sergeyeva

Praha 5 změnila pravidla pro příspěvky developerů, mají platit více

Praha 5 změnila pravidla pro spolupráci s developery, na základě kterých firmy dobrovolně přispívají městské části na budování infrastruktury. Příspěvky se zvedly o 40 procent na 1400 korun za metr čtvereční u projektů, které vyžadují změnu územního plánu, a 700 korun u ostatních. Rozhodli o tom zastupitelé městské…

Rekonstrukce, ilustrační obrázek, fotolia.com, leonardo-franko

Češi během pandemie rekonstruovali hlavně uvnitř, nároky na bydlení nemění

Čtyři z pěti Čechů, kteří od začátku koronavirové epidemie loni na jaře rekonstruovali dům či byt, se zaměřili na úpravu jeho vnitřku. Cíl vytvořit pracovnu potřebnou pro práci z domova měla ale jen dvě procenta úprav. Vyplývá z průzkumu agentury STEM/MARK mezi 833 klienty Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS),…

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Růst cen stavebnin se zastaví nejdříve v řádu měsíců, možná i let

Aktuální růst cen stavebních materiálů se zastaví nejdříve v horizontu několika měsíců, možná i let. Na trhu se střetly omezená nabídka a zvýšená poptávka. Nabídka je omezená kvůli uzavřeným dolům a dopravním cestám. Poptávka roste po dlouhodobém omezení prací kvůli opatřením proti šíření koronaviru.

REKLAMA